Mastodon

Tényleg érthetetlen jegy- és bérletáremelés

A központi bevétel se kevesebb, hanem több lesz.

landscape with hay bales on a field

A most megkötött megállapodás egyértelművé teszi, hogy a 2026-2027-es idényben is ingyenesen követhetők lesznek a magyar profi labdarúgás legfontosabb mérkőzései az M4 Sporton, így többek között a hosszú idő után visszatérő, NB I-es tagságról döntő osztályozó mérkőzés is látható lesz majd a közmédia sportcsatornáján.

A szerződés a következő idényre szól, ezzel biztosítva a magyar labdarúgás közvetítésének folytonosságát a korábbi konstrukciónál jelentősen kedvezőbb pénzügyi feltételek mellett.

via m4sport.hu

Marad az M4-en a magyar foci, mégpedig a korábbiaknál több pénzért – áll a közmédia közleményében.

Mennyi az annyi?

Nem írják. Furcsa, hogy nem közölték, mennyiért hosszabbít a megújuló MTVA. Nyilván, most olyan időket élünk, amikor az ilyen információt, hiszen közpénzről van szó, kényelmesen ki lehetne kérni, és nyilván ki is fogja kérni valamelyik kollega, elég megvárni az anyagát.

Amit tudunk, hogy eddig 9,835 milliárd forintot fizettek egy-egy szezonért, és most ennél is többet fognak, vagyis a magyar foci durva felülárazottsága megmaradt, hiszen a szakértők, illetve az iparági becslések szerint a csomag nem ér többet 3-4 milliárdnál. Ráadásul ha nem MTVA, akkor erősen beruházásigényes is a közvetítések megszervezése miatt.

Eközben Debrecenben, egy szurkolói ankéton a következőt mondta Makray Balázs cégvezető:

Túl sok konkrétumot nem mondhatok, múlt péntek óta már tudjuk, hogyan alakul a központi bevétel, ugyanakkor a titoktartási kötelezettség miatt nem mondhatok túl sokat.

Ismét a titoktartás. Az MLSZ mintha fel sem fogta volna, hogy közben volt egy váltás az országban, és ugyanúgy ragaszkodik a tikokhoz, miközben pontosan tudja, a nem tisztán piaci bevételei mekkora részét teszik ki a költségvetésének, illetve annak a pénznek, amit szétoszthat a csapatok között. Viszont pont ezt a részt ki is lehet kérni a finanszírozó, tehát a közpénzzel gazdálkodó oldaláról. Ennek így mi értelme?

Amennyiben az MLSZ nem tartja vissza a bevételek (jogdíjak) egy részét, spórolás címszóval (eddig sem tette), hanem ugyanúgy szétosztja, ahogy eddig is, akkor az NB I-es klubok költségvetését legalább ez a rész nem fogja érinteni.

Minket hogyan érint?

Úgy, hogy jóval többet kapunk, mint eddig az NB II-ben. Jóval, jóval, jóval többet. Az iparági becslések szerint, merthogy erről sem volt nyilvános adat, hiába jellegét vesztett közpénz vándorolt egyik zsebből a másikba, szóval eddig 300-350 millió körül lehetett a központi bevétel, ami most 850-900 millióra ugrik fel. 500 millió plusszal minimum lehet számolni.

Erre jön még, ugye, Vulkán úr bőkezű támogatása, a játékoseladásokból származó bevétel[ek] (egyelőre csak Nyers, azonban nem lennénk meglepődve, ha további távozók is lennének), a felszabaduló bérkeret az elküldött játékosok után, és így tovább. Ha most hasra kéne ütnöm, akkor azt mondanám, hogy a következő idényre kb. 2,5-3 millió euróval, vagyis 900 millió-1,1 milliárd forinttal többel tervezhet a klub.

A kiadási oldalon egyelőre Boldor, García és Alic fizetése található, valamint ha újabb játékost értékesítenénk, akkor őt is gyorsan pótolni kell, és a pótlás lehet nem olcsó, ha minőségi, és lehet nem olcsó, de szar, valamint lehet olcsó és szar is, a lehetőségek végtelenek.

zárójelek

egy. (Amúgy csak nekem tűnt fel, hogy Monoron a második félidőben, miután Csontit lecserélték és Szamosi még nem volt bent, akkor a köztes időben Somogyi Tamás volt a csapatkapitány? Jelez ez bármit, vagy csak véletlen? Vagy csak arra rakják a karszalagot, akit megfigyelésre javasolnak más klubok számára, hátha ezzel is felverhetik az értékét? Mintha egy karszalag inkább döntene, mint a scout-rendszerekből kiolvasható számok.)

kettő. (Lehet szidni a menedzsereket, mert mindenféléét hallani, akár Nyers kapcsán is, azonban kissé hiteltelen a szidalmazás, ha közben maga a klub viselkedik úgy, mint aki felkínálja piacra a játékosait.)

És erre jön a jegyárbevétel

Miközben Debrecenben a cél a 4000 bérletes, a komoly és tartós szurkolói támogatás, és ehhez igazították a bérletárakat (22 000 kapu mögé, 35 000 oldalra), addig nálunk inkább tűnik célnak a gyerekek és gyerekes családok elüldözése a lelátóról. Kispesten egy 6 éves gyerek bérlete a kapu mögé 31 000 forint, ha digitális, mert kártyaként 34 000. Alig észrevehető különbségek hozzáállásban.

Oké, lehetett attól félni, hogy majd jön az új kormány és a focit bedöntik a picsába, miközben mi az ukrán frontról utaljuk haza az ezer forintos benzinre a zsoldot, azonban a realitások, illetve a nyár rövidsége, a bajnokság közelsége inkább egy olyan lehetőséget vázolt fel, hogy a következő éven még nem lesz nagy változás, adnak egy év felkészülést, és év közben vizsgálja/vitatja meg a kormányzat, a finanszírozók, a szövetség és a klubok a hogyan továbbot.

A magyar fociban arcpirító összegek (közpénz!) égtek el az elmúlt tizenhat évben, ennek nyilvánvalóan véget kell vetni, viszont például a tévés pénz mindössze évi 10 milliárd, ami jelenleg nem a legnagyobb problémája az országnak. Csak, hogy érezzük az arányokat: hamarosan újraindul Komló és Dombóvár között a vasúti közlekedés. Komló állandó lakossága 22-23 000 fő, az NB I. hétvégi, tehát nem állandó nézettsége összesen 20-30 000 néző. Konkrétan a magyar fociba tolt 10 milliárdos tévés pénz adott eseten akár radar alatt is maradhat, amennyiben a klubok el tudják hitetni a finanszírozóval, hogy jól és előremutató módon költik el ezt a pénzt. (Egyedül az Opera központi támogatása 15 milliárd forint volt 2024-ben, jóval több, mint a magyar foci tévés támogatása, miközben a saját bevételei alig 4 milliárdot tettek ki. És igen, az Operába még így is kibaszott drága egy jegy.)

Városi legenda, hogy

elképesztően sok pénzt fizet ki a Kispest a szurkolók után büntetésként. A 2025/26-os szezonban 14,25 millió forint volt az összes büntetés. (Az MLSZ hivatalos étesítői alapján számolva, és mi mást fogadnánk el tényként?) Nem kevés, azonban az ország NB II-ben is ötödik-hatodik legnagyobb hazai nézőszámától, illetve a mindenki által elismert egyik legjobb hangulattól ennyi bele kell férjen. A Honvéd FC Kft. beszámolói alapján 2025-ben 48 millió forint volt a jegyárbevétel, ami testvérek között is háromszorosa az összes büntetésnek.

Büntetés az új jegyár?

Lehet azt mondani, hogy a tavalyi, klubot érintő büntetéseket továbbruházva ezzel büntetik a szurkolókat, azonban pont, hogy nem. Sok a 14 millió, azonban a hangulatnak ára van a jelenlegi szabályozási környezetben. Viszont azt semmi sem indokolja, hogy a 7-18 éves gyerekek szülein verje le ezt az összeget a klub. És szerintem nem is ezt teszi, mert ekkora aljasságot még egy magyar futballklubból se néznénk ki.

Egyszerűen csak elbaszták. Nem gondolták végig, hogy mit csinálnak. Ott lebeg előttük az Elnök úr (muhhahaha) remek pressziója, a vegyük vissza a stadiont, mert az jó lesz ötlete (Budai munkatárs be is nyújtotta a törvénytervezetet iziben), illetve a számla, hiszen azért látják mennyibe kerül fenntartani. Kell az ötlet, kell az ötlet, mi legyen? Basszuk fel a jegyárakat az egekbe, fizessék ki a szurkolók azt, amit amúgy nem kértek, sőt, többször és több helyen felhívták arra a figyelmünket, hogy ha valami, akkor a stadion saját kézbe vétele egy rettenetesen hülye döntés. Semmi sem garantálja, hogy Állambácsi a világ végéig állja majd mindenféle bújtatott támogatásokkal a számlát. Bérelni sokkal, de sokkal olcsóbb lenne.

Pozitív, negatív

  • a tévés pénzek nem csökkennek, és még az is lehet, hogy idén több lesz belőle, mint tavaly (nekünk mindenképp),
  • a játékosértékesítésből már most van bevételünk, és ha a pletykák igazak, akkor további (komoly)bevétel várható,
  • felszabadult a bérkeret egy része a nem használt játékosoktól megszabadulással,
  • Vulkán úr nyilván csengeti a dellát,
  • idén lesznek vendégszurkolók, és nem csak egyszer telik meg a Bozsik vendégszektora (az előbbiekhez képest ez aprópénz, bár ha folyamatosan tele lenne, akkor az 15*800*4 000=48 000 000 millió forint, vagyis annyi, mint a tejes tavalyi jegyárbevétel),
  • és mégis az egekbe emelték a jegyárakat, miközben semmi sem indokolta, és maga a klub sem érezte úgy, hogy bármi miértre válaszoljon. Sunyítanak, ahogy szoktak.

2027 tavaszán, amikor a Honvéd FC Kft. kiteszi az éves beszámolóit, akkor majd látni fogjuk a számokat. Ahogy abban is biztos vagyok, a központi bevételek mögött álló közpénzek összege is hamarosan nyilvánosságra fog kerülni, és ha sem a klubok, sem az MLSZ nem mond mást, akkor nagyjából mindenki 12-vel, vagyis az NB I-es csapatok számával fogja osztani a milliárdokat. Ami nyilván a valóság közelében sincs, azonban néma gyereknek pontosan tudjuk. Magukat sodorták ebbe a helyzetbe, egyék is meg, amit főztek.

(Megérte csontig benyalni a politikumnak, ugye?)

Verdikt:

szopatnak minket.

Hogy szándékosan, vagy merő tudatlanságból, azt nem tudom, de igazából mindegy. Ha szándékosan, akkor azért baj, mert láthatóan gyűlölnek minket (főleg a gyerekes családokat!), ha tudatlanságból, akkor pedig nyilvánvaló, hogy nem ismernek minket, nem ismerik a gondjainkat, problémáinkat, nem ismerik azt a közeget, akinek a klubot csinálnák. Így viszont minek erőlködnek?

Ez ma a Honvéd FC Kft.

Mi viszont maradunk Kispest.

Nem ugyanaz.


címlapkép: egy szép, és nyugalmat árasztó tájkép. Piotrek Wilk/Pexels.com

✉️ kapcsolat // itt írhatsz egyenesen nekünk.
💳 támogatni // pedig így tudod a munkánkat.



Szerző: vh

Egy lőrinci kispesti Kőbányáról. Megtalálsz Blueskyon, emailt itt tudsz írni nekem, ha pedig üzennél, akkor Signalon vagy Telegramon keress. ||

Feliratkozás
Visszajelzés
guest

6 hozzászólás
kk++
kk++
4 órája

Szerintem az m4 közleménye a kedvezőbb feltételt a saját szempontjából érti, tehát kevesebb lesz a pénz.

John Doe
John Doe
4 órája
Reply to  vh

Egyértelműen a stadionfenntartási költségek vannak a jegyárakba bújtatva! Szíjjas legnagyobb hülyesége volt ez a stadion visszavétel. Emellett nagyobb baj, hogy távozhat Szamosi, Újváry és Somogyi Ádám.

John Doe
John Doe
2 órája
Reply to  vh

Ugye,anno Szíjjas volt,aki ragaszkodott a stadion „visszavételéhez”.L.T nem akarta,határozottan nem,de akkor miniszter úr megnyugtatta,hogy sok rendezvényt fog becsatornázni és lesz màs egyéb juttatás,ami a fenntartási költségeket fedezi. A többi törtènelem…