Kemény mutatók – az őszi szezon csapatstatisztikái – I. rész

… megjelent a Facebookon egy értesítés, hogy a honvedfc.hu 18-ról 18:30-ra módosította a szerdai Diósgyőr elleni kupameccs íventjének kezdési időpontját. Mivan? Akkor most nem hatkor lesz, ahogy eddig volt? Sipirc fel az mlsz.hu-ra, hogy most akkor mi van? Amikor ezeket a sorokat írom (14:02) még semmi, sehol egy hír, hogy bármi változás lenne. Pedig jó lenne tudni, holnap van a meccs, sőt, alig 28, vagy 28 és fél órán belül.

Viszont hamár az MLSZ oldalait böngésztem, teljesen véletlenül rátaláltam a felső navigációs bizbasz jobbszélén megbújó Meccs Center menüpontra, amire rábökve nagyjából olyat láttam, amit nálunk valamivel szerencsésebb futballközegekben jellemző, itthon viszont az azóta bezárt om5.hu óta nem. Komoly és komplett meccsstatisztikákat, csapatra, egyénekre lebontva, videókkal, lőlapokkal, és úgy mindennel, ami érdekelhet akár egyetlen embert is az országban. Pöpecinnyó – mondtam magamnak, ebből majd lesz statisztika, hogy RW-nek is legyen némi igaza (egész pontosan az általa mondott dolgok igazságtartalma 87,45%, ha általános tényekről, és 98,21%, ha a Honvéddal kapcsolatos bármikről van szó, kivéve páros keddeken délelőtt, mert akkor opcionális esőbónusz, ami plusz/mínusz eltolhat néhány tizedszázalékot).

No, persze a lényeg, hogy jönnek most mindenféle adatsorok, mindenféle rövid kommentárokkal, hátha ki tudjuk bányászni belőle, hogy is állunk féltávnál. Figyelem, az egész szövegre jellemző lesz, hogy egy ránk nézve rossz mutatóban képesek leszünk meglátni a jóságot, míg fordítva nem feltétlen.

Labdabirtoklás:

• Egész őszre vetítve összesen 354 percet és 46 másodpercet volt nálunk a labda (vagyis 5 perc 14 másodperc híján négy teljes meccset), ami 50,53%-ot jelent, míg az ellenfeleinknél valamivel kevesebbet, 343 percet (49,47%).
  • Egy gólunk előkészítéséhez tehát nagyjából 14 és fél percnyi labdabirtoklásra van szükségünk, ahhoz pedig, hogy kapjunk, 15 és félre, csak épp az ellenféltől. Kíváncsiak lennénk, hogy összenbéegyes szinten ezek a számok mit jelentenek, de mivel mi csak a Honvédra végeztük el a számításokat, így csak reménykedhetünk, hogy valaki majd megteszi másokra is. (Az adatok forrása: mlsz.hu Meccs Center)

Lövések:

• 251 alkalommal próbálkoztunk (vagyis kb. másfél percenként) kapura lőni, meccsenként nagyjából 16-17 alkalommal. A sikerességi rátánk nem vészes, négy percenként el is találtuk, összesen 91-szer, amiből ugyebár 24 gólt szereztünk. (10,5 próbálkozás és 3,8 kaput eltaláló lövés kell egy gólunkhoz.)
  • Ellenfeleink 166-szor kísérletezhettek, ebből kapura 60 jött, de mivel 22 be is akadt, a 2,7-es átlaguk azt sejteti, könnyebben kapunk, mint lövünk. Pedig nem! Számoljunk csak utána: a 60 az annyit jelent, hogy mérkőzésenként legfeljebb 4 védenivalója van az aktuális kapusunknak, vagyis valami nagyon működni látszik csapatvédekezés szinten. (Egyedül a Loki (9) és a Diósgyőr (7) lóg ki kicsit a sorból, de közülük is az utóbbit vertük otthon, szóval annyira nem gond.)
  • És ha ehhez hozzávesszük, hogy a 86 adott szögletünkre egész ősszel csak 52 volt a válasz, akkor máris láthatjuk, valami nagyon a kész közelében van a védelemnél, csak még pont nem állt össze tökéletesre.

Szabálytalanságok:

• Ami nem megy ésszel, azt sem oldjuk meg erővel. 271/ősz, azaz 18/meccs szerintem belefér, illetve bele kell férjen, hiszen az ellenfeleink 238 összesnél és 15,9-es átlagnál tartanak. Minimális különbség.
  • Begyűjtöttünk 44 sárgát és 3 pirosat, miközben ellenünk csak 27/3 a lapok száma. Kicsit elmerülve a statisztikák olvasgatásának módszertanában, azt kell látni, a 44 sárga nagyjából három per mérkőzés, vagyis ha egyenletes az eloszlása, akkor négy meccsenként körbeér a csapaton, és mivel öt lap után egy pihenő, a 20. fordulótól rendre legalább 3-4 játékosunk lesz eltiltva folyamatosan. De mivel a lapok eloszlása tipikusan nem egyenletes, valamint egy keret nem csak 11 főből áll, így Baráth, Hidi, Ignjatovic és Lovric készülhet arra, hogy 8-10 meccsenként kihagy egyet.
  • 34-szer kerültünk leshelyzetbe, ami, hogy jó-e, vagy sem, azt nem tudom, de azt igen, hogy mi 49-szer állítottunk lesre, dicsérve tovább a védelmünket (miközben 22 dugónkkal a Siófok, Eger és Pápa hármasa mögött a legtöbbet épp mi kaptuk).

Passzjáték:

• Az mondjuk nem igaz, hogy szétpasszoltuk volna az ellenfeleinket. 4770 jó passz egy félév alatt 318-as meccsátlagot jelent, valamint 75,2%-os sikerességi rátát. Ezzel ugyan valamivel jobbak vagyunk az ellenfeleink átlagánál(!) (4665, 311, 74,6%), de nagyon nyugodtak azért nem lehetünk, hiszen bárhogy nézzük, minden negyedik passzunk nem magunkhoz megy. Messze még a Barcelona tiki-takája, nagyon messze.
  • Ami viszont érdekelne, hogy a labdajáratásunk milyen gyors, és ha nem feledem, megnézem majd valamelyik nyugati bajnokság adatait az összevetés kedvéért. Egy egyszerű számítással megkaphatjuk ugyanis, hogy a ~355 percnyi labdabirtoklásunkra eső 4770 jó passz, ami 6343 összes passzt jelent 17,9 percenkénti átlagot eredményez, vagyis átszámítva 3,4 másodperces gondolkodási időt kapunk. Három és fél másodperc, ennyit van átlagosan a labda egy játékosunknál. Ez sok vagy kevés? Ez gyors labdajáratásnak számít, vagy tökölésnek?

Párharcok:

• 1427 nyert, 1344 vesztett (51,3% vs. 48,7%), azaz meccsenként 95-ször mi, 90-szer az ellenfél drukkerei örülhetnek valami részeredménynek. Hogy pontosan az adatközlő mit ért párharcok alatt, az jelenleg még homályos, de annyit már most ki merek rá jelenteni, hogy az NB I második legfiatalabb keretével is inkább mi nyerjük őket, vagyis ismét kiderült, valamit megint jól csinálunk.

Egy példa, hogy milyen perspektívák vannak a rendszerben: Egyéni statisztikák a Hali elleni meccsről (mezszám, név, index, lövés, kapura lövés, pontos passz, pontos passzok százaléka, nyert párharc, nyertes párharcok százaléka, szabálytalanság, ellene elkövetett szabálytalanság)

3. vs. Győr 0-0, idegenben: 19:02

Érdekesség, hogy mindhárom meccs idegenben volt, és egyiken sem kaptunk gólt, ráadásul kettőt meg is nyertünk, úgy, hogy a háromból két csapati is előttünk áll a tabellán, a Fradi pedig csak eggyel gyűjtött kevesebb pontot nálunk. A magas labdabirtoklású meccseken látványosan alacsonyabb az eredményességünk, tehát tudunk becsülettel és hatalmas figyelemmel bekkelni, ha kell, de nem tudunk hozni olyan meccseket, amik nyilvánvalóan nekünk állnak.

Leghosszabb ideig védelemben: (ellenfélnél a labda)

1. vs. Kaposvár 5-3, otthon: 29:58
  2. vs. FTC 2-0, idegenben: 28:15
  3. vs. Győr 0-0, idegenben: 26:30

Legrövidebb ideig védelemben: (ellenfélnél a labda)

1. vs. UTE 2-2, otthon: 17:08
  2. vs. Eger 3-1, idegenben: 17:29
  3. vs. Pápa 1-2, idegenben: 19:48

A Rákóczitól kapott hármas ugyan nem ezt mutatja, de azért észre kell venni, hogy ha nagyon kell védekeznünk, akkor nem, vagy csak nagyon kevés gólt kapunk, míg ha csak szórványosan jönnek át a térfelünkre, akkor még a Pápától is képesek vagyunk kikapni. Egész ősszel egy tényleg nyomasztó fölényes meccset játszottunk, az Újpest elleni 2-2-t (jó, az Eger ellen is a Fáyban), amikor 68-32%-ban vittük a labdabirtoklást, 33-szor lőttünk a 7 ellenében, és mégis döntetlen lett hazai pályán. Emlékezzünk, az egyik első statisztikánk szerint 15,5 percnyi labdanembirtoklásonként kapunk gólt, az Újpestnél, összesen volt 17-et.

Labdabirtoklásunk, százalékban: (teljes lista)

4. 7 UTE 2-2, o

Az mlsz.hu Meccs Centere alapján készített teljes statisztikánk megtekinthető itt. Mivel ezeket az adatokat kihámozni és összerakni sem kis meló, sajnos – és reméljük csak egyelőre – nem tudjuk megmondani, hogy az itt látott számok mit jelentenek az NB I viszonylatában, de amit találunk hasonló kimutatást más csapatról, megosztjuk veletek.