Mastodon

Podcast: előrehaladási jelentés #02 + Futball házi apróságok

Nagyon, de nagyon sok minden történt az elmúlt két hétben.

two gray condenser microphones

[podcast] A múlt héten történt

  • Bővült a műsorban potenciálisan és gyakrabban résztvevők száma egy fővel, aki kimondottan a mi korosztályunknak (negyvenes-ötvenesek) kedveskedne a fiatalságunkra visszatekintő műsorsorozattal.
  • Az utómunkálatokra szintén jelentkezett egy fő, aki vállalná, hogy az utasítások alapján megvágja, gondozza, rendbe teszi az egyes adásokat.
  • Több felajánlás is érkezett, ezeket a poszt végén listázzuk, azonban már itt is nagyon szépen köszönünk mindent!

[Futball ház] változások, fejlesztések

  • Több, mostanában érkezett relikviának köszönhetően átalakításra került a klub első aranykorszakát kissé kibővítve bemutató vitrinek sora. 1949-től, a Kispestből Honvéddá alakulástól, a bajnoki címeken, az 1956-57-es túrán át egészen az újrakezdésig, amikor újra bajnoki érmet nyerünk, valamint elhódítjuk a Közép-európai Kupát.
  • A vitrinekben található tárgyakról, fotókról készült egy átfogó lista, és így rövidesen pótolva lesznek a hiányzó feliratok, ezzel is segítve a klub történetének mélyebb megismerését.
  • Elindult egy kioszk fejlesztése, aminek az alapját a Corleone felajánlása jelentette. (Köszönjük!) Történt ugyanis, hogy mások mellett kaptunk tőlük egy érintőképernyős monitort, amiből még a tavasz folyamán szeretnénk egy információs terminált létrehozni. Ezen a terminálon a Futball házhoz, a Kispesthez/Honvédhoz kapcsolódó kvízeket lehetne játszani, a játékos korosztályának és tudásának megfelelő szinteken, valamint a múzeum tárlatában található tárgyakhoz kapcsolódó leírásokat olvasni, videókat nézni. (Egyelőre egy ősrégi 1 gigás Raspberry Pi 3 Model B+ fut alatta, ami sajnos kevés a célnak, itt még keressük a megoldásokat. Egy 4 gigás Raspberry Pi 4 valószínűleg már elég lenne, illetve attól felfelé bármi.)
  • A vitrinek tartalmi átalakítása azzal is járt, hogy a tárlat önálló feldolgozását segítő múzeumpedagógiai program, a Futball házi séta átmenetileg nem lesz elérhető. Hamarosan frissítjük, és újra lehet vele, velünk játszani.

[podcast] Felajánlások

A múl heti posztunk hatására több felajánlás is érkezett. Sorrendben:

Az első felajánlás is megjött: VV 3000 forintot utalt, ami a tervezett felszerelés árának 1 százaléka. Köszönjük!

csakblog (@csakblog.bsky.social) 2025-01-21T10:13:00.976Z

Érkezett két további felajánlás ugyanattól az embertől: egy számítógép és egy külső hangkártya.

csakblog (@csakblog.bsky.social) 2025-01-21T15:54:33.410Z

Valószínűleg márciusi kézbesítéssel, azonban így is hatalmas segítség. A számítógépet több célra (digitalizálás, utómunkálatok, diákok közösségi munkájának támogatása) is tudjuk majd használni.

Ismét egy felajánlás, ezúttal Nonótól: 10001 forint.

csakblog (@csakblog.bsky.social) 2025-01-21T17:20:05.907Z

Andrástól 5000 forint érkezett.

csakblog (@csakblog.bsky.social) 2025-01-24T18:44:51.673Z

Mártontól 6500 forint érkezett.

csakblog (@csakblog.bsky.social) 2025-01-28T18:29:12.734Z

Nem árulhatjuk el kitől, viszont érkezett egy olyan felajánlás is, hogy kamerákat, és az átmenti időre mikrofonokat kapnánk kölcsönbe előre egyeztetett időpontokra, és így még színesebb-szagosabb adásokat készíthetünk. A videós formátumon egyelőre még gondolkodunk, mert nem volt a terveink között, azonban alkalmi jelleggel előfordulhat, hogy szívesen élnénk a lehetőséggel.

Nagyon köszönjük a támogatásokat. Azon túl, hogy túlteng bennünk az elhatározás, egyre több és komoly lökést kapunk abba az irányba, hogy gyerünk, csináljuk meg!

Jelen állás szerint komolyan bízhatunk abban, hogy talán már márciusban elindul egy kifejezetten kispesti/honvédos tematikájú, kispestiek/honvédosok által készített műsorfolyam. Terveink szerint egy átlagos évben 40-50 adás készülne – és ez csak az alsó határ.


A korábbiakban történt


✉️ kapcsolat // itt írhatsz egyenesen nekünk.
💳 támogatni // pedig így tudod a munkánkat.



Szerző: vh

Egy lőrinci kispesti Kőbányáról. Megtalálsz Blueskyon, emailt itt tudsz írni nekem, ha pedig üzennél, akkor Signalon vagy Telegramon keress. ||

“Podcast: előrehaladási jelentés #02 + Futball házi apróságok” bejegyzéshez 5 hozzászólás

  1. Ha tényleg arra van szükségetek, akkor egy pi4/4gb-ot fel tudok ajánlani a nemes célra

    1. A lényeg, hogy egy Asus VT168HR monitort kellene meghajtani. Szerencsére nem valami nagy (1366×768) a felbontása, vagyis talán elmegy kisebb gépekkel is.

      A terv szerint lokálisan futna rajta egy könnyűsúlyú böngészőben (pl. Gnome WEB egy kisebb kioszk-alkalmazás, ami egyrészt
      – interaktív teszt/játék mindenféle korosztálynak és felkészültségnek,
      – illetve kiegészítő információk a klub történetéhez, a múzeum tárlatához.
      Mindkét dolog önálló fejlesztést igényel, ahogy a közös kioszk-felület is. Szerencsére több opensource tesztalkalmazás is elérhető, így nem a nulláról kell indulni. Persze ettől még az idő az idő, ahogy a Futball ház/klub történetét bemutató felület megírása és tartalommal feltöltése is (bár itt simán megoldható egyszerű weboldalként, valami fix oldalsávval, segítve a navigációt).

      Erre a felhasználásra valószínűleg elég lenne egy RPi4 4 gigával. A sebesség (processzor teljesítménye) valójában csak a videólejátszásnál számítana, a többi felület eleve nagyon egyszerű lenne az olvashatóság és a befogadhatóság miatt. A memória viszont kritikus, mert azt vettük észre, hogy a tesztelt RPi3b+ illetve RPi4 2 giga is itt bukott el. (Utóbbit grafikus felület nélkül évek óta használom itthoni szervernek. Arra csodálatosan alkalmas.)

      Amennyiben van egy felesleges RPi4/4Gb-od, és a múzeumnak adnád erre a célra, akkor nagyon szívesen elfogadjuk. Ha mégsem lenne elég, akkor kénytelenek leszünk beállítani egy nagyon nem energiahatékony számítógépet a célra (valószínűleg átmenetileg egy laptop lenne, ami nem a legjobb megoldás, mert tudnánk másra is használni), és ebben az esetben helyi szervernek egy RPi4 egészen tökéletes lehetőség számunkra. Kiegészítve egy-két lemezzel remek archiváló eszköz, illetve a belső hálón keresztül alkalmas arra, hogy közvetlenül az eszköz tárterületére készüljenek a digitális rögzítések (szkennelések, hangfelvételek, miazmás), valamint párhuzamosan képes kiszolgálni egy-két helyi hálózatra csatlakozó eszközt akár videóstreaminggel is, ami hasznos lenne az önálló tárlatfeldolgozás során. (A vendég befotóz egy QR-kódot, és megkapja a hozzá kapcsolódó információt a helyi hálózatról.)

  2. Én nagyon örülnék, ha a minden podcastet, beszélgetést kamerával is rögzítenétek…
    Nekem mindegy milyen a stúdió, a dizájn, csak számomra sokkal jobb élmény, ha látom is beszélgetőket (arcok, gesztusok, stb.), mintha csak hallgathatom.
    Sok sikert! CSAK!

    1. A projekt alapvető célja az archiválás (életútinterjúk stb.), azonban ott egyelőre mindössze kiegészítő szerepet szánnánk a képi anyag rögzítésének, mivel nem egyszerű a képet és a hangot szinkronban tartani kisipari eszközökkel, valamint nem jelent érdemi többletinformációt a hangon túl, amit ne lehetne pár rövid videó felvételével, illetve képek készítésével helyettesíteni. Idővel persze előfordulhat, hogy továbblépnénk, azonban első körben legyen meg a jó minőségű és könnyen kezelhető hang.

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.