Mastodon

Előrehaladási jelentés #03

Egyszerűsített beszámolónk következik.

two gray condenser microphones

Ismét eltelt két hét, ismét történt egy csomó dolog, amiről érdemes beszámolnunk.

Mind a podcast, mind a Futball ház területén fokozatosan lépegetünk előre. Nem egyszerű, mert minden egyszerre és hirtelen szakadt ránk, tehát műsorrendet, tematikát kitalálni, összeszedni a felszerelést, megtalálni az embereket, megoldani a terjesztést, egyáltalán időt, időket keríteni és összehangolni, miközben a házba is kaptunk új dolgokat, amikből tök nagy jóságokat lehet kihozni némi (sok) munkával.

Információs terminál @ Futball ház

Kezdjük a legfrissebbel: a legutóbbi beszámolónkban bedobtuk, hogy a házban elérhető Raspberry 3-as valójában nem elég arra, amire használnánk, és talán egy 4-es, kicsit több memóriával megfelelő lenne. TozsoFerguson ajánlott is egy ilyen darabot, amit tegnap megkaptunk tőle, és mára már össze is pattintottuk az alapokat ahhoz, hogy elindulhasson a fejlesztés rá (rája):

Nagyon szépen köszönjük TozsoFergusonnak a Raspberry számítógépet, és a Corleonénak az érintős monitort.Minden adott ahhoz, hogy elkezdjünk egy információs terminált, valamint egy kvízjátékot fejleszteni a látogatóknak. Innen már csak idő és munka kérdése.

csakblog (@csakblog.bsky.social) 2025-02-11T13:47:53.745Z

A terveink szerint amolyan nyomogatós információs terminálként fog szolgálni, amin a klub történelméről kaphatnak bővebb tájékoztatást a látogatók, valamint apróbb játékokban, kvízekben próbálhatják ki tudásukat.

Ha van ötletetek arra, hogy mit használjunk motornak, akkor nosza, segítsetek! Nagyjából a következők kellenének:

  • információs rendszer: nem kell nagyon bonyolult, elég egy framesetes, vagy hasonló megoldás, vagyis egy kb. 30-70 arányban osztott képernyő, ahol a kisebbik felületen található egy menü, amiből a felhasználó választhat, majd a másik, nagyobb felületen megjelenik a tartalom. Lokálisan futna, szóval nagyon nem kell figyelembe venni a kurrens webfejlesztési szabályokat.
  • kvíz: szintén lokálisan futna, szóval valami olyan kiszolgáló kellene, ami beszél magyarul, egy Raspberry Pi4/4Gb elég hozzá, érintőképernyőt kezel, több kvíz is létrehozható benne, és a többi, amit úgy jó nyomogatni, ha elé kerül az ember.

Ha van ötletetek keretrendszerekre, megoldásokra, akkor jöhet minden!

Valamint pár apróságra még szükségünk van, de ezeket idővel beszerezzük:

  • egy miniHDMI-HDMI kábel a gép és a monitor közé, mert most a sajátomból téptem ki otthon, hogy be tudjuk lőni az ittenit, és az bizony hiányzik.
  • egy hangfal, mert a monitor sajnos nem tud hangot, cserébe a Raspberrynek van egy jack kimenete, amire ráköthető egy kisebb dobozka, ha mondjuk videót szeretne lejátszani rajta a látogató. Persze így az igényelt konnektorok száma is rögtön háromra ugrik (monitor, gép, hangfal), de azt majd megoldjuk valahogy.

Frissítés //

Pár órás fejlesztés következménye.

csakblog (@csakblog.bsky.social) 2025-02-11T16:49:49.267Z

Nyilván Kispesti és nem Kispest AC.


Podcast

Eljutottunk az elvi vita szintjére, ami nem is annyira elvi, hanem jórészt praktikumbeli: kondenzátor vagy dinamikus mikrofon? És milyen karakterisztika?

A felvételek döntően a Futball ház nagyjából tíz négyzetméteres, három méteres belmagasságú irodájában lennének, ahol a falak a magasság kétharmadáig gipszkarton borításúak, valamint a közlekedő felé hiányzik mintegy másfél méter a falból. A helyzetet nehezíti, hogy a környéken három templom is található, amik viszonylag rendszeresen kezdenek harangozásba.

A felvevő egyértelműen egy Zoom Podtrak P4 lesz, használható mikrofonerősítőkkel, vagyis azzal tudunk játszani, hogy levesszük az előerősítést, és közel megyünk az állványokra tervezett mikrofonokhoz, ezzel is csökkentve a környezeti zajokat, valamint a beszélők relatív közelségét egymáshoz.

Több eszköz is felmerült különböző árkategóriákban, itt egy lista belőlük, hátha valakinek van első kézből tapasztalata valamelyikkel:

A lista nagyjából ár szerint növekvő, azonban jó lenne, ha nem a tetejéről kéne választani, mert eleve négyet vennénk, plusz állványok, esetleg fülesek (nem esetleg, mert legalább kettő kell), kábelek, filterek, miazmás, vagyis a költségek nagyon gyorsan el tudnak szaladni, miközben úgysem tudnánk a magunk kisipari módszereivel kihajtani azt a minőségkülönbséget, amit egy szakmához értő könnyedén.


A korábbiakban történt

Szerző: vh

Egy lőrinci kispesti Kőbányáról. Megtalálsz Blueskyon, emailt itt tudsz írni nekem, ha pedig üzennél, akkor Signalon vagy Telegramon keress. ||

“Előrehaladási jelentés #03” bejegyzéshez 3 hozzászólás

  1. Ha kell, megírom a szoftvert hozzá. :) Találjátok ki, hogy mit szeretnétek.

    1. Az menő lenne! Írjak egy rövid scope-ot, hogy mi kellene nagyjából? Aztán együtt lespecifikáljuk a részleteket. Nem kell valami túl bonyolult, sőt, előfordulhat, hogy van már rá kész megoldás, amit csak be kellene konfigurálni. Annyi biztos egyelőre, hogy április elejére a kvíznek valamilyen formában működnie kellene, mert egy programsorozat része lesz a ház, és ahhoz nagyon jó lenne.

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.