Mastodon

Jegyárképzési modellek a magyar másodosztályban

A Honvéd és Videoton megoldásainak összehasonlítása.

Kijöttek a Videoton jegy- és bérletárai a következő szezonra, ami egy remek alkalom egy jó kis összehasonlításra velünk. Amit mindenképp fontos tisztázni előre, de úgyis kifejtjük a későbbiekben részletesebben:

  • a Videoton a város tulajdonában került, a Honvéd a Leisztinger Tamáshoz tartozó AragoSport tulajdonában van.
  • a Videoton stadionját a város, a Honvédét az állam üzemelteti, és tőle béreljük alkalmanként.

Kijöttek az NB I-ből frissen kiesett, a város kezébe került Videoton következő szezonra érvényes jegy- és bérletárai:

csakblog (@csakblog.bsky.social) 2025-07-01T08:08:56.690Z

_videoton vs honvéd

kategóriaHonvédVideoton
bérlet, kapu mögé25 00012 000
bérlet, oldal32-38 00012 000
bérlet, oldal középen51 00024 000
bérlet, tribünnincs40 000
jegy, kapu mögé21001000
jegy, oldal2700-32001000
jegy, oldal középen41002000
jegy, tribünnincs4000
Felnőtt bérletek. A Honvédnál „jófej” módon a hosszabbító bérletek árati néztük. A nem hosszabbítók mindtegy 10%-kal drágábbak. Jegyeknél mindenhol a meccsnapi jegyárat vettük figyelembe.

Hát igen.

  • A Videotonnál a kapu mögé feleannyiba kerül a bérlet és a meccsjegy, mint a Honvédnál.
  • A Videtonnál az oldallelátóra harmadannyiba kerül a bérlet és a meccsjegy, mint a Honvédnál.
  • A Videotonnál kapsz egy árnyákos tribünbérletet és egy kanyarbérletet annyiból, mint a Honvédnál egy kiemelt, de a szemedbe sütő napos ülőhelyet a nem tribünön.

_arányokban

VideotonHonvéd
tétel2023202420232024
bérköltség4 101 2733 049 1892 085 7541 524 326
jegyárbevétel133 29728 07658 74638 075
százalék3,25%0,92%2,82%2,5%
ezer Forintban. százalék: jegyárbevétel a bérköltség százalékában. forrás: a Fehérvár F.C. Kft. és a Honvéd FC Kft. elektronikus pénzügyi beszámolói, valamint annak mellékletei.
A Videoton 2024-es adata azért külön érdekes, mert ettől az évtől a klub átadta a jegy-és bérletértékesítést a stadiont fenntartó önkormányzatnak.

A Honvéd valamikor 2024 nyarán adta vissza a stadionját az államnak, és onnantól alkalmilag bérli. Sajnos a tavalyi beszámoló alapján nem tudunk következtetni arra, hogy alkalmanként nagyjából mennyiért, bár lehet, mi vagyunk bénák*. Azonban feltételezhetjük, hogy az alkalmi bérlés közel sem kerül annyiba egy évre, mint a teljes fenntartás. Utóbbira korábban 300-400 millió forint közötti összeget hallottunk, míg a stadionbérlések 4-6 millió forint körül alakultak akkoriban. Magyarán tizenöt hazai meccs ezekkel a számokkal 60-90 millió forintra jönne ki, ami nincs a negyede a korábbi teljes fenntartási összegnek. (A rendezés költségei ettől függetlenek.)

*_ A beszámolók (pl. 2023, 2024) 16. oldalán szerepel egy „Létesítménnyel kapcsolatos igénybe vett szolg.” sor, mégpedig azzal a magyarázattal, hogy „Dél-pesti UP Centrum, Boszik (sic!) Aréna üzemeltetési, fenntartási költségei”, azonban itt egyenesen emelkedést látunk, amikor a 2023-as 479 millióból 2024-re 483 millió lett, pedig egy kormányhatározat értelmében tavaly augusztustól már nem hozzánk tartoznak a Bozsik üzemeltetési költségei.

A Honvéd a 2023/24-es idénytől nem nyitja meg a tribünre (A szektorok) a jegyértékesítést. Ez nem tudjuk pontosan mekkora relatív veszteséggel jár, azonban amikor utoljára megnyitották, akkor ide az éves bérlet 107-134 000 forint között alakult. Akkoriban a VIP-ben volt fogyasztás évi 390 000 forintért, amióta viszont nincs, a VIP bérletek ára 180 000 forintra csökkent. Vagyis a korábbi tribünbérlethez hasonló áron lehet menni az üvegfal mögé.

Talán ennek is köszönhető, hogy a 2021-es hazaköltözés óta eltelt teljes években 2022-ben mutatták ki a legnagyobb jegy- és bérletárbevételt 83,6 millió forinttal. A következő évek: 58,7 millió és 38,1 millió forint. A magasabb kategóriás bérletek és jegyek visszavonása nem biztos, hogy jó ötlet volt.

Mind a Honvédnál, mind a Videotonnál az éves bérköltségnek mindössze 2,5-3 százaléka jött be az elmúlt években a jegyárakból. A lényeg, hogy a hazai NB I-es és NB II-es klubokra nagyjából ez az arány a jellemző. Pontosabban az 1,5-4,5 százalék. Vannak mindkét irányba kiugró adatok, például a Felcsút, ahol gyakorlatilag nincs jegyár, vagy Soroksár, ahol meg néző, illetve a másik irányba a Nyíregyháza, Diósgyőr és valószínűleg a Ferencváros, azonban ezek mögött egyrészt másfajta értékesítés modelleket találunk, másrészt nem egyértelmű, hogy például a skyboxok bérletét, illetve a skyboxok bérlésén keresztüli szponzorációt melyik sorokon jelenítik meg beszámolóikban a klubok. (Pont a Hétvégi Kötekedő múlt heti adásában beszéltünk pár szót erről a témáról. Az adás már meghallgatható, a kísérőposztot azonban csak a napokban fogom kitenni hozzá. Spotify || Apple)

A Videotonnál az átadásától a város üzemelteti a stadiont, és a klub csak bérlő benne. Ebben a konstrukcióban a város átvállal egy baromi nagy terhet a klubkasszától, vagyis mintegy támogatást nyújt az egyetlen bérlőnek, a klubnak. Sőt, 2024-től a jegy- és bérletértékesítés is átkerült az önkormányzathoz.

2023-ban egész szezonra szóló bérlet nem kerül értékesítésre. Ahogyan korábban már jeleztük, klubunk és az önkormányzat jelenleg is tárgyal a Sóstói Stadion további működtetéséről, ezért a 2023/2024-es szezonra csak féléves bérletek kerülnek értékesítésre. Amennyiben a megállapodás véglegesítésre kerül, tájékoztatni fogjuk szurkolóinkat a szezon második felére vonatkozó bérletvásárlási lehetőségekről a Sóstói Stadionba.

forrás: fehervarfc.hu

Történt mindez rögtön a MOL 2023 tavaszi kivonulása után. Garancsi a klubhonlapnak adott, és a magyar sajtó által szemlézett költségcsökkentést felvázóló interjújában 2023 nyarán a következőt mondta: „a stadion működtetését is új alapokra helyeznénk.”

_modellek

HonvédVideoton
stadionbérlősaját
üzemeltetőNSÜSzékesfehérvár mjv.
jegyértékesítésklubSzékesfehérvár mjv.
jegyár, olcsó21001000
jegyár, közepes32001000
NSÜ: Nemzeti Sportügynökség, mjv: megyei jogú város

Két eltérő modellt láthatunk. Az előző idényben mindkét klub bérlő volt, azonban a Videoton azzal, hogy a klub tulajdonjoga átkerült az önkormányzathoz, gyakorlatilag sajátként használhatja a stadionját. Azért cserébe, hogy az önkormányzat üzemelteti a stadiont, és ezzel is tehermentesíti a klub költségvetését, az önkormányzat érékesíti a belépőket, szerződik a büfével, miazmás. Viszont a belépők annyira olcsók, hogy az meg sem közelíti a stadion éves fenntartását. Székesfehehérváron azt a modellt választották, hogy a város bevállalja a költségeket, cserébe ne a jegyek és bérletek relatív drágasága legyen az akadály a frissen kiesett csapat meccseire kilátogatni szándékozók számára. Vagyis legyenek minél többen.

A Honvédnál ezzel szemben a saját tulajdonú stadion helyett tavaly nyár óta bérlő a klub, jelentősen lefaragva ezzel a stadionra fordítandó költségeit. Viszont a jegyértékesítés is a klubnál van, ami azt jelenti, hogy a bérleti díjat meg lehet próbálni legalább nullára kihozni a jegyárakból. (A rendezés összes költségét nyilván nem fog sikerülni.) A Honvéd modellje szerint a mérkőzések jegyára inkább egy olcsóbb szórakozási formához van belőve, mintsem a nézőszám maximalizálásához. Egy mozi, strand, koncert, vagy bármi egyéb belépőjegyes szórakozási lehetőséghez mérten a Honvéd jegyárai inkább az olcsóbb kategóriához tartoznak, azonban összevetve a magyar fociban jellemző jegyárakkal, osztálytól függetlenül a Bozsik továbbra is a legdrágább 4-5 stadion egyike. Mindezt úgy, hogy a jegyértékesítésből származó bevétel szinte elenyésző a klub számára. A tavalyi 38 milliós bevétel, ha csak annyival számolok, hogy van egy havi 2 milliót kereső játékosod, akkor 19 havi fizetésre elég, tehát alig másfél játékoséra. Mondjuk ennyiért simán lemondok egy Holmanról, és akkor mindenki nullán van. A klub is, a szurkolók is.

Ha most tippelnem kellene, akkor a kieséssel hatalmas csalódáson áteső Videoton nézőszáma eleinte jóval magasabb lesz, mint az NB II-t évek óta stabilan leuraló Honvédé. Aztán majd eredménytől függően valamelyik bezuhan, ahogy hidegedik az idő. Jelenleg nem lepődnék meg, ha a Videotonnál a nyáron lenne 4-5000 nézős meccs, míg a Bozsikban talán a klub szülinapjára sikerül megmozdítani 3-3500-at.

Hosszú távon nem tudom melyik a jobb modell. Azonban ha megnézzük, hogy mennyi közpénz, illetve közpénz jellegét elvesztő közpénz van a magyar klubokban, akkor nem teljesen értjük, miért szórakoznak még a jegyárakkal. 1000 az olcsó, 2000 a drága és kész. Ahogy a Videotonnál is csinálták, hiszen valójában úgysem számít. Pláne olyan, ezen a szinten kiugró költségvetések mellett, mint a Videotoné vagy a Honvédé.


✉️ kapcsolat // itt írhatsz egyenesen nekünk.
💳 támogatni // pedig így tudod a munkánkat.



Szerző: vh

Egy lőrinci kispesti Kőbányáról. Megtalálsz Blueskyon, emailt itt tudsz írni nekem, ha pedig üzennél, akkor Signalon vagy Telegramon keress. ||

Feliratkozás
Visszajelzés
guest

0 hozzászólás
Inline Feedbacks
View all comments