Hivatalos bejelentés még nincs, azonban a jegyinformációs oldalon már elérhetőek a következő szezonra kigondolt árak. (A posztot 10:30 körül kezdtük el írni és 11:02-kor élesítettük. Ekkor még nem volt kint a hivatalos bejelentés.)
A legfontosabbak:
- megszűnik a kiemelt mérkőzés intézménye.
- a tribünt ismét nem nyitották meg.
- megszűnt a korábban az egyes online jegyekre a Jegymester 399 forintos kényelmi díja miatt adott 100 forintos kedvezmény.
- a jegyárak a legtöbb helyen maradtak a tavalyi, nem kiemelt meccseken használt jegyárak.
- a kivételek a korzós diákjegyek (+10%), valamint a kanyarba az online elővételes jegyek (+5-6%).
- 17 helyett 15 meccsünk lesz otthon (-13%).
- a kiemelt meccsek megszűnésével együtt is a bérletárak mindössze 8-13%-kal csökkentek, vagyis alacsonyabb mértékben, mint amennyivel a meccsek száma. Lefordítva: a fajlagos árak nőttek.
- ennek ellenére, épp a kiemelt meccsek eltörlése miatt az egy meccsre vetített költség az általunk megvizsgált 40 esetből 31-ben csökkent, és csak 9-nél nőtt.
- viszont a 16 bérletkategóriából fajlagosan 9 drágult, tehát az összes drágulást a bérletek között találjuk.
- ha valaki csak jeggyel jár, akkor a kiemelt meccsek eltörlése miatt számára 5-9 százalékkal olcsóbb lesz az idény. A tavalyi normál jegyárakhoz képest nincs változás, kivéve ha diák vagy a korzón, vagy online elővételes bárhol, mert akkor 5-11% a drágulás. A korzós diáknál megcsúszhatott a kolléga kezel az Excelben, ugyanis egyedül itt a tavalyi kiemelt kategória jegyárait vette át erre az idényre.
- Igen, a második NB II-es szezonunkra sikerült egyes helyeken drágítani, még ha nem is jelentős mértékben (1-4% az éves költségben, és 5-11% egyes alkalmi költségekben).
- az +/- 1-3% nálunk kerekítési hiba, hogy szép legyen a táblázatban a szám. Az ennél nagyobbak értékek viszont már egyértelmű csökkenések vagy növekedések. Ennek ellenére a táblázatban az ezresek 0-ra, 150-re, 200-ra, 300-ra, 450-re, 500-ra, 550-re, 600-ra, 650-re, 750-re, 800-ra, 900-ra és 950- re végződnek, vagyis annyira nem adtak a szépségre, mint azt gondoltuk. Tizenhárom különböző visszajáró.
Összevetve más ismert jegy- és bérletárakkal:
- a meccsnapi 1900 forintos kanyarjegy teljesen átlagos. A Vasas 2000, Debrecen 3000, Diósgyőr 2400, MTK 2000 és így tovább.
- viszont Kispesten gyakorlatilag nincs elővételes kedvezmény! Ha személyesen besétálsz csütörtökön a Futball házba, vagy pénteken ki a stadionhoz, akkor szektortól függően 5-8%, viszont ha online veszed, akkor az országban szinte egyedülálló módon 5-20(!!!) százalékkal drágább a jegy. Egy példa: 1500 az elővételes diákjegy a kanyarba, de ha online veszed, akkor 1799.
- a meccsnapi 2950 forintos oldallelátós jegy is teljesen átlagos. Máshol szintén 3000 körül alakul.
- ami viszont iszonyatosan kellemetlen, hogy a bérlet több helyen 50 vagy több százalékos árelőnyt jelent, addig Kispesten mindössze 19-20-at. Lefordítva ez azt jelenti, hogy amíg például Debrecenben vagy a Vasasnál a bérleteddel 6-9 meccset fizetsz ki jegyárra számolva, addig Kispesten jóval többet: 11-12-t (átlag: 11,7). A legtöbb helyen legfeljebb 10 körül alakul a bérlet/jegy arány, függetlenül attól, hogy hozzánk hasonlóan 15, vagy az NB I-ben 16, esetleg 17 meccset játszanak.
- épp emiatt Kispesten a bérlet egy meccsre jutó költsége az egyik legmagasabb az országban. (Egyelőre nem minden klub közölte a bérletárait. Amint meglesz, a szokott módon kihozzuk a Nagy Összehasonlító Táblázatot.) 1500 fölött nem nagyon van kanyar és 2000 fölött nem nagyon van oldallelátó sem az NB I-ben, sem az NB II-ben. Listaáron ilyen például Zalaegerszeg, de oda meg amúgy is csak egerszegiek vesznek bérletet, és a nekik járó kedvezménnyel már kényelmesen becsúszik a határértékek alá.
Következtetés:
- a Honvéd jegy- és bérletárai döntő többségében aránytalanok mind belső szerkezetükben, mind a többi klub árképzéséhez viszonyítva.
- nincs mit szépíteni: a kiemelt jegyek eltörlése miatt papíron olcsóbb lett, azonban nem annyival, amennyit drágítottak a kiemelt jegyek, tehát valójában – ha csak kis mértékben is, de – sikerült árat emelni a második NB II-es szezonunkra.
- igen, továbbra is NB II-es klub vagyunk úgy, hogy tavaly éppen csak nem az alsóházban végeztünk (9/18).
- teljes a káosz a klubházban, azt sem tudni ki irányít: az újak vagy a régiek? Egyáltalán ki és milyen elvek mentén határozza meg az árakat?
Az új Bozsikra vonatkozó összes jegy- és bérletár összehasonlító táblázatait itt találjátok.
Még három apróság:
- nem, nem megyünk bele abba a játékba, hogy mennyi egy mozijegy, egy állatkerti belépő, egy csúszdapark vagy bármi más szórakozás, és mennyi ehhez képest egy meccsjegy.
- abba sem megyünk bele, hogy 2000 forint sok vagy nem sok 2024-ben, mert ez egyéni preferencia kérdése.
- a megszokott részletesebb elemzésekkel majd jövünk a napokban.
A Honvéd oldalán megjelent jegy- és bérletárak:
címlapkép: székek a Bozsikban, még az átadás előtt. fotó: Barla.
🗣️ a hozzászólás // előmoderált.
✉️ kapcsolat // itt írhatsz egyenesen nekünk.
💳 támogatni // pedig így tudod a munkánkat.