Mindenekelőtt az új fejlesztési terv előírja, hogy szilárduljanak tovább a szakosztály csapatainak eredményes szereplését biztosító feltételek, s ebből következően minden csapat a maga osztályában legyen versenyben a bajnokságért, amelyet a dobogós hely reprezentálhat. NB I- es csapatunk a Magyar Népköztársasági Kupában érjen el döntős helyet, szerepeljen sikeresen a nemzetközi tornákon.
Megkülönböztetett figyelmet kell szentelnünk a nemzeti válogatottak felkészítésére. Mindezekhez biztosítanunk kell az utánpótlás-nevelés hatékonyságát, a csapatépítés és a játék eredményességének harmóniáját. Törekednünk kell, hogy széles körű saját nevelésű utánpótlásbázist teremtsünk, szorosabbá kell tenni az együttműködést a testvér honvéd sportegyesületekkel. Csak nagy körültekintéssel, a csapat szerkezeti igényei alapján kell néhány kész játékost igazolnunk. Ki kell alakítanunk a játékosok jó technikai készségén és erőnlétén alapuló, ellenfélhez rugalmasan igazodó, eredményességet biztosító stílust. Még többet kell tennünk azért, hogy játékosaink jobban becsüljék egymást, és még jobb kollektívává váljanak.
Komora Imre technikai vezető a Honvéd program 1978 című kiadványnak. (forrás: ADT Arcanum Digitális Tudománytár)
Pár éve, egy klubszületésnap előkészítésének kapcsán elkezdtük összeírni a klubtörténet száz legfontosabb, legnagyobb hatású személyét. Az én listámon a következő volt az első öt név, szigorúan időrendben:
- Mayer Béla – a Kispest egyik alapítója, majd mindenese egészen a haláláig. Gyakorlatilag ő maga volt a két háború közötti Kispest.
- idősebb Purczeld (Puskás) Ferenc – játékos, ifjúsági edző, edző. Az első bajnokcsapat edzője. Idősebb Puskás kötötte össze a háború előtti Kispestet a háború utánival. Játékosként és edzőként összesen 503 meccse volt a Kispesttel és a Honvéddal.
- Tichy Lajos – nagyon fiatalon érkezett játékosként, majd visszavonulása utána ifjúsági edző, edző, ráadásul bajnok edző, végül vezető lett a klubnál egészen a haláláig. Tichynek van a legtöbb meccse a klubban, ha a csak a jegyzőkönyveket nézzük: játékosként (320) és edzőként (195) összesen 515. Egyedüli, hogy játékosként és edzőként is bajnok lett a Honvéddal.
- Komora Imre – a hatvanas években érkezett játékosként (278 mérkőzés), majd a visszavonulása után előbb a szakosztálynál dolgozott, majd a csapat edzője (135 mérkőzés) lett, mégpedig a szocialista korszak futballjának amolyan menedzsertípusaként. A rendszerváltást követően a klubvezetésben dolgozott, és amikor nagyon szorult volt a helyzet, ha kellett, a padra is visszaült.
- Kozma Mihály – játékosként bajnok, gólkirály, szakosztályvezetőként bajnok, a rendszerváltás környékén a Kispest-Honvéd egyik alapítója és vezetője, a szocializmusból való átmenet egyik kulcsszereplője.
A listám további részében, de még az első tízben található Bozsik, a fiatalabb Puskás, Reznicsek Imre (a KAC egyik vezetője), George F. Hemingway és Vági István.
A listák nyilvánvalóan mindig szubjektívek, és egy Kispest/Honvéd történelmű klubnál szinte lehetetlen sorrendet állítani, azonban az első ötben – ha jól emlékszem – talán ha egy eltérés volt köztem és Kaszás Kálmán klubkrónikás között, és az is mindössze egy idősebb jelző.
Komora Imre maga volt a Honvéd, a Nagy Honvéd,
amibe annyian beleszerettek a nyolcvanas években. Majd Imre bá lett kilencvenes évek Kispest-Honvédjának is az egyik arca, ami viszont már a mi korosztályunk szocializációs időszakára esett.
Az én Imre bám kigombolt ingben ordít és mutogat a kispad felől, majd nyilatkozik olyan sületlenségeket, hogy „(...) Akhilleusz kardjaként lebegett felettünk”.
Az én Imre bám a Honvéd és a Kispest-Honvéd Mayer Bélája.
Hosszan lehetne írni Komora pályafutásáról, kiemelni belőle pillanatokat. Egy könyvet kényelmesen meg lehetne tölteni vele, azonban kérdés, mennyire jönne át a szövegeken, hogy mit jelentett számára ez a klub.
Komora Imrével a Nagybetűs Történelem egy szelete ment most el.
Pótolhatatlanul.
Megemlékezések Imre báról:
- Honvéd
- MLSZ
- Hegyi Iván @ 24.hu
- Malonyai Péter @ NSO
🗣️ a hozzászólás // előmoderált.
✉️ kapcsolat // itt írhatsz egyenesen nekünk.
💳 támogatni // pedig így tudod a munkánkat.
Ha megengeditek, megosztanám itt is, amivel elbúcsúztam tőle a saját oldalamon:
"Elment Komora is… Játékosként az én generációm már nem láthatta. Edzőként, sportvezetőként emlékezhetünk rá. Tudom, tudom, sokat megkaptam annak idején is a "bundás Honvéd" megjegyzéseket. De ha volt is ilyen, nem csak a Honvéd volt érintett ebben. Az 1976-os Zete-Fradi például, de a 70-80-as években ipari mértékben ment a bunda a magyar fociban (ami -szerintem- a sportfogadás komoly iparággá válásával reneszánszát éli). A másik, hogy a Honvéd bárkit bevonultatott, amiről szintén tudjuk, hogy mese habbal. A 80-as évek más csapatokban játszó Nagy Játékosai esetében fel sem merült, hogy a Honvéd berántja őket vagy átigazolják őket. A 80-as évek közepe bajnokcsapatának játékosai pedig a következő, kevésbé veretes helyekről érkeztek Kispestre: Andrusch és Sikesdi Dorogról, Sallai (gyakorlatilag egyetlen igazán komoly, befutott, válogatott játékosként) és Bodonyi Debrecenből, ami akkor még nem volt akkora szó, Nagy Anti Nagyhalászból, Garaba Vácról, Varga Kacsa, Détári, Kovács Kálmán a Honvéd utánpótlásából, Gyimesi a Műanyag SC-ből, Dajka Laci a ceglédi Bem József SE-ből, előtte Kisvárdáról, Kerepeczky a BVSC-ből, Esterházy Marci a Vasas Izzóból, miután a Fradiból elzavarták, Dózsa Attila a Fradiból, ahol kiegészítő ember volt, Gere Barcikáról, Cseh a Honvéd Szabó Lajos SE-ből, Fitos a Haladásból, László István a Debreceni Kinizsiből, Fodor Foci az MTK-ból (ő mondjuk szintén befutott játékos volt). Szóval nem Nyilasit, Törőcsiket, meg ilyeneket happolt el a Honvéd…
3 egymást követő évben bajnok lett a csapattal. A magyar-brazil csodameccsen 7 honvédos vagy épp volt honvédos játékos tanította a dél-amerikai fiúkat focizni, ehhez volt némi köze neki is. A nem épp szép emlékű mexikói vb-n is nagymértékben a Honvédra épült a csapat.
A rendszer kegyeltje volt a "létező szocializmusban", tény. Kevésbé tudott sikeres lenni a 90-es években, amikor már másképp, de akkor sem jól működött a közeg – bár az a Honvéd nem a 80-as évek (nekem nagy) Honvédja volt.
Nyugodjon békében, Imre bácsi, volt, ami volt. Mikor lesz olyan csapat Kispesten, mint az ő keze alatt? Két örökbecsű mondása a végére:
„A bontakozás körvonalai kezdenek kirajzolódni”
„Sopánka, nem sopánka, ennyi, ennyi”
Komora a nagy öreg, Nyugodjon békében! Azon filóztam, hogy ki van még aki ennyire a klubhoz köthető 75 felett, kb 3 perc elmélkedéssel eljutottam a másik nagy öreghez Szuri bá' -hoz. Hogy van az öreg? 80 éves lesz októberben! Lehet érdemes lenne elbeszélgetni vele, amíg velünk van és megtudja osztani az emlékeket!
Szuri bá jól van, hacsak az nem viselte meg, hogy a helyszínen nézte meg a Kozármisleny elleni rettenetet. Ott láttam őt csendes mérgelődésben a meccset követően.
A 90-es végek második felében lehetett. Monoron játszottunk egy felkészülési tornán. ( Ilzer kupa). Igazi jó hangulat, sörsátor, kaja, pia…..5 -en ültünk egy asztalnál, egyszer csak látjuk hogy kb.30 lila majom masírozik felénk. Egyértelmű tűlerő volt, kapunk párat , de sikerült kitérni előlük és úgy-ahogy de megűsztuk. Még bátyám ( Géza ) szemüvege is épségben maradt. Este odajött hozzánk Imre bácsi, egy tálca sörrel a kezében. Egészségetekre fiúk! Másnap címlapon voltunk a Sportban : 30-an 5 ellen! Nyugodjon békében Imre bácsi!
Viszlát Imre bá! :( Hogy utáltam szegény vezetési stílusát a 90esekben, csak esett szét alatta minden, noha ma már azt mondom, nem is ő volt ott a főbűnös. Ha 10 évvel idősebb lennék és a 80as években is már kijárok, örök héroszom lenne Komora czukk.
A Hemy érában valamelyik szülinapján köszöntötte őt a klub, én akkor még KisBabarral pályamenti lótifutiként az öltözőfolyosón álltam, erre hozzám is odajött kezet fogni, a még 1999-ből megmaradt UMBRO klubingében, jellegzetes hangján szuszogva "Jónapot, jónapot". Ott megszerettem.
Legalább még emlékezni van mire. Amikor majd a gyerekeink gondolnak vissza a legendás gyerekkoruk legendás Honvédjaira, Kun1, Kun2, Fórizs és Mendebaba urakra fognak könnyes szemmel emlékezni, és videón Nenad Puhics, Gomis, balkáni alkholovédelem valamint az áporodott szakállú szappanos féreg cseleit és robinzonádjait visszanézni naponta 10-szer…
Vagy lehet, hogy nem?