Mastodon Mastodon

re: „A Puskás Múzeum tiszteli a Honvédot, mint Puskás Ferenc egyetlen hazai klubját”

Gyorsválasz.

„A Puskás Múzeum tiszteli a Honvédot, mint Puskás Ferenc egyetlen hazai klubját” – reagált a kurátor

csakblog (@csakblog.bsky.social) 2024-11-30T10:38:42.488Z

_egy

A KLTE és a szurkolók – részben épp általam formába öntött – nyílt levele nem állít olyasmit, hogy a Honvédot nem hívták meg a rendezvényre, bár ennek a meghívásnak az egyébként zavaros részleteit sem fejti ki teljes részletességgel.

A közlemény egész pontosan azt írja, hogy

(…) a felszólalók népes táborába, a miniszterelnök, az MLSZ elnöke, a FIFA elnöke, a múzeum vezető kurátora és a Real Madrid küldötte mellé nem fért be a sorba Puskás egyetlen hazai klubjának a képviselője.

Felkérést kellett volna címezni a Bp. Honvéd FC-nek, a Kispesti AC jogutódjának! Annak a klubnak, amelynek száztizenöt éves történetében a Puskás család, apa és fia is jelentős szerepet játszott. (…)

_kettő

Szabó László, a Puskás Múzeum egyik kurátorának és a megnyitóünnepség szervezőjének reagálásában további apróbb ferdítések is felfedezhetőek a Honvéd szerepével kapcsolatban. Ilyen például Détári Lajos felemlegetése:

A Puskás Múzeum nagykövete Détári Lajos, a Honvéd csillaga szintén ott volt a megnyitón. 

Természetesen nagy örömünkre szolgál, hogy Détári Lajos, a Honvéd egykori játékosa, és Puskáshoz hasonlóan egykori ragyogó tízese szerepet vállal a múzeum életében, azonban fontos megjegyezni, hogy Détári Lajos jelenleg nem a Bp. Honvéd alkalmazottja, így hivatalosan nem a Honvédot képviseli. Ahogy a szintén megemlített Garaba Imre, Bozsik Péter vagy Grosics Edina sem.

A megnyitó élő közvetítésében a műsorvezető köszöntötte a Honvéd akadémistáit, a televíziós rendező képen megmutatta őket, tapsot kaptak.

Talán nem kell elmagyaráznunk, hogy egy, a rendezvénytől független közvetítésben említés mennyire nem említhető egy lapon azzal, hogy a felszólalók közé nem fért be a Bp. Honvéd képviselője, illetve, hogy a méltatások sorában egyedül a videóüzenetben bejelentkező Infantino FIFA-elnök említette meg Puskás egykori klubjai között a Kispestet/Honvédot. (A miniszterelnök erősen öndicsérő beszédének leirata itt olvasható. Honvéd nulla említés, Kispest nulla, Fradi (nem Puskással kapcsolatban) egy, Real Madrid egy, ahogy 1995 novemberében.)

_három

A Puskás Múzeum tiszteli a Honvédot, mint Puskás Ferenc egyetlen hazai klubját, amit a megnyitóünnepség és a múzeum anyaga és egyértelműen és kétséget kizáróan megmutat.

a megnyitó ünnepségen a legnagyobb tisztelet jegyében sem hangzott el a Honvéd neve egyetlen magyar felszólaló szájából sem.

A Puskás Múzeum honlapján, a puskasmuzeum.hu oldal Kedves látogatóknak címzett oldalán Puskás Ferenc történetét, szembe menve az általa oly sokszor emlegetett és fontosnak tartott kispestiségével, sikerült a szélesebb nyilvánosság számára úgy megfogalmazni, mintha az 1956-ban, az emigrációban kezdődne, és előtte, mintegy klub nélküli játékosként, Magyarországon csak a válogatottban szerepelt volna. Puskást nem kell újra kitalálni, mert Puskás volt, van és lesz.

A Puskás Múzeum kultikus hely. Része a Puskás Ferencről elnevezett nemzeti stadion hatalmas épületegyüttesének, mégpedig az egyetlen olyan része, amely a régi Népstadionból megmaradt. Abból a futballszentélyből, amelynek építkezésén még maga Puskás is dolgozott csapattársaival az 1950-es években, és amely aztán a világverő magyar Aranycsapat, a „Mágikus Magyarok” (Magical Magyars) otthona lett.

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc után, amelyet a szovjet és magyar kommunisták brutális kegyetlenséggel levertek, a világ labdarúgását megváltoztató csodacsapat széthullott. Legnagyobb csillagai, köztük Puskás Ferenc, a csapatkapitány is emigrációba kényszerült. Puskás játékosként a Real Madridban, majd edzőként minden kontinensen újra meghódította a futballrajongók szívét virtuóz tudásával és nagyvonalú, kedves személyiségével.

idézet a köszöntőből.

Ennyit a tiszteletről. A Kispest szó 7, a Honvéd 6 karakter, márpedig egy ekkora szövegmennyiség sehogy sem fért bele az amúgy 2988 karakter hosszú köszöntőbe. Miközben a szintén 6, a Reallal viszont már 10 karakter hosszú Madrid valahogy igen.

Az az apróság pedig szinte fel sem tűnik az abszurditások sorában, hogy ha a múzeum egy kultikus hely, ami ráadásul a régi Népstadionból megmaradt toronyépületben található, akkor azt a Népstadiont egész véletlenül Puskás egykori csapata, a Budapesti Honvéd avatta.

_négy

Ne legyünk önámítók, a szélesebb közvélemény a múzeum anyagával közvetlenül soha nem fog találkozni. A szélesebb közvélemény a múzeum megnyitójának közvetítését követhette, az elhangzott beszédeket hallhatta, és a múzeum honlapját böngészheti, márpedig ezeken a hivatalosnak tekinthető szöveghelyeken a Puskás–Kispest/Honvéd viszony gyakorlatilag jelentéktelen, marginális szerepet játszik. Ha játszik egyáltalán.

_az aránytalanság

A kispesti szurkolók közleménye erre az aránytalanságra hívta fel a figyelmet, amikor aggódva figyeli azt az évek óta tartó tendenciát, ahogy fokozatosan írják ki Puskás történetéből azt a klubot, amely élete első harminc évét meghatározta, és amelyhez élete végéig hű maradt.

A Puskás Múzeum tiszteli a Honvédot, mint Puskás Ferenc egyetlen hazai klubját, amit a megnyitóünnepség és a múzeum anyaga és egyértelműen és kétséget kizáróan megmutat.

Nem a Honvédot kell tisztelni, mi megvagyunk az ilyen tisztelet nélkül. Egy Puskás Múzeumnak Puskás Ferencet kellene tisztelnie. Márpedig Puskás: Kispest. És ezt nem mi állítjuk, hanem maga Öcsi bácsi.


megjegyzés: A szurkolók közleménye egyértelműen kiemeli, hogy nem kívánja Puskás szellemi és tárgyi örökségét a Kispest/Honvéd számára kisajátítani, hiszen esetében egy olyan örökségről beszélhetünk, amire minden magyar ember, és továbbmenve, a világon minden futballszurkoló büszke lehet.


címlapkép: Puskás Ferenc Vági Pista bácsi és Horváth Ferenc társaságában a Puskás Alapítvány egyik díjátadóján.

Szerző: vh

Egy lőrinci kispesti Kőbányáról. Megtalálsz a Twitteren, emailt itt tudsz írni nekem, ha pedig üzennél, akkor a Telegramon keress. ||

“re: „A Puskás Múzeum tiszteli a Honvédot, mint Puskás Ferenc egyetlen hazai klubját”” bejegyzéshez 2 hozzászólás

  1. Több, mint durva ez az egész helyzet.Valszeg azért van ez, mert a Honvéd jelenleg „vállalhatatlan” mert hogy még a kettőből is kifelé-lefelé áll és ezzel nem akarnak azonosulni.
    Illetve nekem az is teljesen cseszlovák, hogy annó hogyan és mivel tudták rávenni Öcsi nénit (Öcsi bácsi feleségét), hogy adja oda a Kisvasút Gyakadémiának a teljes Puskás-örökséget.Illetve az se világos számomra, hogy akkor ez az örökség, a relikviák ide vissza-felkerült Felcsútról ebbe a múzeumba, ahol a helye volna, vagy maradt ott a Pafc-nál?

Hozzászólások