Évek óta tombol a stadionépítési láz Magyarországon, egyre több helyen vetik be pályafűtéssel a pusztát, nőnek ki a földből fedett lelátók, vidéken sok helyütt búza helyett már akadémista terem, a futballunk pedig túllépett a szerethetőségen, mára tisztán láthatóan beállt egy fejlődési pályára. Vagy valami ilyesmi.
Közben lassan lejár a trianoni száz év, érdemes tehát megnézni, hogy mi a helyzet az elcsatolt végeken, milyen futballal terveznek hazatérni az anyaországhoz, milyen rontást hoztak rájuk a rút megszállók.
A magyarországitól komoly mértékben eltérő fekvésű és klímájú Szlovákiában például már egy héttel korábban (l. nyitóképünk) alkalmasak a pályák a futballra, de könnyű nekik, hiszen Kossuth sem véletlen a pozsonyi pálmafák árnyékát választotta az angyalföldiek helyett, amikor úgy döntött, hogy az Országgyűlési Naplóval beszáll a blogolásba.
Aztán ott van a bocskoros-bugris-szőröstalpú Románia, ahol egészen odáig merészkednek, hogy három tévé is adja a bajnokság összes meccsét, miközben mi jól tudjuk, hogy az egyharmadánál többet nem szabad közvetíteni, mert akkor nem lesz néző a stadionokban. Ebben a korrupt, húdeutáljuk, elnyomjákamagyarokat országban, amelytől hófödte hegyeket követelünk vissza szépirodalmilag, szóval itt február másodikán rajtolt el a tavaszi idény, alig 46 nappal az utolsó őszi mérkőzés után.
Vagy ott vannak ezek a délszlávok. Szerbia és Horvátország huszonpár éve még egymással háborúzott, majd mindenketten Boszniában egymással és Boszniával is, ha már ott van, aztán Szerbia kicsit Amerikával és saját magával, vagyis volt itt minden, csak nyugalom nem. A nagy békétlenség vége az lett, hogy egy-két hete már futballoznak.
Mondjuk az is igaz, hogy a térségre nehéz lenne egységes mintát ráhúzni, mert miközben Horvátországban 53 nap a téli szünet, addig a szomszédos Szlovéniában például 79, ami egyedüliként hosszabb a magyarnál. Montenegróban a tengerhez közel 72 nap, Macedóniában, a tengertől elzárva viszont csak 53. A fene se érti.
De vajon mi a helyzet az egykori birodalom szívében, a nagy kelet-európai civilizátornál, Ausztriában? El sem hisszük, hogy ezeknek van pofájuk tele heggyel, hóval, sípályával és übermagas életszínvonallal már február elején, alig 48 nappal az őszi lezárása után elindítani a tavaszi szezont. Szerencsétlen hüttetulajdonosok azóta is hápognak, hogy mi lesz így a forgalmukkal, ha az emberek a forralt bor helyett a hideg sört választják a tél közepén. Talán nem lesz dühös hüttetulajdonos-menet a fővárosba.
A jelenleg is háborúzó Ukrajnát hagyjuk, végső elkeseredésükben nyilván nem tudják mit csinálnak.
Aztán ott van a görög szigetvilág és a törökországi Antalya és Belek legnagyobb vetélytársa, a télen is kellemes időjárású Lengyelország. Komolyan, lehet, a lengyel-magyar barátság mögött pusztán annyi van, hogy nem akarjuk elengedni a debil Pistike (Pavel) kezét a nagy forgalomban? Ki hallott már olyan hülyeséget, hogy február kilencedikén meccsre menjen? Mi ilyen eszetlenséget tuti nem csinálunk.
Már csak azt nem értem, hogy ha a Szarajevó-Budapest-Bukarest-kúp a téli olimpiák aranyhatára, vagyis ettől délre és keletre nem számítasz télisport-nemzetnek, akkor miért nálunk a leghosszabb a szünet ősz és tavasz között? Azt pedig feszegetni sem merem, hogy Szarajevó 1984-en hogy a jó francba rendezhetett téli olimpiát, amikor tőle picit északabbra, harmincnégy évvel és legalább ennyi stadionnal később még futballozni is képtelenség ebben az időszakban?
Na, ne vicceljünk már, hogy csak nálunk tolódott el az egész környéken :(
vilagos, megvartuk a telet a bajnoksaggal :)
Milyen kelet-európában? Ahol egyébként rohadó stadionokban is rövidebb a futballtél egy hónappal? Ahol rajtunk kívül szinte minden ország képes futballistát eladni külföldre, akiknek nem zsenánt decemberben és februárban is futballozni?
Szerintem nem. Párszor már megpróbáltuk, kiderült, hogy hülyeség.
1, Ha már arra képtelenek vagyunk, hogy 0-5 celsius között játsszunk, akkor mi venne rá minket, hogy nyáron 35-40 fokban csináljuk?
2, Ha az egész világ (tényleg pár országot leszámítva) ősz-tavaszt tol, akkor egészen hihetetlen, hogy Skandináviát leszámítva csak és kizárólag Kelet-Európában olyan szélsőséges az időjárás, hogy át kell szabni a bajnokság menetrendjét.
3, Ha tudjuk, hogy melyik hónapok hidegebbek és melyik csapadékosabb, akkor miért nem ezeken kívül játszunk? Így például nem kéne költeni se pályafűtésre, se fedett lelátóra.
4, Tényleg elhisszük, hogy Ausztria, Szlovákia, Románia, Horvátország annyira más éghajlat, hogy csak a közéjük zárt Magyarországon alkalmatlan az időjárás a futballra? Ha pedig nem a válasz, akkor hogyan beszélhetünk kelet-európai problémáról?
Oroszországban 81 nap a tél, ami alig 4 nappal hosszabb, mint nálunk. Mellékesen az oroszok is átálltak az ősz-tavaszira.
Azért egy pár 45*90 méternyi gyepet simán meg lehet oldani, ha egy országban komolyan gondolják a futballt. (Ahogy nézem a közpénzmilliárdokat, mi komolyan szeretnénk gondolni.) Ha nagyon extrémnek hisszük a magyar időjárást, akkor ott a Hungária körút megoldása, a hibrid, félig mű, félig valódi gyep. Plusz ugye pályafűtés.
Ne vicceljünk, hogy képtelenség, mert akkor jobb ha beszántjuk az egészet a fenébe, hiszen a nulladik lépés előtt, már a küszöb felé tartva pofára estünk :(
A bajnokság nézőszáma évtizedek óta áprilisban, valamint augusztus és október között a legmagasabb. Ezen a pár hónapon kívül májusban is jó az idő, de akkor már lassan vége a szezonnak, nincs miért izgulni, kevesebben is járnak meccsre.
Ha a nézőszámra szeretnénk optimalizálni, akkor erre a négy-öt hónapra kell betenni minden meccset, lehetőleg a Fradi legyen a bajnok, a Diósgyőr a második, és a Haladás a harmadik. Ja, és ez a három csapat csak otthon játszat mérkőzést.
Szerencsére a futball nem erről szól. Papíron van 33 forduló 52 hétvégére. Ha már az NB I. képtelen megoldani, hogy egyenletesen elosztva legyenek a meccsek, akkor addig felesleges alsóbb ligákról beszélni (az igazán mellékes, hogy az NB II-ben a stadionok színvonala jelenleg évszázadokkal előtte jár a pár évvel ezelőtti NB I-nek).
Így viszont felmerül a kérdés, hogy mi a francnak építjük akkor a stadionokat, ha nem az időjárás ellensúlyozására, a szezon hosszának kitolására?
Szerintem sorsolással döntsük el a helyezéseket. Rengete előnnyel járna. Nem kéne stadion. Nem kellene az átlag 80% dögunalmat vévignézni. Az időjárást lesz@rhatnánk. A fiúknak nem kéne összekoszolni a drága mezt. Ráadásul a politikusok lehetnének a focisták. Így a két gyenge fizetésükből kijönne nekik a lusta dögök pár miliós minimálbére.
Mindjárt jön egy klasszikus Latabár:
Sem a pékek, sem az asztalosok, sem a doktorok nem dolgoznak ilyen időben. Ne tegyük már ki környezeti hatásoknak a srácokat! Nehéz felkészülni rá, hogy februárban hideg lesz.
Szerintem erröl is a tulaj tehet….
Escape-től ezzel a kommenttel már be is söpörtél egy upvote-t. :D
Nagyon jó a cikk, de egy apró helyreigazítás talán ül: Pistike nem Pál (PaweŁ), hanem Stefan.
Ennyi téli kihagyás még valszeg a kommunisták alatt sem volt, pedig ők nem taoztak.
Üdv és Cs.a.K.!
Amúgy én még várok egy középpályást, Hemi mindig ezt csinálja, lemegy a felkészülés, majd az első két hétben hoz egy random formát a semmiből mindenféle előzetes tájékoztatás nélkül.
Asszem arra mindenki jól emlékszik, amikor a meccset nézve egyszer csak becseréltünk egy negyvenes forma Job nevű mókust a második félidőben, minden előzmény nélkül. Talán Diósgyőrben?
Tényleg, hogy nézett ki szegény! Nem szerettem , mert amit ö nyujtott azt bármelyik fiatal megcsinálta vollna, de mégis folyton játszott.
Meg egyszer csepeli albérletben titkos fegyver volt a Vincze „csócsó” Zoltán! :-)
Jaja, Diósgyőr volt.
Emlékszem, lefelé menet néztük a kocsiban a kezdőt egy órával a meccs előtt, amikor feltűnt a padon egy Job Iyock.
Az meg külön szépség, hogy szélsőként a 44 kispesti meccsén 0 gólja volt, gólpassza is csak az első félévében (a transfermarkt szerint összesen 7!!!).
Ne tagadjuk, volt jó meccse is, például a Felcsút elleni 4-0 Székesfehérvárott, ahol mind a négy gólban vaskosan benne volt: https://www.youtube.com/watch?v=2M4ZPKagL6k
Azonban az, amit a következő fél-egy évben művelt, és az, hogy Rossi és Vérhód, de még Simon Miki(!) is játszatta, az egészen arcpirító. Csábi is megnézte, majd előbb a keretből, végül Kispestről is kihajította. Kösz, Jocó.
(Az amúgy megvan, hogy még mindig „csak” 34 éves, és a kispesti kalandja alatt 29-30 volt?)
Ezen összeállítás alapján jó kis játékosnak látszik. :)
Persze, csak ránézésre hihetetlen a kora. Simonnál talán ő volt az egyetlen légiós, aki rendre játszott, fura.