Az állami sportlap, a Nemzeti Sport! Itt.
Nyilván, tudjuk ki a főszerkesztője, izé, nyilván azt is tudjuk, hogy a jogok, bár pontosan nem, hogy mégis milyen jogok, csak úgy általában a jogok, mert azok valahol vannak. Most éppen a Nemzeti Sportnál, mert bárhova kattintunk, nem látjuk sehol a korábbról ismert ún. jogkezelő logóját, vagy bármi arra utaló nyomot, hogy a Nemzeti Sport webshopjába hogyan kerültek a puskásos cuccok.
Bezzeg amikor Puskás egyetlen magyarországi klubja, a Kispest rá akarta írni egy pólóra, hogy: Puskás, akkor meg kellett jeleníteni a jogkezelő logóját.
Hányok az egésztől.
Természetesen tisztességes kispesti ebből a shopból nem vásárol, és nem vesz magára semmit. Pláne nem a Honvéd meccseire.
🗣️ a hozzászólás // előmoderált.
✉️ kapcsolat // itt írhatsz egyenesen nekünk.
💳 támogatni // pedig így tudod a munkánkat.
Ha lenne vér a f…unkban, meg mondjuk a Kispest Önkormányzatéban, a Honvédban, szurkolói egyesületben, stb. akkor egy beadványt kellene írni az Akadémiának – aki a neves történelmi személyiségek nevének használatát engedélyezi, még pontosabban listázza, hogy kik ezek és mire használható a nevük – hogy vegye föl Puskás Ferencet a listára.
Pl. Kossuth megnevezéssel biztos nem lehet alsógatyát árulni. De Széchenyi névvel céget alapítani sem. (Még egy Széchenyinek sem!! Ez nem vicc!!)
Nem hinném, hogy Kubatov eltűrné, hogy Albert nevével lángost áruljak a Japán Kubikusok terén (Magyar Jakobinusok tere). Nyilván kis Albert se tűrné.
Tehát:
1. Akadémia, beadvány, kérelem, hogy Puskás, Bozsik, Grosics, Budai, Kocsis, Zakariás, Hidegkuti, Tichy, Albert, Papp Laci, Székely Éva, Hajós Alfréd, stb. nevei is kerüljenek a listára.
2. A névhasználat az Akadémia előzetes engedélyével történhessék.
3. A névhasználati jog engedélyezésére (a szerzői jogok időtartamának lejártát követően) az Akadémia előzetes jóváhagyása mellett is csak az legyen jogosult, akihez a történelmi személyiség neve közvetlenül és egyértelműen kapcsolható a történeti adatok szerint, ilyen lehet: leszármazó, egyesület, cég (pl. Zwack, Weiss Manfréd, Ganz, Rubik)
4. A történelmi nevek használata nem forgalomképes, nem átruházható.
Felterjesztési joga az önkormányzatoknak van. Civil kezdeményezés, petíció is lehet, ha halottnak akarunk sűrű apró puszikat adni, de azért ennek is lehet értelme, legalább a nyilvánosság megmozgatásával. Puskás neve esetén lenne némi felhangja is. Annak lehet egyfajta kifutása, ha értitek mire gondolok. Milyen szép is lenne FAFC-nak hívni a felcsútot, Felcsúti Akadémia Futball Klub. Ez már beszédhibásan akár Fafsz.nak is kiejthető, hallható lenne.
Na…vajon van annyi vér a kispesti polgármester ….ában, hogy ezt felkarolja?
Az Akadémiának van ilyen listája?
Én csak azt találtam (2010. évi I. törvény az anyakönyvi eljárásról), hogy névváltoztatásnál „történelmi név” felvétele csak különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén engedélyezhető. (Azaz Kovácsból nem lehet Kossuth, csak, ha mondjuk igazolja, hogy leszármazott). Konkrét listát viszont nem találtam.
Persze, ha védett is lenne Puskás, meg tudnák oldani.
2016-ban Kecskeméten meg akarták változtatni a Lukács György utcát. (Az MTA állásfoglalás azt mondta: „kétségtelenül részt vett a kommunista rendszer megalapozásában, kiépítésében és fenntartásában, a törvény erejénél fogva Lukács Györgyről közterület nem nevezhető el. Ez a szakvélemény nem arra vonatkozik, hogy tudósi kvalitásai alapján nevezhető-e el utca Lukács Györgyről.”) Úgy oldották meg, hogy kimondták, mostantól az utcanév egy másik Lukács György, „a jogász, főispán, országgyűlési képviselő, vallás- és közoktatásügyi miniszter Lukács György (1865-1950) számára állít emléket.” :-)
„A történelmi nevek használata nem forgalomképes, nem átruházható.”
Ez nagyon jó gondolat! De ehhez törvény kellene. Érdemes lenne kezdeményezni.
Azt is mindig tudatosítani kell, hogy az úgynevezett jogkezelő többségi tulajdonosa egy magánszemély (igen, az az ember), így a filléresített haszon magánhaszon.