Mastodon

Nem fogunk belemenni a szegedi foci történetébe

mert ahhoz képest az MNB mindenféle alapítványainak viselt dolgai is átláthatóbbak. Annyi biztos, hogy a mostani ellenfelünk, a Szeged-Csanád Grosics Akadémia (SZCSGA) zöldmezős beruházásként alakult 2011-ben, és saját bevallása szerint sincs köze egyetlen korábbi szegedi klubhoz sem:

Klubunk tiszteli a szegedi labdarúgás hagyományait és múltját, azonban nem jogutódja a korábbi szegedi csapatoknak. 2011-ben alapították Sportszervezetünket, egyfajta új irány és stabil működés jelképeként, ami az azt megelőző időszakban nem volt jellemző a szegedi labdarúgásban.

via a SZCSGA hivatalos oldala

A vasárnapi a negyedik bajnokink lesz ezzel a klubbal, és reméljük, összejön végre az első győzelem.

_zavaros az egész

Szegedi csapat utoljára 1990-2000-ben szerepelt az NB I-ben. Akkor éppen az NB II-es Kiskundorozsma jogán Szeged LC néven futó egyesület előbb feljutott, majd fél év után visszalépett a bajnokságtól. Az új Kiskundorozsma a hetedosztályban folytathatta, majd fokozatosan feljutott a negyedbe (megye 1.), és azóta is ott játszik.

A Szeged LC ezzel megszűnt. A következő klub a sorban már FC Szeged néven nevezett a következő idényre a NB III-ba, mégpedig a megyei bajnokságot megnyerő Szőregi Rákóczi jogán és a Tisza Volán focisuli játékosállományával.

Az FC Szeged se húzta sokáig, és bár feljutott az akkor a másodosztályt jelentő NB I/B-be, 2005-ben csődöt jelentett.

Innentől válik végképp zagyvává a történet. Idézzük a magyarfutball.hu-t:

2005-ben a Tisza Volán utánpótlása a megye I-ben felnőtt csapatot indított. Átmenetileg (2010-ig) ők képviselték a kék-fekete hagyományokat.

2010 nyarán létrejött a KITE-Szeged (szintén követve a SZAK hagyományokat) és a Kisteleki TE-t működtető Kft. egyesült a Profi Futball Kft.-vel, majd NBIII-as indulási jogát átadta a Kft. által frissen alakított csapatának

Kisteleki Testedző Egyesület – Szeged
2010 – 2011

2011. július 25-én egyesült a Makói FC a Kiskundorozsmai ESK csapatával Szeged 2011 néven.

Nos, a Szeged 2011 nem más, mint a Szeged-Csanád Grosics Akadémia leánykori neve. Jogosan merül tehát fel kérdésként, hogy miért nem tekintjük, és miért nem tekintik magukat sem az eredeti Szeged, az 1899-ben alakult Szegedi Atlétikai Klub (SZAK) (jog)utódjának?

A helyzetet sok minden bonyolítja. A SZAK eredetileg piros-fekete volt, a Szeged mégis hagyományosan kék-(fehér)-fekete, ahogy a SZCSGA is. A kék színt is használó klubok, például a SZEOL, vagyis az egykori Szegedi Volán például csak simán kék-fehér volt, miközben a másik SZEOL, a SZAK-kal még a hetvenes években fuzionáló Olajipari SC a kék, fehér és fekete színeket használta.

A színek mellett a tartalom is számit: a kék-(fehér)-fekete klubok címere általában pajzsalakú, függőlegesen két mezőre ösztott, az előterében pedig egy diszkoszvetőt láthatunk. (A címerek forrása: magyarfutball.hu.)

Ez pedig a mai Szeged-GA címere:

Az eredeti Szeged, az 1899-es SZAK nagyjából 1998-ig követhető nyomon. Innentől azonban csak olyan klubokat találni, amelyek bár Szeged néven indultak, a SZAK-hoz mindössze annyi közük volt, hogy kijelentették, a SZAK-ot ismerik el elődjükként. Magyarul: történelmet állítottak maguknak.

A Szeged-GA, bár az egyik ilyen SZAK-ot elődjének tekintő, mindössze egyetlen évre feltámasztott klubot is maga alá gyűrt a Makóval és egy másik Kiskundorozsmával, fontosnak tartotta, hogy a SZAK-ot ne tekintse semmilyen formájában elődjének, és ezt külön ki is emeli a honlapján.

Vicces is lenne, hiszen a SZEAC 1998-as NB II-ből visszalépése óta többen is próbálták magukra venni a SZAK örökségét, azonban az azóta eltelt 27 idényből mindössze alig párban találunk valóban bajnoki rendszerben játszó csapatot is hozzá.


Furcsa, mert úgy fogunk Szegeden játszani, hogy a szurkolóink egy jelentős része nem is élt akkor még, amikor egy szegedi csapat utoljára befejezett egy NB I-es szezont (1990-91), mégis azt kell hallgatniuk, mekkora fellegvár, és Szegedre mindenképp kellene egy NB I-es csapat. Pedig harmincöt éve semmi.

Ez a mai Szeged valójában egy Kisvárda, egy Gyirmót, egy Mezőkövesd, egy Felcsút. A semmiből lett gründölva, majd ahogy a többség, 2010 után lett tényező a magyar fociban, mégpedig annyira, hogy mindenkinél nagyobb és modernebb stadiont kapott. A 8000+ férőhelyes Szent Gellért Fórumot 2019-ban, a Bozsik előtt két évvel adták át. Nyilván mert fontosabb volt.


Ismerünk pár szegedi szurkolót, és esköszöm, tényleg sajnálom őket. Ennek a Szegednek (Csanád GA) nehéz szurkolni, viszont ez a Szeged szerepel most a legmagasabb szinten. A korábban az NB I-et is megjáró Szegedi Vasutas (VSE) tavaly jutott fel a megyéből, és jelenleg középcsapat az NB III. Dél-Keleti csoportjában. Fontos, hogy a VSE-nek soha nem volt köze a SZAK-hoz, így teljsen érhető, hogy a SZAK örökségét kereső szurkolók nem ide vándorolnak át, mint szegedi csapathoz.

Még lejjebb haladva, a megye 1-ben egyáltalán nem találunk echte szegedi csapatot. A szegedi városrész Kiskundorozsma nyilván nem számít annak. A megye 2-ben viszont ott egy SZEOL SC-FK Szeged nevű, kék-fekete, a címerében diszkoszvetőt viselő klub. Ez a SZEOL, ha minden igaz, akkor nem az Olajipari, hanem az Egységes Oktatási, vagyis az egykori Szegedi Volán, ami 2019 óta nem indított felnőtt csapatot.

Utóbbi lehet sanszos a SZAK képviseletére, már amennyire örökségnek lehet azt nevezni, hogy amikor 2005-ben a Tisza Volán (a SZEOL előző neve) először nevezett felnőtt csapatot egy bajnokságba, akkor gyakorlatilag magáról jelentette ki, hogy képviselni fogja a szegedi futballhagyományokat. Ekkoriban a Szegedi VSE volt a legmagasabb szinten szereplő szegedi csapat, és ez is csak a negyed-ötödosztályt jelentette. Konkrétan NB III-as csapata sem volt ekkor a városnak.

Szóval kinek szurkoljon egy szegedi, ha nem a Vasutas a csapata? 1998 óta keresik a kapaszkodókat.

Nem lehet egyszerű.

És akkor arról egyáltalán nem is beszéltünk, hogy a most legmagasabban jegyzett szegedi csapatot gründöló püskpök simán definiálhat úgy egy klubot, hogy a stadion székeit kénye-kedve szerint színezi: kék mert Tisza, fekete mert Grosics (fekete párduc) és zöld, mert gyerekkora óta fradista. Gondoljatok bele, tudnánk mi egy olyan stadionba meccsre járni, és ott a csapatnak szurkolni, ahol a tulajdonos javaslatára zöld székek vannak, mert őkelme fradista, valamint sárga, mert a kedvenc játékosa Olajos Sándor volt a Siófokból, és mi olajos igazán Siófokon? Igen, a lángos. A lángos pedig sárga.

Nehéz, nagyon nehéz lehet ennek a klubnak szurkolni. Nekem nem menne.


címlapkép: Felső-Tiszapart, szurkolók a SZEOL pálya kerítésénél. 1966. fotó: Fortepan / Bojár Sándor

✉️ kapcsolat // itt írhatsz egyenesen nekünk.
💳 támogatni // pedig így tudod a munkánkat.



Szerző: vh

Egy lőrinci kispesti Kőbányáról. Megtalálsz Blueskyon, emailt itt tudsz írni nekem, ha pedig üzennél, akkor Signalon vagy Telegramon keress. ||

Feliratkozás
Visszajelzés
guest

3 hozzászólás
Inline Feedbacks
View all comments
pahynor
pahynor
21 órája

Amióta követem a focit (kb. ’93-94. kornyeke), a Szegednek nem volt NB1-es tortenelme, eltekintve attól a pár hónaptól ’99-ben. Hogy ősrégen mi volt, azt nem tudom, kb. 100 éve lehet volt vmi komolyabb elsőosztályú csapat.

Kézilabda, röplabda, kosárlabda, ezekben mind van hagyománya, eredménye a városnak, a fociban vhogy úgy alakult, hogy nincs.

Viszont ezerszer inkább Szegeden kellene elsőosztályú futballnak lennie, mint Felcsuton, Kisvardan, Mezokavicson, Gyirmoton, Budafokon, ne adj isten, Kazincbarcikan, Kozarmislenyben vagy Szentlőrincen.

Nagylaki
Nagylaki
1 napja

Szegedre jártam egyetemre. Akkor már volt SzcsGA de Gyulán voltak a meccsek.
Oda nem jártam ki.
Így nehéz bázist építeni. Eleve lemondtak róla.
Jól írod, muszájból szurkolnak a csapatnak a helyiek, mert ez van de valami organikusabb jobb lett volna.

Catfan
Catfan
1 napja

Ez a bicós fotó mindent visz.