(Nagy nap Kispesten.)
Minden évben Kispesten kezdik el a szezont, valamilyen barátságos mérkőzéssel. Azért Kispesten, mert ott nincs futballtilalom. Úgy látszik már az új szezon kopogtat az ajtón, mert ma Kispesten már jelentős meccseket játszanak. Schlosser tartja tréneri jutalom játékát s ennek során előbb a kispesti amatőrválogatott az FTC csapatával, majd a Ferencváros a Budai „11”-el méri össze az erejét. Szép a program.
via Nemzeti Sport, 1930. július 13., Arcanum Digitális Tudománytár
A mérkőzésről fennmaradt egy videórészlet, és ezzel jelenleg az egyik legkorábbi ismert mozgóképfelvételünk a kispesti pályáról. Sajnos, a részlet tényleg részlet, annyira rövid, és a képen is inkább Schlossert mutatja a kamera, mintsem a stadiont.
A két mérkőzés végeredménye
Ferencváros—Budai „11” 6:2 (3:0).
Sárkány utca, 1500 néző. Bíró: Hegedűs.
Ferencváros: Angyal — Tőrös, Korányi — Fuhrmann, Lyka II., Berkessy — Táncos, Takács II., Turay, Toldi, Kohut.
Budai „11“: Lantos — Oláh, Wéber — Kárpáti II., Kárpáti I. (Sáros), Kovácsy — Schmidt, Stancsik, Ember, Sáros, Lyka I., Schuszter.
FTC—Kispesti Amatőrválogatott 1:0 (1:0)
Sárkány utca. Bíró: Lengyel.
FTC: Bolyikovszky — Bertalan, Deák II. — Seflin, Kovács, Szedlacsik II. (Lengyel) — Huber, Schuber, Greinecker, Mihajlovits, John.
Kispesti amatőrválogatott: Erhardt (KAC) — Szebehelyi (SzNSE), Laki III. (KAC) — Borbély (SzAC), Józsa (K. MOVE), Balog (KAC) — Nászay (K. MOVE), Jánosi (KAC), Almássy (K. MOVE), Klein (KAC), Grünwald (KAC).
(via Nemzeti Sport, 1930. július 14., Arcanum Digitális Tudománytár)
1930-ban járunk, tehát a Ferencváros volt a profi Fradi, az FTC pedig a valamelyik Budapest bajnokságban játszó amatőr. Ugyanígy Kispesten a Kispest FC volt a profi, a Kispesti AC pedig az amatőr. A kispesti amatőrválogatottban nem csak kispesti csapatokból (KAC, MOVE) szerepelt játékos, hanem Szentlőrincről a Nemzetiből (SzNSE) és a SzAC-ból. A csapatok érdekessége, hogy a Kispesti MOVE Remény SC (valószínűleg ifjúsági csapat) pont 1930 júliusában jelentette be a feloszlatását, és beolvadását a Pestszentlőrinci Nemzeti Sport Egyletbe.
A Kispesti MOVE klub működéséről, illetve labdarúgóinak szerepléséről gyakorlatilag semmit sem tudunk, bár ahogy kattintgattunk utána, az Arcanumon belefutottunk minden idők egyik legjobb meccstudósításába:
Kispesti MOVE – Elektrolux porszívó-gyár 5:2 (2:2). SzAC-pálya. Bíró: Chmelik. Az első félidőben még jól működik a porszívógyár, de szünet után kifullad. Góllövők: Zumpft (2), Kovács (3), illetve Sebes és Szűcs.
via Nemzeti Sport, 1929. március 18.
A MOVE-hoz (Magyar Országos Véderő Egyesület) tartozó csapatokkal tele volt az ország, Kispesten is volt belőle, azonban vagy nem fejtett ki komoly működést, vagy elkerülte a sajtó figyelmét, ugyanis a magyarfutball.hu veretes, MOVE-klubokat soroló listáján sem szerepel. javítás // ott van, csak MOVE Kispest-Pestszentlőrincként nem vettem észre.
✉️ kapcsolat // itt írhatsz egyenesen nekünk.
💳 támogatni // pedig így tudod a munkánkat.
Schlóziból, 1969-re, Slózi lett mmint az Alberttől- Zsákig című futball bibliában. Sajnálatos, hogy a háború előtti futball megbecsülése tízed akkora sincs, mint a háború utáninak.
Kényszerből eladjuk Kerezsit?
https://www.csakfoci.hu/magyar-foci/masfel-honapja-maradt-a-honvednak-hogy-nb-ii-es-klub-maradhasson-az-egyik-legjobbjanak-az-eladasa-huzhatja-ki-a-bajbol
Fura, hogy a Budai 11 kezdőcsapatában 11 mezőnyjátékos szerepel.
Figyelemre méltó, hogy milyen támadófutball volt annak idején, 2-3-5-ös játékrend. Régi mániám, hogy a modern fociban túlgondolják a védekezést. Nem baj, ha egy csapat kap 3-4 glt, ha rúg legalább eggyel többet. És akkor van egy jó meccs, nem a túrás meg a brusztolás menne a pályán.
Na persze olyan csapatoknál, mint amilyen jelenleg a krónikusan és idülten gólképtelen Kispest, ez nem menne…
Esetleg ők?
https://www.magyarfutball.hu/hu/csapat/5224
Ahhh, köszi. Valamiért nem láttam a keresőtökben.