Mastodon

Csányi-interjú, Szamosi, csatárkérdés

Napikispest 2025/07/02

A poszt elején gyorsan átbeszéljük Pinte leigazolását, illetve a kellemetlen csatárkérdést, mert ha valahol igazán lyukasnak tűnünk, akkor az csapat eleje. Többen is szükségből játszottak idén olyan posztokon, ami nem feltétlen a sajátjuk, és ha nem igazolunk, akkor ősszel se lesz másképp.

Aztán ejtünk pár szót Szamosiról, akit a Nemzeti Sport Diósgyőrbe vízionál, bár erről senki sem tud.

A végén pedig egy hosszabb hőbörgést olvashattok egy NSO-n megjelent, Szőllősi által készített Csányi-interjúval kapcsolatban. Újfent bebizonyosodott, hogy mennyire gyomorforgató és hazug álomvilágban él, mind az élpropagandista újságfőszerkesztő, mind a futballvezér, ha a futballról, valamint a futball és a jelenlegi hatalom kapcsolatáról van szó.

Figyelem, a csányis rész erősen belemenős tartalom.

_játékoskeringő

_Pinte Patrik

Kivásárolták a Nyíregyházától, és 2+1 évre írtak alá vele – jelent meg a Honvéd hivatalos oldalán.

Pinte januárban múlt 28 éves, alapvetően jobbszélső, de elkaristol a baloldalon és középcsatárban is. Mivel a jobbszélen Medgyes helye megkérdőjelezhetetlen, Pintét kivásárolták, így meglepetés lenne, ha a szombaton tesztelt, egyébként a spanyol Leganés 2006-os, tehát idén U20-as játékosnak minősülő bal/jobbszélsőjét, Szabó Cs[ongor] Cs[abát] leigazolná a Honvéd. Pedig U20, ráadásul támadóposzton játszik, ezzel is növelve a variációs lehetőségeinket a kötelező fiatal–egyéb játékos vonalon.

A Transfermarkt meccsadatbázisa, valamint a Honvéd bejelentései alapján a következő támadókkal rendelkezünk, plusz a próbázó Szabó Cs.:

névCFLWRWAMLMRM
Medgyes⭕️⭕️
Pinte⭕️⭕️
Zuigeber⭕️⭕️
Keresztes⭕️⭕️
Ihrig-Farkas⭕️⭕️
Földi⭕️⭕️
Kántor
Simon
Rácz B.⭕️
Szabó Cs.⭕️
✅: fő posztja, ⭕️: elkaristol rajta
CF: középcsatár
LW: balszélső
RW: jobbszélső
AM: támadó középpályás
LM: baloldali középpályás
RM: jobboldali középpályás
A posztok angol rövidítéssel szerepelnek. Ha nagyon vizuális típus lennél, akkor ez az ábra segít eligazodni, hogy mi mit jelent.

_Szamosi Ádám

Bár a Nemzeti Sport több helyen is olyasmit említ (egy elemző cikkben, egy átigazolásokat összefoglaló cikkben), hogy Szamosi Ádám visszatért Diósgyőrbe, ezt azonban eddig sem a Diósgyőr, sem a Honvéd nem erősítette meg. Szamosi kölcsönadása elméletileg június 30-án járt le, azonban nem lennénk meglepődve, ha a kölcsönszerződés tartalmazott volna mindenféle záradékokat, mellékleteket, feltételeket, miazmást, aminek ha megfelelünk, akkor a kölcsönadás automatikusan meghosszabbodik, esetleg visszahívható egy bizonyos időpontig a játékos, vagy valami hasonló.

Az NSO állításaival szemben Szamosi hétvégén játszott a Honvéd első edzőmeccsén, és nem játszik a Diósgyőr mai edzőmeccsén. Sőt, annyira nem, hogy még a távolmaradók között sem említik.

Ugyan mellékes, de mi is úgy tudjuk, hogy Szamosi marad.

_prémium kontent: Csányi vs Szöllősi

Csányi Sándor interjút adott Szöllősi Györgynek. Alapvetően ennyi is elég kell legyen ahhoz, hogy fejben a helyére tegyük a várható tartalmat. Nincs ez most sem másként, azonban egy kicsit azért érdemes beleolvasni:

(…) továbbra is fontosnak tartjuk a hazai játékosok képzésének fejlesztése mellett a külföldön élő és játszó magyar, magyar származású, hátterű fiatalok feltérképezését és meghívását a korosztályos válogatottakba. (…) Ma már ott tartunk, hogy játékosmegfigyelő-rendszerünk az egész világra kiterjed, több mint harmincezer nevet vizsgáltunk korábban számítógépes algoritmus segítségével is, és senki ne lepődjön meg, ha a közeljövőben nemcsak a szomszédos és különféle európai országokban, hanem azokon kívül felnövő magyar játékosok tűnnek fel a csapatainkban, akár az USA-ból, Ausztráliából vagy éppen Argentínából érkezve.

Ezt nehéz máshogy olvasni, mint a hazai képzési rendszer egyfajta kritikája. Miközben az MLSZ évről-évre büszkén közli, hány százezren futballoznak az országban, addig párhuzamosan mégis kénytelen egy nem kicsi nemzetközi adatbázist fenntartani abból a célból, hogy kiegészítse, esetleg egyenesen helyettesítse a hazai rendszerből fakadó minőségi játékoshiányt.

Szögezzük le, hogy nem egy váratlan irányváltásról, hirtelen ötletről van szó. (…) Az 5/1-es szabály bevezetésének szándékát pedig még tavaly tavasszal bemutattuk a csapatoknak. (…) A májusi közgyűlésen bejelentett irányelvek mentén megújítottuk az ösztönzési rendszert, melynek célja egyszerű: a magyar játékosok és sportszakemberek foglalkoztatásának növelését akarjuk elérni (…) Ne feledjük, a legtöbb klubtulajdonos nagy részben központi forrásokból teremti meg a csapat működéséhez szükséges pénzügyi alapokat. (…) És bár megértem és fontosnak tartom a klubok céljait, a magyar futball tükre és kirakata mégis csak a nemzeti válogatott, amely a jegyeladások és a televíziós nézettségi adatok alapján is a legfontosabb a szurkolóknak.

„Nagyrészt központi forrásból teremti meg” – mondja Csányi Sándor. Vagyis ahol a központ fizet, ott a központ diktál. Lehet csinálni saját klubot, de csak a szabad forrásaid terhére. Már amennyiben létezik ilyesmi, és/vagy ki tudod termelni.

Vélhetően nem az 5/1 szabály volt/van/lesz az egyetlen, amit egy központ talál ki, és a kluboknak kell neki megelelni. Az pedig külön szép, hogy a válogatottat, mint célt minden szempontból a klubok elé helyezi.

Ennél a központi forrásos kijelentésnél egyébként az a legérdekesebb, hogy az MLSZ tagadja a profi liga működését, nem is engedélyezi, így elvonja a kluboknak azt a lehetőségét, hogy a legértékesebb terméküket, a televíziós közvetítések jogát maguk értékesítsék, és az abból származó bevételeket a maguk rendszere szerint osszák szét. Mivel a marketing és egyéb jogok értékesítését az MLSZ maga alá gyűrte, így simán mondhatja ezekre a pénzekre is azt, hogy: központi. Itt kvázi zsaroláskra, kényszerítésre tudnak használni olyan forrásokat is, amelyekhez egy normális futballvilágban alig lenne köze a szövetségnek.

Talán nem kell indokolni, hogy aki a forrásokat biztosítja, annak joga van célokat kitűzni. És jó lenne, ha végre mindenki megértené, hogy a mi céljaink a sportkormányzattal közösen a klubok érdekét szolgálják elsősorban. (…) Zsarolásról pedig szó sincs, ösztönzésről inkább, hiszen az eddigi előírások betartásáért a következő idényben is jár az eddigi központi juttatás a csapatoknak, ha azonban megfelelnek ezeknek az új feltételeknek, akkor extra bevételekhez juthatnak.

A klubok érdeke tehát az, hogy ne a klubházakon belül szülessenek a döntések, vagyis a döntések egy része, például a keretkialakítás, a meccskeret, a pályára lépő játékosok kiválasztása, hanem a minent jobban tudó két központ, a szövetség és a sportkormányzat majd megmondja. Furcsa védeni a Fradit ezen az oldalon, és az legyen az ő bajuk, hogy miként ítélik meg a klubjukat, azonban a régi identitását elveszítő klub közben itthon és nemzetközileg is kiugróan eleredményes a döntően légiósokra és külföldi edzőkre épülő csapatával. Vajon egy fradista számára mi számít igazán? Meglepődnék, ha a válogatottra gondolna, miközben azon izgul, megverik a Felcsútot vagy sem? (A Fradira egy másik kontextusban még visszatérünk.)

Sz. Gy.: A leghangosabban talán a Ferencváros tiltakozik az 5/1-es szabály ellen, miközben azért látható, hogy magyar játékosok igazolásával a rendelkezés betartására készül. (…)
Cs. S.: (…) Ami azt illeti, hogy kinek mibe volt beleszólása: az NB I-es, NB II-es bizottságokban több egyeztetés zajlott a kérdésről, a döntés meghozatala óta pedig futballszakmai szempontból érdemi kifogás, komolyan veendő futballszakembertől nem hangzott el.

Így. Pedig többen is kritizálták a nyilvánosság előtt a döntést, külön kiemelve annak irreális bérfelhajtó hatását, amit a kluboknak kell finanszírozniuk. Az NSO értesülései szerint az eddigi 325 milliós támogatás 500 millióra emelkedik, ha valaki betartja az 5/1 szabályt. Ha ezt a 175 milliós növekményt összevetjük a G7-en megjelent, a klubok pénzügyi beszámolóit alapul vévő, és a klubok bérköltségét vizsgáló cikkel, akkor azt kapjuk, hogy a növekmény a 2024-et végig az NB I-ben töltő tíz klubból mindösze egynél éri el a teljes bérköltség 10%-át, mégpedig az idény végén kieső Kecskemétnél. A többieknél még ennél is jelentéktelenebb összeg.

Lefordítva: a plusz pénz, valamint a kényszer együtt felhajtotta az igazolható magyar játékosok fizetési és egyéb anyagi igényeit. Ma már ott tartanak a klubok, hogy az NB I. alsóházából, az NB I. kiesőitől, sőt, az NB II-ből igazolnak játékosok, hogy egyáltalán meglegyenek. Nem feltétlen minőségre, sokszor inkább úgy tűnik: darabra. A keretátalkítással behúzható plusz pénz talán elég lesz arra, hogy fedezze a magyar játékosok bérigényét. Jó esetben fogunk ott tartani, ahol előtte, viszont jóval drágábban, de legalább magyarokkal.

Magyarok és a támogatási körbe beleeső játékosok NB II-ből az NB I-be igazolása (csak új/átigazolások, a kölcsönből visszatérők nélkül, 2025.07.01-ig):

  • Diósgyőr: Megyeri (Honvéd)
  • ETO: Pyshchur (Gyirmót)
  • Kazincbarcika: Menyhárt (Honvéd), Rácz László (Pécs/Kozármisleny), Schuszter (Kozármisleny)
  • Kisvárda: Nagy Krisztián (Kecskemét), Oláh Bálint (Budafok)
  • MTK: Bévárdi (Felcsút/Honvéd), Átrok (Honvéd/Kozármisleny), Széles (Kisvárda)
  • Nyíregyháza: Májer (Kecskemét)
  • Paks: Pető Milán (Videoton), Szalai József (Mezőkövesd), Zeke (Kecskemét)
  • Felcsút: Dala (Videoton), Kerezsi (Honvéd/Felcsút), Lukács (Kecskemét), Nagy Zoárd (Csákvár)
  • Újpest: Juhász Bence (Mezőkövesd)

Az NB II-ben az idei szezontól két U20-as, tehát 2006 után született játékos folyamatosan pályán tartása kötelező az amúgy is kizárólag magyar játékosokat, és mostantól kötelezően magyar edzőket foglalkoztató kluboknál. A külső szabályozó miatt kialakuló irreális árversenyben egyre nehezebb az NB II-ből a feljutást célul tűző klubokba igazolni, hiszen ide mindenképp magyarok kellenek, ráadásul nagyjából az a kategória, akire az NB I-ben is vadásznak az 5/1 szabály miatt. (Nem lepődnénk meg, ha az NB I-ben kiöregedő, tehát az U21-es korosztályból kilépő fiatalok tömegével jelennének meg az NB II-ben, mint tapasztalt és jó játékosok.)

Sz. Gy.: Az FTC több más frontot is nyitott a szövetséggel szemben: ott volt a jegyértékesítési vita a kupadöntő előtt, aztán meg azt jelentették be, hogy nem fizetik be a fegyelmi bizottság által kirótt büntetéseket. (…)
Cs. S.: (…) A Ferencváros ultrái édesanyámról is megemlékeztek nem éppen pozitív kontextusban, amikor azt skandálták: „Csányi, te állat, ba..d meg az anyádat”. Még ha nem is a Ferencváros elnöke, a Facebookon igen aktív Kubatov Gábor szervezte ezt a gyalázkodást, talán akkor is joggal vártam volna el, hogy mint a klub első embere és az egyik politikai párt vezető személyisége – aki egyébként a nyilatkozatai szerint száműzni szeretné az obszcenitást a lelátókról –, elhatárolódjon ettől a megnyilvánulástól. Az, hogy ezt nem tette meg, meggyőződésem szerint nemcsak az ő, de a klubja, és a politikai közössége szégyene is.

Jó, azon őszintén elkezdtem röhögni, hogy a szkenner miatt előbb tüntetőleg kinnmaradó, majd a stadionba visszatérő fradisták, valamint a Fradi kiakad azon, hogy az MLSZ saját jegyértékesítési rendszert használna egy általa rendezett mérkőzésre.

Annyiban amúgy igazuk volt, hogy egyáltalán nem tiszták a felelősségi körök. Az MLSZ rendezvényén miért a Fradi lenne a felelős a Fradi számára kijelölt szektorokért, ha oda nem a Fradi intézi a jegyértékesítést és a beléptetést? Hasonló kérdések merülnek fel a válogatott meccsein is, ahol például nemrég az MLSZ a saját rendezői hiányosságait is pár kipécézett szurkolóval akarta/akarja megfizettetni. A nem a klubok által rendezett mérkőzések, illetve a vendégszektorok felelősségi kérdései egyáltalán nem megoldottak továbbra sem, és azon kívül, hogy az MLSZ mindenkit büntet, érdemi előrelépés nem történt. (Ugyanitt: az MLSZ máig nem adott arra választ, hogy az előző idény közben miért csökkentette le a vendégszektorok kötelező méretét a rendező stadion befogadóképességének legalább 10 százalékáról 5 százalékra?)

A mási téma, Kubatov elhatárolódása, illetve annak hiánya. Nahát. Csányi Sándor 72 éves, tizenöt éve az MLSZ elnöke, és képes ezen meglepődni? Vajon azt tudja, hogy az Illés zenekar feloszlott? Hogy járt ember a Holdon?

Ami viszont meglepő, az a következő rész: „meggyőződésem szerint nemcsak az ő, de a klubja, és a politikai közössége szégyene is.” Tehát Csányi értelmezésben a nem elhatárolódás szinte egyfajta passzív támogatás, ahol összeér a Fradi és a Fidesz. Itt érdemes megjegyezni azt a megfigyelést, hogy az elmúlt években a Fradi táborában feltűnően sokszor jelentek meg a kormány és/vagy a Fidesz aktuális üzeneteivel rezonáló kiíársok. A magyarázat általában a normalitás védelme volt, az egybeesés pedig csupán véletlen. A nem elhatárolódás, sőt, a többszörös nem elhatárolódás, ugyanis a Fradi meccsein nem csak Csányi Sándort találják be, szintén értelmezhető a normalitás oldalán, vagyis: mi a francnak elhatárolódni valamitől, amivel amúgy egyetértünk?

_aztakurva 1.

A rasszizmussal szembeni zéró toleranciát például a nemzetközi szabályozás nyomán az új idényre nekünk is szabályba kellett iktatnunk.

Taps.

Eddig ímmel-ámmal lehetett, de most, hogy bejött a külső kényszer, innentől itthon is teljesen tilos lesz a rasszizmus.

A nagy kérdés, hogy a szinte minden, nézők által látogatott meccsen felhangzó cigányozási formákat hova sorolja innentől az MLSZ? Ugyanos óriási rutinnal, évtizedes gyakorlattal néz el mellette, esetleg „megbotránkoztatónak” minősíti és kiszab rá némi pénzbüntetést. Ha egyáltalán hajlandó észrevenni.

Csányi így folytatja:

A kluboknak és a szurkolóknak is meg kell érteniük, hogy nem elfogadható az ellenfelet, annak szurkolótáborát, netán egy jelen sem lévő, harmadik klub képviselőit kórusban „cigányozni”. Civil és kormányzati szereplőkkel, részben az ő kezdeményezésükre dolgozunk azon, hogy ez a jelenség eltűnjön a magyar pályákról.

Hopp, tehát ugrik a cigányozás.

Ami viszont különösen vicces, hogy a sorosozó, brüsszelező, buzizó, ukránozó és bármi egyebező kormányzati szereplőkkel próbálnak együtt dolgozni a jelenség, tehát a kirekesztő, győlölködő, eseteleg nyíltan rasszista jelenségek felszámolásán. Engedje meg Csányi úr, hogy ebben a pillanatban hangosan és artikulálatlanul röhögjem ki önt! Mégis melyik országban tetszik élni?

_aztakurva 2.

Ami azonban az állami szereplőket illeti, mind a Szerencsejáték Zrt., mind pedig a közvetítési jogokkal rendelkező közmédia, az M4 Sport televízió egy-egy éves kötelezettséget vállalt csak, a kormányzat kérésére, a közelgő választásokra való tekintettel.

Itt a másik aztakurva a Csányival készült interjúból. Ennél szebben talán nem is lehetne megfogalmazni, mennyire, de mennyire felülárazottan támogatja az állami tulajdonú Szerencsejéték* és M4 Sport (MTVA) a magyar futballt. A reális picai viszonyoktól valószínűleg totálisan elszakadva, az adófizetők pénzéből, egy másik központi csatornát nyitnak a szövetség és főleg a klubok finanszírozása felé. (* Csányi ugyan nem részletezi, de itt valószínűleg az Szrt. (Tippmix) felé érékesített központosított marketingjogokról van szó, és nem a törvény szerint az amúgy is a sportot illető játékadó meghatározott részéről.)

Számoljuk csak össze hány csatornán keresztül érkeznek közpénzek a rendszerbe? A direkt és rendszeres állami támogatások [1], az eseti támogatások [2], a TAO (nem a központi költségvetésbe érkező adó) [3], a játékadó [4], az állami/félállami cégek közvetlen támogatása [5], az önkormányzatok támogatása [6] mellett ezek a tisztán állami cégek központilag, a szövetségen keresztül is finanszírozzák a magyar futballt [7].

Ha az állam úgy döntött, hogy a Szerencsejáték és az M4 Sport (MTVA) csak egy-egy éves szerződést köthet, akkor vajon a többi finanszírozó hogyan fog gondolkodni? És az eddig parazitizmusra nevelt, gyakorlatilag központi forrásokból élő klubok hogyan fognak reagálni minderre?

És mi van akkor, ha jövőre a választások eredménye nem az lesz, hogy a Fidesz nyer? Bedől az egész kóceráj? Tizenöt év volt lábra állítani a szektort, azonban egyre inkább azt tapasztaljuk, hogy pont ellentétes utat bejárva, még inkább egyfajta kitartotti státuszba süllyedt a magyar futball, és vele együtt szinte az egész magyar sport.

Sz. Gy.: Új külföldi tulajdonosok jelentek meg a magyar futballban, a Debrecen és a Zalaegerszeg révén két élvonalbeli klubnál is. A korábbiakkal nemigen volt szerencsénk: akár a Honvéd olasz, a Ferencváros angol vagy az Újpest belga tulajdonosaira gondolunk, érdemi előrelépést nem, viszályokat, kríziseket annál inkább hozott a szerepvállalásuk.

Ahhahah, Pini (2003-06, Honvéd), McCabe (2008-11, Fradi) és Duchetalet (2011-2024, Újpest), mint negatív példa. Pini természetsen alap, azonban találnánk hasonló neveket 1998 és 2002 között is, hiszen milyen állapotban lehetett az a magyar labdarúgás, ahol a polgári kormányzatot követő első évben egy Pini tulaj lehet Kispesten?

Mondjuk nem pontosan látom, mi a nagy különbség Duchetalet és Hemingway (2006-19, Honvéd) között, hogy utóbbi nem került fel a listára. Sokkal érdekesebb inkább az, hogy mind a Debrecen, mind a ZTE olyan külföldi tulajdonost jelentett be, akik ha Kispesten tűntek volna fel, akkor rettegve cikkeznénk róluk hetek-hónapok óta, mert annyira, de annyira szerencsevadász-szaga van mindkettőnek, hogy hozzájuk képest a Tatabányán egy jó másfél évtizede garázdálkodó olaszos-pornós vonal is szakmainak tűnt.

Cs. S.: Úgy tűnik, a hazai gazdasági elit lehetőségei, hajlandósága miatt is szükséges a külföldi tulajdonosok bejövetele. És bár nem kérdezte, de hadd mondjam el, hogy a Fizz Liga tizenkét csapatos létszámának meghatározásakor is figyelembe kellett vennünk ezt a tényt. 

Na, mi van? Elfogytak a kijelölhető káderek, tulajdonosok? Már Metalcomok sincsenek a rendszerben? Akkor inkább mégis legyenek egyes klubok külföldi kézben, miközben úgynevezett vidéki fellegvárak, de az Újpestet, mint nemzeti kincset haza kell rángatni a belgától? Én már végképp nem értem.

Egyébként a Fizz Liga, gyerekkori nevén OTP Bank Liga, vagyis az NB I. létszámát 2015 telén lőtték be 12 csapatra. A 2015/16-os szezonban induló klubmennyiség volt tehát az akkori rendszer maximuma, a központból finanszírozhatóság határa. Azóta viszont nemhogy előre mentünk volna, hanem egyenesen hátra, hiszen láttunk csődbe menni klubokat (Balmazújváros, Honvéd, Haladás, Budafok, sorolhatnánk), és újra vannak külföldi tulajdonosok az NB I-ben. Viszont, ha ennyire nyitott lett a rendszer, és újra befogadja a ki tudja honnan érkező külföldieket, akkor annak mi köze a látszámhoz? Inkább örülni kéne, hogy világpiaci szereplő lett a magyar futball, és végre nem kizárólag ittonról kell majd finanszírozni. (Muhhahaha.)


✉️ kapcsolat // itt írhatsz egyenesen nekünk.
💳 támogatni // pedig így tudod a munkánkat.



Szerző: vh

Egy lőrinci kispesti Kőbányáról. Megtalálsz Blueskyon, emailt itt tudsz írni nekem, ha pedig üzennél, akkor Signalon vagy Telegramon keress. ||

Feliratkozás
Visszajelzés
guest

3 hozzászólás
Inline Feedbacks
View all comments
Gyere haza fiattal
Gyere haza fiattal
17 órája

A diaszpórában lévők visszatoborzása akkor is fontos ha élő a futballkultúra. A Balkánon is csinálják. Hiába képeznek jobban mint mi, ha Svájcban, Németországban még jobban.
Nem ez a baj, hanem hogy ügyetlen aki itthon van.

A londoni magyarok gyerekeiből lassan befuthat az első generáció.

Az MtvA kapcsán nagyon kritikus a Tisza, aminek része az m4 is, én izgulnék a helyükben, akkor is ha csak közvetve politizálódnak be.

centreforward
centreforward
21 órája

A CF – CD rövidítéseket keverted a kisbetűs magyarázat részben. Így Defender lett a Forwardból.