Mastodon Mastodon

Három éve tulajdonos a Metalcom Sport (Reditus Equity) Kispesten

Egy igazi sikertörténet.

rear view on trabant on road

A napokban volt három éve, hogy bejelentették, a Quinex America LLC eladja a Honvéd FC Kft-t a Reditus Equity Zrt-nek. Vagyis Hemingway a Metalcomnak, tehát Bozó Zoltánnak és Mendelényi Dánielnek.

Azóta minden megváltozott:

  • lett szép, új stadion,
  • lett új címer,
  • lett új minden, hozzáállás a közösséghez, a szurkolókhoz,
  • lett egy csomó pénz, többségében valahonnan,
  • lett egy csomó új játékos,
  • viszont nem lett eredmény,
  • eltűntek a saját nevelésű játékosok,
  • és kezd eltünedezni valami, amit én (mi) szeretünk Kispestnek nevezni. (Jó, nem feltétlen eltűnni, hanem lecserélődni, felhígulni, számunkra befogadhatatlanná válni, tehát távol kerülni tőlünk, hogy maradjon a mi Kispestünk, amit mi találunk ki, és mi élünk meg – magunknak.)

Mivel itt a tavasz, ilyenkor szoktak megjelenni a cégek éves beszámolói, illetve ilyenkor osztják ki a következő idényre érvényes klublicenceket, így alkalmunk nyílt kicsit elmélázni a mindenféle dolgokon.


Előzetesen: egyáltalán nem értek a cégügyekhez, pláne nem a könyveléshez. A következő poszthoz nagyon sokat kellett kutatnom, olvasnom, és feltételezem, egy szakértő számára így is tele lesz mindenféle hülyeséggel, végletes egyszerűsítéssel. Javításokat, értelmezést köszönettel fogadunk akár kommentben, akár emailben a hanta@taccs.hu címre.

A Honvéd FC Kft. éves beszámolóinak általunk készített, kivonatolt, idősoros táblázatát itt találjátok.


Egyes támogatások és kiadások (forrás: Honvéd FC Kft. éves beszámoló)

2021-ben egyedül az EMMI-től 1,736 milliárd forint támogatás érkezett, ami paritásban van a Honvéd FC Kft. 2018-as, tehát az utolsó Hemingway-év összes bevételével (1,778 milliárd forint). A 2018-as beszámoló egyáltalán nem említ a kiegészítő mellékletében a fenti képen láthatóhoz hasonló tételeket, azok az első teljes Metalcom-évben, vagyis 2020-ban jelentek meg. Az első nevesített támogatás az EMMI-től ekkor még mindössze 1,05 milliárd forint volt.

Az összegek nagyságrendjéből jól látható, hogy a Honvéd összes bevétele a tulajdonosváltás előtti utolsó teljes évhez (1,778 milliárd forint) képest három év alatt mintegy 3 milliárd forinttal nőtt, és ennek a növekedésnek egy jelentős része az EMMI által nyújtott állami támogatás. (Az most mellékes, hogy ugyanezen időszak alatt, miközben hatalmas összegek érkeznek névleg Kiemelt Akadémiai támogatásként, a kispesti nevelésű játékosok szinte teljesen eltűntek a csapatból, illetve, hogy az EMMI miért csak a tulajdonosváltást követően kezdte el ilyen nagyságrendben támogatni a klubot.)

A 2021-es beszámoló kitér egyéb tételekre is, például:

  • 737 millió forint származott az MLSZ-től a vagyoni értékű jogokért, vagyis azért, hogy a Honvéd az NB I-ben játszik, és tévés pénzt termel, szerepel a fogadási szelvényeken, helyezést ér el satöbbi.
  • reklám és szponzoráció 277 millió, vagyis működik a marketing, a Honvéd egyre komolyabb brand. Összevetésként például a klub összes bérköltségének (2,86 milliárd forint) 9,7 %-át teszi ki ez a bevételi forrás. (Sajnos nem szerepel bontásban a labdarúgók, edzők, illetve az egyéb, nem sportszakmai alkalmazottak bértömege, hogy legalább azt lássuk, a saját bekerülési költségét hányszorosan termeli ki a nem részletezett, azonban állandóan változó létszámú és feladatkörű csapat. Az pedig külön vicc, hogy ha a következő évben egy darab U21 játékost a pályán tartunk az idény során, akkor az az egy játékos több pénzt termel így, mint a klub teljes reklámból és szponzorációból származó bevétele.)
  • és az előbbi tétel még így is ötszöröse(!) a jegy- és bérletértékesítésből származó bevételeknek (55 millió forint).
Jegyzett és saját tőke (forrás: Honvéd FC Kft. éves beszámoló)

Ez a rész viszont sokkal érdekesebb, ugyanis az MLSZ hatályos klublicenc szabályzatának 19.§ (1) a/4 pontja szerint automatikusan megtagadandó a klublicenc megadása azoknak a kérelmezőknek, akiknél az éves
beszámolójában a saját tőke két egymást követő üzleti évben nem éri el az
adott társasági formára a 2013. évi V. törvény 3:161. §avagy 3:212 §a által
kötelezően előírt törzstőkét vagy alaptőkét
„.

Nos, a Honvéd FC Kft. saját tőkéje az alapításától (tehát 2003-tól) egészen a Metalcom első évéig folyamatosan pozitív volt, majd jött két negatív év, és 2021-ben végre újra pozitív lett, köszönhetően a fenti képen is olvasható 480 millió forintnyi tőkepótlásnak.

Fontos, hogy a licencszabályzat értelmében „a tőkerendezési kötelezettségnek történő gondoskodásnak minősül, amennyiben a tulajdonosok ténylegesen a licenckérelmező rendelkezésére bocsátották a termékeket /szolgáltatásokat és/vagy pénzeszközöket. A pénzeszközök rendelkezésre bocsájtásának pénzforgalmilag is teljesülnie kell. Ez alól kivételt képeznek a pénzmozgást nem igénylő tételek, pl. a tulajdonos által korábban nyújtott tagi kölcsön elengedése, apportja. Egyéb szándéknyilatkozat vagy cégbírósági bejegyzés nem minősül a tőkerendezési kötelezettség teljesítésének” – vagyis lefordítva: a tulajdonosok vagy betesznek pénzt és pozitívba fordítják a tőkét, vagy elengednek a klub részéről feléjük fennálló tartozást. A lényeg, hogy a klubot üzemeltető cég mozgásterét növelni kell.

A 2022/23-as bajnokságra vonatkozó klublicenc-kérelmeket március 31-ig kellett leadni. Az elsőfokú döntés május elején várható.

Apró megjegyzés: amióta van klublicenc Magyarországon, azóta 2021-ben fordult elő először a Honvéddal, hogy nem kapta meg első körben az NB I-re és a nemzetközi szereplésre (UEFA) is jogosító licencet.

Személyes megjegyzés: az látszik, hogy a klub mögött álló emberek és cégek képesek nagyobb összegeket szerezni a klubnak, azonban a sok pénz még nem jelenti azt, hogy azt képesek felelősen és értelmesen elkölteni, illetve megfelelni bizonyos kritériumoknak.

Rövid lejáratú kötelezettségek (forrás: Honvéd FC Kft. éves beszámoló)

Az utolsó, az éves beszámolóból kiemelt mellékleti lapon az látható, hogy a klubot egy komolyabb adósság terheli, viszont üdvözítő, hogy a vagyoni helyzetét jellemző mutatóknál a kötelezettségek (tehát kb. a tartozások) aránya jelentősen csökkent: 2020-ban 99,51%-a volt a kötelezettségek az összes forrásnak, 2021-ben már csak 87,09%-a. Utóbbi egyébként nem a mindenféle tartozások megfizetésének köszönhető, hanem a másik oldal, a bevont források növekedésének. A Honvéd FC Kft. kötelezettségei egy év alatt 4,691 milliárd forintról 4,626 milliárdra, vagyis alig 65 millió forinttal csökkentek, miközben a források 4,714 milliárdról 5,311 milliárdra (+597 millió) nőttek.

A Honvéd kötelezettségállománya 2003 és 2018 között a 72 millió és 649 millió forint közötti sávban mozgott (a korábbi tulajdonosváltáskor a Honvéd egy komolyabb hitelt vett fel, és az ebből származó kötelezettségek folyamatosan terhelték az egyenleget), 2018 után viszont hirtelen 4,6 milliárd forintra ugrott. Vélhetően itt ugyanaz történt nagyban, mint a legutóbbi tulajdonosváltáskor, vagyis a Honvéd megvásárlása pénzbe került, és gyakorlatilag a Honvéd saját magát vásárolta meg, tehát a kötelezettségek egy része olyan kifelé fennálló követelés lehet, ami a kivásárlás ellenértékét tartalmazza.

Grafikusan így néz ki a Honvéd FC Kft. végletekig leegyszerűsített története:

  • jól megfigyelhető, hogy 2019-ben az egyenletes növekedést felváltotta egy hatalmas ugrás, ami nagyrészt az egyéb bevételek megugró arányának köszönhető.
  • 2018-tól komoly üzemi veszteséget termelt a Kft, amit tavaly sikerült eltüntetni.
  • az ábra nem tartalmazza, ezért itt írjuk le: 2018-ban az összes személyi jellegű ráfordítás (kb. a bérek) 1,075 milliárd forint volt, majd 2019-ben 1,477 milliárd, 2020-ban 2,173 milliárd és 2022-ben 2,866 milliárd. Vagyis alig három év alatt megháromszorozódott, viszont még így is sikerült a 2020-as 76%-ról 61%-ra csökkenteni a személyi ráfordítások arányát az összes bevételre vetítve.

És ezért cserébe mit kaptunk, mi kerül ennyi pénzbe?

Ez:

Igen, a Metalcom Sport tulajdonosi időszakában, vagyis a legutóbbi három idényben egyetlen fordulót sem töltöttünk az ötödik helynél előrébb.


🗣️  a hozzászólás // előmoderált.

Szerző: vh

Egy lőrinci kispesti Kőbányáról. Megtalálsz a Twitteren, emailt itt tudsz írni nekem, ha pedig üzennél, akkor a Telegramon keress. ||

“Három éve tulajdonos a Metalcom Sport (Reditus Equity) Kispesten” bejegyzéshez 12 hozzászólás

  1. Az elorelepes megkerdojelezhetetlen. Aki ezt nem hiszi el, az nem kibaszott BpHonved szurkolo.

    1. Van fejlődés. Mi 2-vel fejlődtünk, a többiek 4-el. Látható nem?

    2. Mindenki napra pontosan kapja a nem megérdemelt fizetését, azért ez jóval fontosabb, mint a tabellán elfoglalt helyezésünk…

  2. Azért elég szomorú hogy 3 év alatt egy forduló erejéig sem tudtunk az 5. helynél jobbak lenni.

  3. Sajnos az a helyzet, hogy eddig semmilyen előrelépés nem történt velük, eltekintve attól, hogy jöttek az addig nem létező haveri pénzek. Kérdezem én, hol a stabilitás, a bajnoki biztonság, a hosszú távú stratégia, az akadémiai rendszer beépülése a felnőtt csapatba .. és még sorolhatnám azt hiszem, szóval röviden, eljött az ideje a tulajdonos váltásnak! Na jó, viccelek, ilyen elképzelhetetlen ebben az alternatív dimenzióban …

  4. Tudom nem ide tartozik, de hétvégén igen fontos mérkőzés ismét, és hát ahogy böngészem a jelenlegi tulajok ftc elleni statisztikáját, igen szomorú a helyzet.

    11 mérkőzés – 1 győzelem, 2 döntetlen, 8 vereség, gólarány 4-12
    Az egy győzelmünket is 3 éve szereztük, utolsó 9 mérkőzésünkön 1 azaz egy !!! gólt sikerült szerezni ellenük.

    Nos, milyen reményeink lehetnek? Természetesen CSAK is a győzelem!

    1. A felcsúti mérleget Hemi és új tulaj, na azt lenne érdemes mindenkinek megmutatni. Az is gyalázat ezekkel!

  5. Felhőtlen örömmel olvasom, hogy az állambácsinak befizetett tengernyi adómból folyamatosan egyre több pénz jut a Honvédnak, ellentétben az előző tulajdonosi időszakban történtekkel. Tehát van fejlődés bőségesen. Nézzük az érem szebbik felét. és ne panaszkodjunk! Mi lesz ha ez a kis jó is elmúlik?
    (Ha egyszer véletlenül elmúlik a többi NB1-es csapatnál is, akkor akár bajnokesélyesek is lehetünk, nem? Szerintem esélyes.)

  6. Meg jo, hogy az erkezesukkel egyutt Supit kiraktak a gyenge 4. hely miatt – anelkul, hogy egyszer is leultek volna vele beszelni.

    Igy olyanok miatt, mint eremszerzes meg nemzetkozi kupaszereples mar regota nem kellett aggodnunk. Koszonet!

    A Metalcomnak legalabb annyi sikert kivanok, mint amennyit ok hoztak nekunk! 🙏

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.