Itt a labdázás ideje és hisszük, hogy a legmulatságosabb angol labdajáték bemutatásával sokakban kedvet költünk a szép idő mulatságos felhasználására.
A nálunk jobban ismert angol Cricket-játék után az angol játékoknak bizonyos unalmas, tudományos híre terjedt el; azt gondolják ugyanis sokan, hogy magának a játék menetének megtanulása is már nehéz, hát még a gyakorlati ügyesség elsajátítása. A Football-nak ez nem így van, mert a legegyszerűbb játéknak lehet mondani mind a játék eszközeit, mind a játékmenetet illetőleg.
A rugdaló játékhoz különösen készült labda kell az Erdélyben ismert „széllabda“, mely kemény bőrhüvelyben felfújt hólyagot rejt. Angliában a hólyagot gummi helyettesíti, melyet fujtatóval erősen felfújnak. A labda lehet gömbölyű az úgynevezett „Rugby“ (1-ső ábra) vagy hosszúkás az „Association“-féle labda (2-ik ábra.) E labdák a nevet azon kétféle játékmódtól nyerték, melylyel a játék Angliában játszatik. A „Rugby“-féle játéknál az elrúgott labdát kézzel érinteni és utána szaladni szabad, míg az „Association“ név alatt egyesült „Football“ egyletek ezt tiltják.
A játékra szükséges sík tér ne legyen 200 méternél hosszabb és 100 méternél szélesebb. A határok valamivel jelölve legyenek.
A játéktér most a 3. ábrán látható módon osztatik be. Az A B vonalak azt a czél korlátját jelelik az ellenfeleknek, mely alatt a labda átrugandó az ellentáborba. E korlátot egy 8 méterre egymástól fölbe vert oszlopon 8 m. magasban kifeszített kötél képezi.
A játék folyását Molnár Lajos világos leírása után a következőkben adjuk:
A játszók, kik két táborra oszlanak, a czélvonalok (A B) közé helyezkednek, mindenik tábor törekvése: megvédni saját czélkorlátját („goal“) s a labdát az ellenfél korlátján keresztülrúgni, de úgy, hogy a keresztrúd vagy szalag alatt s az oszlopok közt elmenjen. Ha játszás közt a C D határvonalokon kívül esik a labda, akkor: „in touch“ azaz: játékon kivül-inek vagy holtnak, addig pedig, míg a határvonalon belül marad, „in play“ azaz játékban levőnek vagy élőnek tekintetik. Ha a labda játékon kívül esik, a legközelebbi játszók egyike azt a határvonalra hozhatja s onnan saját táborába dobhatja. Az „Association“ szabályai szerint minden tábor vagy csapat 11 játszóból álljon egy kapitánynyal, kik netaláni kétes pontokban döntenek; jobb azonban, ha független bírák (Umpires) választatnak; ezek a czélkorlátoknál veszik fel
állásukat. Ha a játék vagy „parthie“ tartalma (p. o. egy órára) előre ki van szabva, akkor az idő leteltével a bírák vagy az időmérőnek „Elállj“ vezényszavára a játék azonnal megszűnik s azon fél marad győztes, mely legtöbb czélrúgást tud felmutatni. A játék kezdete előtt sorsot húznak; a nyerő fél oldalt és korlátot választhat, — míg a vesztő fél az első rúgást végzi, tehát: megkezdi a játékot. A vesztő fél kapitánya most két jó játszót fog a korlát közelébe küldeni, kiket „ügyelőknek“ nevezhetünk s kik azt minden eshetőség ellen megvédjék, két ügyes játszót pedig a „K“-val jelölt pontokra fog állítani, kiket „half-backs“-nak hínak, magyarúl pedig „korlátosok“-nak nevezhetnénk. Az ellenfél kapitánya embereit hasonlólag állítja fel.
A játék egy helyböli rugással („place-kick“) kezdődik a játszótér közepéből, az ellenfélnek pedig csak 10 yardnyira szabad közelednie, addig, míg a labda el nincs rúgva. Miután a kapitány elrúgta labdáját, társaival utánna szalad, hogy tova rúgják s keresztűl röptessék az ellenfél korlátján, s hogy az ellenséges csapat hozzá ne férhessen. Ez az ellenkező taktikát követi, t. i. mindjárt az „elrúgás“ után kapitánya vezetése alatt neki iramodik a labdának, hogy visszarúgja az első táborba. Ha valamely játszó a labdát elfogta, mielőtt ez a földet érintené, már nem szabad újra elkapnia a labdát, a „goal“ megnyeréséig; akkor sem szabad a labdát elfogni, ha saját táborából azt valaki elrúgta.
Ha azonban egy játszó rendszerint elkapta a labdát, — akkor sarkával megjelöli azon helyet, a hol a fogás történt — s mely ponton túl nem nyomúlhat elő senki. Akkor egy kicsit hátra lép, hogy a szabadrúgás („free-kick“) jogát gyakorolhassa. Ez a rúgás lehet „place-kick“ (helyből rúgás) vagy „drop-kick“ azaz oly rúgás, mely előtt a labdát kezünkből lehullatjuk („drop“) [lásd 4-ik ábránkat] s mielőtt a talajt érintené, elrúgjuk. Rúgás után — társaitól követve, — a játszó utána szalad a labdának az ellenséges táborba. Az ellenfél most útját álla a guruló Footballnak, s így mind a két csapat találkozva, körülveszi a labdát, minden egyes labdázónak törekvése lévén azt elrúgni.
Ez a játéknak legélénkebb momentuma és sokszor valódi tolongással végződik. A Rugby iskola játékaiban ezen alkalom a tüzes ifjúság által felhasználtatik, hogy egymást szándékosan megrúgják, s a játszás verekedéssé fajul. Az „Association“ azonban szigorúan tiltja e visszaélést. Most megint elrugatik a labda — s ez tova röpül, követve a játszók seregétől, s átmegy a fent leírt phásisokon: vagy megfogatik, s a szerencsés fogó, sarkával vonalt húzván, egy szabadrúgással tova röpíti; — vagy „játékon kívül“ helyeztetik s visszahozatván a határvonalra, onnan visszadobatik ugyanazon pontról, mely ponton a határt átröpülte volt. Azon pillanatban, midőn a talajt érinti a labda, megint neki iramodnak a fürge játszók, s így tovább és tovább. Némelykor a „korlátosok“ közelébe gördül a Football, és ezek tudják, hogy mi teendők legyenek, mert nem hiába lettek oda állítva a kapitányuk által; vagy az ügyelők felé röpköd, vagy a czélőrzőnek meggyűlik vele a baja, míg aztán a lapdát visszahajtania sikerül.
Ha a labda a korlát-vonalon (A B) túl röpíttetik azon csapat által, mely az ellenkező czélkorláthoz tartozik, akkor az innenső korlátot védő csapat fog utána rohanni, s az, ki elfogja, a vonalhoz visszahozza és azt onnan visszarúgja, a korláttól 6 yardra. Ha pedig hátra rúgatik az innenső korláthoz tartozó csapat egyike által, — akkor a túlsó tábor van feljogosítva rúgásra, s a legközelebbi jelző zászlótól egy yardnyi távból kell azt valamelyik játszónak a vonalról lerúgnia. Mind a két esetben a többi játszók 6 yardnyira visszavonúlnak a labdától, míg az el leend rúgva. [kapuskírúgás és szöglet – a szerk.]
A labdát sem vinni, sem ütni vagy lökni nem szabad; kivételt csak a czélőrző képez, ki korlátja megvédésében a labdát elütheti kezével, de vinnie azt nem szabad. A gátőrző játék közben kiléphet, s egy játszó által helyettesíttetheti magát, de ez csak egyszer történhetik a játék tartama alatt.
A czélrugás nem könnyű feladat. — Ha a labda oly szerencsésen esik, hogy a játszótér kellő közepén a czél korláttal egyenes irányban s tőle csak körülbelül 15—25 yardnyira fekszik, — akkor a legjobb rugó lesz kiküldve a döntő rúgás végzésére, míg az ellenséges tábor korlátvonalán kívül megáll, s az egész társaság feszült figyelemmel lesi a végzetes momentumot. Most neki iramodik a rugó, s egy ügyes rúgással keresztül röpíti a footballt a korláton, s a tábor győzelmet kiált.
A czél szerencsés átugrása után, oldalt cserélnek a táborok, s a szerepek változnak — az előbbi védő csapat most támadóvá lesz. A kiszabott idő letelte után, azon tábor lesz győztes, mely legtöbb „goal“ vagyis czélrugrást tud előmutatni.
Ennyit röviden ős futólagosán a Football érdekes, hevítő és sok élvet nyújtó játékáról, melyet bár nemsokára hazai ifjúságunk köreiben meghonosítva láthatnánk!
A cikk eredetileg a Herkules c. újság 1886. április 4-i számában jelent meg. A cikk szerzője valószínűleg Szokolay Kornél (l. pl. Siklóssy László: A magyar sport ezer éve (Budapest, 1929, 368. o.).
A Herkules 1886-ban két leírást is közölt a footballról, igaz, a január 24-i számban még összekeverték a Rugby és az Association játékokat. A cikk megemlíti, hogy a footballt Esterházy Miksa gróf nevezte el „rugdaló“-nak.
A két, 1886-ban megjelent anyagot követően hosszú csönd következett, és a Herkules legközelebb 1897-ben foglalkozott a footballal. A tizenegy évnyi szünetet mindössze egy 1893-ban megjelent, szöveg nélküli grafika törte meg. (címlapképünkön, Herkules, 1893. decembert 25.) Az 1897-es visszatérés azonban elég erősre sikeredett, és konkrétan a mai magyar labdarúgás egyik fontos kezdeti lépésének nevezhető:
Foot-ball csapatot óhajtanak szervezni, — mint újabban értesülünk — a Budapesti Torna-Cluban is. A játékot tavaszra szándékoznak megkezdeni.
Herkules, 1897. január 16.
A poszt elkészítéséhez az Arcanum Digitális Tudománytár , a Hungaricana Közgyűjteményi Portál és a Magyar Nemzeti Digitális Archívum digitalizált dokumentumait, valamint magánadományokat használtunk fel.
Még mindig nem vette át a klub a stadiont, így maradnak még a kordonok, stb…
Mfa – Szekszárd meccsre bereltek a stadiont :)
Én úgy láttam, hogy még ott vannak. Az oroszlán is le van még takarva, pedig jövő héten már EB meccs lesz a Bozsikban. A temető felöli PUB-ba kerültek asztalok, székek (én ezt eddig nem láttam). Ahogy Mendelényi tegnap nyilatkozta az Aranyoroszlánokban, most zajlik a műszaki átadás-átvétel. Ami viszont tegnap egyértelmű lett (sajnos), hogy csak a következő szezontól fog a nagycsapat a Bozsikban játszani.
Lehet, hogy ez nem is baj. Nézőkkel térjünk vissza az új otthonunkba és legyen oroszlánbarlang! Én bízom benne, hogy az ezt az évet megússzuk kiesés terén. Az új szezont pedig tisztalappal indíthatjuk, remélve jobb eredményekkel.
Ezenkozben mondom Miklós bruderemnek, míg a szokásos spritzert iszogatjuk a Nyarfasban:
-Nem lesz ez mifelénk sokat űzött labdajatek, koma. Magyarnak ez a futkozodos lökdösődés a bőrből varrott gömb után nem valo. Lóra születtünk, s minket lórúl temetnek, nem hálóskapuba.
Nohat…
Ne higgyetek Hantanak, nem lesz ebből semmi sem Maria országában.
Most nem kötekedésként, de azért, ez valahol zseniálisan jellemző ránk, mármint bármennyire is élcelődünk, hogy a régiek mennyire a múltban éltek, ugyanúgy a régmúltban élünk, hiszen labdarúgásunk már legalább 35 éve (egyesek szerint 55 éve) nem tartozik a világ elitjébe :( szóval igazuk lett a fanyalgóknak? Érdekes dolog ez.
Hátborzongató az is, ha belegondolunk, hogy ha azt számoljuk, hogy egy ember 50 évet él, és sorba állítjuk az elődöket, akkor mindössze 20 ember kellene a sorban és visszamentünk Szent Istvánig : o
Hogy hogy jön ez ide azt én sem tudom : )
A magyar foci megint szép lesz,
méltó régi, nagy híréhez!
Nagyon szép eszmefuttatas…én a Nap felszínen mert hőmérsékletet találom hátborzongatónak, de hogy hogy jön ez ide… :-)) ;-))
: DDD
Hmm, egy érdekes komment az egyik sportoldalról:
„A hazugság mondjuk fáj, kíváncsi lennék a tényszerű adatokra ehelyett, a második legutáltabb esetleg reálisabb lenne. Rövid vizsgálatot csináltam a közösségi oldalon lévő „lájkok” alapján, a vizsgált csapatok között ez a sorrend:
1. FTC: 264000
2. Honvéd: 43000
3. Újpest: 39000
4. Vasas: 20000
5. MTK: 15000
6. Budafok: 5000
Bánja fene, akkor negyedikek vagytok Pesten, de semmiképpen sem országos másodikok…
Amúgy meg az idei szezon ugyan kivétel, de a félmilliós Buda is legtöbbször csapat nélkül van, miközben a pestieknek meg 5 csapatuk van… Meg lehet nézni az OSC vagy a MAC nézőszámait, hogy még egy korábban nem is ott szereplő csapatra is mennyire vevők Budán, főleg a 11. kerületben pl.”
ki és mire írta ezt?nem vágom..
A lényeg csak az, hogy vita volt arról, hogy melyik fővárosi csapat a 2. legnépszerűbb és egy szurkoló – nekem nem tűnt honvédosnak – a facebook lájkok alapján azt számolta ki, hogy a 2. legtöbb lájkot a Honvéddal kapcsolatos hírek kapják, vagy ilyesmi.
jaa ok. köszi!
Nem semmi hogy valaki ennyire unatkozik, hogy ezt kiszámolta. De érdekes adat. Viszont ennek sok értelme szerintem nincs. Márcsak azért is mert minden csapatról más mennyiségű hír jelenik meg. Pl. a fradiról naponta nyomatják a híreket ha kell ha nem. A Budafokról meg jó ha szökőévente van hír. Így nem vitás kit lájkolnak többen.
Tegnap néztem az ST-t. Gondoltam, hogy nagy lesz a felháborodás. De nem is ez az érdekes, hanem az, hogy a Fradi Józsi egy szót nem szólt rólunk. A lila csóka meg úgy emleget minket ” a csapat amit nem ismerek vagy aminek nem ismerem nem tudom a nevét”. Ez vajon most miért is van???
Bohócok ??
Szerintem engedjük el, mit mondanak, elfogultak ők is, mint mi. De nem is lényeges mit mondanak.
Hanta kérte múltkor, hogy ne hozzuk fel őket és senki ne linkelje be őket, mert törli az ilyen bejegyzést többek között, mert alázták Pisontot (http://csak.taccs.hu/2021/02/01/napikispest-2021-02-01/) ráadásul a „vidis” gyerek nem is igazi szurkoló, több csapat közül tudatosan döntötte el, „megversenyeztetve” a csapatokat, kinek lesz a szószólója…
Szóval tartsuk tiszteletben Hanta kérését a béke és nyugalom megőrzése érdekében, hogy több ilyen érdekes cikket olvashassunk még itt.
Visszatérve a bejegyzésre: Az azért felmerült bennem, hogyha valaki így próbált volna meggyőzni ennek a játéknak a nagyszerűségéről, nem biztos, hogy sikerrel járt volna. Minden tisztelet az úttörőknek, akik nem adták fel és meglátták benne a csodát! : )
Tegnap láttam, hogy törölték a kommentjeidet.
ja igen : ) szánalmasak : (
Meg lettek sértve, kérlek.
küldjék a segédjeiket, kérlek alásssan!
Mi lettünk Voldemort csapata, a tudjukkik.
Én leiratkoztam ezeknek a gyökereknek a csatornájáról.
Csináljunk egy akciót és nyomjunk, mondjuk 1000 diszlájkot az adásuk ideje alatt! Az máris több lenne, mint az összes nézőjük élőben. :D
Nem azt mondtad,hogy hagyjuk őket ès főjjenek meg a sajàt „zsìrjukban”.?Foglalkozzunk inkâbb a múltkori fogadàsunkkal…Tartod tovàbbra is??
Az melyik is volt?? :s
Szóval több vasat tartasz a tűzben..szóval azt mertem mondani,a dvtk meccs alatt,hogy a zte ès lilàk elleni meccsek közül nyerèsi esèlyünk a zte ellen lesz..lilâktól kikapunk.Erre ìrtad,hogy fogadjunk,hogy nem.Mondtam,hogy a csapat ellen nem fogadok,de most kivételt tettem?illetve megjegyeztem,hogy örömmel veszìtenèm el a fogadàst.
Ahhaaaa! Bocs erre nem melékeztem. Természetesen tartom! : )