Mastodon Mastodon

Bár a bajnokságban szakadnánk el annyira az üldözőktől egyszer, mint a bérlet- és jegyárakban

Kezdenek kijönni a következő szezonra érvényes bérlet- és jegyárak a kluboknál, vagyis eljött az a pillanat, hogy kontextusban is értelmezni tudjuk a Bozsikra megállapított árakat.

Két egyszerű grafikon fog következni:

  • jellemző bérletárak az oldalsó és a kapu mögötti lelátókra,
  • illetve a bérletárak osztva az otthoni meccsek számával, vagyis, hogy mennyibe kerül a bérleteseknek egy-egy hazai mérkőzés.

Előzetesen azonban egy olyan idézet, amihez hasonlót sem láttunk még a Modern Magyar Futballvalóságban:

Megkezdjük a 2022-2023-as bajnokságra érvényes bérletek értékesítését. A megnövekedett költségek (energiaár, rendezés) miatt a klubvezetés a napijegyek árának megemelése mellett döntött, mindez a bérletár növekedését is maga után vonta. A bérletárakat az is növelte, hogy szemben a korábbi négy NB I-es évünkkel, ezúttal eggyel több, 16 helyett 17 hazai mérkőzést játszunk a szezon során.

kisvardafc.hu

Kisvárdán eddig sem volt olcsó mulatság a meccsre járás, azonban idén még vaskosabb összeget kell majd kiperkálni érte. A minket érintő vendégzsuga például 3000 forint lesz.

A meglepő nem is az áremelkedés, hanem annak indoklása: a megemelkedett költségek miatt. Vagyis Kisvárdán egyértelműen arra törekednek, hogy a szurkolókat erőteljesen bevonják a meccsnapi költségek fedezésébe.


De nézzük inkább a számokat egymáshoz képest. A következő grafikonon a jellemző oldallelátós (nem kiemelt, nem early bird, nem hosszabbítós) bérletárak szerint rangsoroltuk a bérletárakat már publikáló klubokat:

Az ábráról könnyen leolvasható, hogy az NB I. mezőnye három részre szakadt:

  1. a Ferencváros kiugróan drágán
  2. a Kispest és Kisvárda drágán
  3. és a többiek még az előző kategóriához képest is legfeljebb féláron.

Érdekesség, hogy a kapu mögötti szektorokban nem a Fradi, hanem a Kisvárda a legdrágább.


A nyers összegek azt mutatják, hogy mennyire mélyen kell a zsebünkbe nyúlni nyáron, amikor kiváltjuk a bérletünket, azonban sokkal jobb mérőszám az egy hazai rendezésű meccsre leosztott bérletár, amit a következő grafikonon mutatunk:

Itt azt láthatjuk, hogy az oldallelátón

  • a Fradi közel 5000,
  • a Kispest és a Kisvárda közel 3000,
  • a ZTE inkább 2000,
  • a többiek pedig inkább az 1000-1500 forint felé húznak

per mérkőzés.

A kapu mögött kijön az, hogy a Fradi és a Kispest 16-16, a Kisvárda pedig 17 meccset játszik otthon, így a drágább kisvárdai bérlet fajlagos ára éppen beesett a Fradié alá.


Nagy következtetést nem tervezünk levonni a grafikonokból, annyit viszont kijelenthetünk, hogy a Fradi, Honvéd és a Kisvárda masszívan levált a mezőnyről, és a többiekhez képest jóval drágábban, akár

két-háromszoros áron méri a bérleteket és a jegyeket.

Természetesen mindenhol vannak mindenféle családi, esetleg egyéb kedvezmények, itt azonban a jellemző, az ún. átlagember által fizetendő összegeket hasonlítottuk egymáshoz.

Azt a kérdést viszont inkább nem feszegetnénk, hogy milyen extra szolgáltatást kapunk a Bozsikban mondjuk egy Videotonhoz, Zetéhez vagy Debrecenhez képest, ami indokolná, hogy ennyivel drágábban juthatunk hozzá a betevő kilencven percünkhöz.

Az új stadiont például kapásból engedjük el, mert szinte mindenhol az van, ráadásul nem a kispesti a legnagyobb, nem a kispesti a legkomfortosabb, nem a kispesti a, a, a, a bármilyen.

Vajon milyen érvek szólhatnak az itthon szokatlanul elszabadult árképzésünk mögött?


update [19:00] // közben kijöttek a paksi bérletárak is. A posztot nem, viszont a grafikonokat frissítettük vele.

update [07/19] // az újpesti bérletárak is kijöttek.

update [07/21] // Felcsúton maradtak a tavalyi bérletárak.


update [07/13 09:00] // Okoska felvetésére beteszünk ide két új grafikont némi magyarázó szöveggel:

Ha a bajnoki pontokat és a fajlagos bérletárat vetjük össze, akkor azt láthatjuk, hogy:

  • a Honvéddal nagyjából azonos teljesítményű kluboknál a fajlagos bérletár a kispesti fele-harmada.
  • a trendvonaltól a drága fajlagos bérletár irányába egyedül mi szakadtunk el igazán, miközben a hagyományosan eredményes Videotonnál egészen olcsón lehet egy ponthoz hozzájutni.
  • a Honvédnál, Zeténél és Vasasnál nagyjából 1 néző egyenlő 1 forint (valószínűleg véletlen összefüggés).
  • a liga trendvonalát nézve a Honvédnál egyedül a Kisvárda a felülárazottabb a nézőszámához képest.
  • a legjobban Debrecenben járnak az emberek, ahol egyszerre viszonylag sok a néző, és olcsó a bérletár.
  • a Kispestével hasonló nézettségű Videotonnál például fele a fajlagos bérletár (ráadásul jobb helyre is szól, mint a Bozsikban).

összegzés //

Jelenleg a Videotonnál járnak a legjobban a nézők, ha a pontszám, nézőszám és a fajlagos bérletár viszonyát vizsgáljuk. Itt egyszerre jelenik meg az eredményesség, a viszonylag magas létszám, illetve a relatív olcsóság.

Ezzel szemben Kispesten kimondottan szívás szurkolónak lenni, hiszen a szurkolók relatíve drágán juthatnak hozzá a sikerekhez, továbbá a bevallott nézőszám valószínűleg egybeesik az elérhető nézőszámmal (vélhetően nem nagyon lennénk többen háromezernél akkor sem, ha fele ennyibe kerülne a jegyár), tehát a Honvéd bérletárképzése nevezhető akár egyszerű lehúzásnak is, hiszen a lehető legtöbbet próbálják kisajtolni az elkötelezett szurkolókból.


Az egyes értékek a klubok honlapjain szereplő hivatalos bejelentésekből származnak: DVSC, FTC, Honvéd, Kisvárda, Mezőkövesd, Vasas, Videoton, ZTE.

Szerző: vh

Egy lőrinci kispesti Kőbányáról. Megtalálsz a Twitteren, emailt itt tudsz írni nekem, ha pedig üzennél, akkor a Telegramon keress. ||

“Bár a bajnokságban szakadnánk el annyira az üldözőktől egyszer, mint a bérlet- és jegyárakban” bejegyzéshez 24 hozzászólás

  1. Szerintem gyűjtünk N’golongolo Chawoorjuk-ra a kongói csodacsokkóra, aki tavaly 17 gólt rámolt be a ghánai 2-ben.

  2. A kotozkodest mint lehetoseget tessen kizarni ( aztan ettol függetlenül lehet, hogy koltoi kerdesek ezek csupan, de nem banom ha igy lesz):
    Mennyinek kene realisan lennie a berlet aranak szerintetek?
    Az arak kapcsan inkabb a kamukommunikacio a problema, a magasnak minositett költség vagy is-is ?
    Osszefuggesben kene lennie a berlet aranak a csapatok elozo evi teljesitmenyevel? (Valaszadas elott tessek a magyarfodbal trendszeru finanszirozasara gondolni)
    +1 ugy tudtam, hogy az elso hat jatszik otthon egyel tobbet, ez nem igy van?

    1. Magyarországon a foci, pláne az élvonalbeli foci nagyon távol van a normális piaci működéstől. Vagyis a meccsnapi és egyéb szurkolóktól érkező bevételek jelentéktelenek a klubok költségvetésében a mindenféle állami támogatásokhoz képest. Innentől tehát marad pár út:
      – eljátszod, hogy piaci vagy — nem lesz egyszerű.
      – próbálsz prémium terméket bemutatni, és ahhoz prémium jegyárat kérhetsz — kb. a Fradi ezen a vonalon indult el.
      – nézőszámot/bázist próbálsz növelni, mert tisztában vagy azzal, hogy a bevételeidnek szinte semmi köze a nézőszámhoz — ezt csinálja a legtöbb klub.

      A Honvéd tavaly nagyjából 5 millárd forint körüli összegből gazdálkodhatott, amiből a jegybevétel szinte értelmezhetetlen rész (ha minden meccsen 3000 ember van kint, és átlagban 3000 forintos jegyet vesznek, és mindenki fizet, akkor tartunk évi 144 milliónál, vagyis az 5 milliárd 2,88 százalékánál. Nyilván a VIP és az egyéb magasabb kategóriájú bérletek felfelé húzzák, viszont a sok ingyenjegy és egyéb kedvezmény lefelé, valamint az is, hogy 3000 fizető nézőnk csak elvétve volt), mégis, a klub úgy döntött, hogy inkább a prémium kategóriába sorolná be saját magát, tehát ehhez igazítja a jegyárakat is. Nem a dél-pesti hagyományos közegéhez, nem az aktív szurkolói bázisához, hiszen semmiféle felmérést nem végzett a körükben, hogy mennyi férne bele nekik, ahogy arról sem végzett tudtommal felmérést, hogy egy átlag szurkoló mennyit hajlandó, és mennyit költött valójában a klubra egy év alatt.

      Nem tudom megmondani mennyi a reális, hiszen nyilván nem a 800 forintos felcsúti, és 1000 forintos egyéb jegyekkel akarom összevetni, ahogy azt sem érzem, hogy a 2-3000 forintos videotoni jegyek, és az ehhez tartozó 25000 forint körüli (tehát jegyárra visszabontva féláras) bérletek az összevetési alap, mert milyen alapon? Ahogy a Kisvárda vagy a Fradi is más utat jár be, mint mi. Egyedül azt nem értem, hogy amikor meghúzzuk a bérlet- és jegyárakat, akkor ezzel mit akarunk mondani? Ne járj ki te klasszikus szurkolónk, mert nem látunk szívesen? Kikre lőnek egyáltalán ezekkel az árakkal? Mi a terv a szurkolókkal? Egyszer tök menő lenne egy egyenes válasz.

      (edit: felmerülhet kérdésként, hogy ha a meccsnapi jegybevételt összevetjük az egyéb költségekkel, mint például a vvip cateringje, személyi költségei, stb, hiszen ott nem feltétlen illik belépőjegyet szedni, és az egyéb rongyrázások, akkor paritásban hogy állnak? értem, hogy szükség van rá, mert különben állambácsi (vagyis te, én, mi) nem akar majd többet adni legközelebb. azonban még egyszer: egy 3000 fős mindenki fizet meccs belépőből 9millió forint meccsnapi bevételed keletkezik adózás előtt.)

      1. Igen, azert is kérdeztem a helyezes-jegyar osszefuggest, mert picsafust. A koltsegszerkezetben 3-4 % elhanyagolhato, illetve viszonylag konnyen megsporolhato, kigazdalkodhato. Foleg az olyan -haaaat hogy is mondjam- nem tul feszes koltsegoldali gazdalkodasu gazdasagi tarsasag eseteben,int egy elvonalbeli fodbal klub. Az klasszikusnak tekinthető piaci viszonyok között is elerheto egy ilyen merteku megtakaritas. Es akkor most a kokemeny nulla Ft-os jegyarrol beszelunk. Nem csak a kivaltsagos egyeseknek, hanem mindenkinek. Erre persze a transzferar szabalyok, meg sok minden mas miatt nem lenne lehetőség, ugyhogy csak hipotetikusan. Amugy fentiekből következően ha pl. 30%-kal CSÖKKENTIK a jegyarakat, az kb 1 szazaleknyi arvebetelcsokkenest jelentene, szoval…vettem 4 berletet cca 100-ert (2 felnott, 2 gyerek) 😁
        Tudom, de hulyenek is kell lenni…

        1. Mondjuk, ha már „prémium” kategóriát akarunk játszani, akkor menő lenne,
          – ha a büfékben nem 15-20 perceket kéne a C lelátón sorba állni egy sörért,
          – ha a büfékben eközben legalább menne a meccs közvetítése,
          – ha a mosdóban nem kapcsolna le a villany hugyozás közben,
          – ha a stadion egyes díszítőelemei nem akarnának leesni, leszakadni,
          – ha a meccsek lefújása után pár perccel nem alpári hangnemben zavarnánk ki a biztonsági őrök,
          – ha rendes műsorfüzet lenne a meccsekhez, és nem a honlap többnapos cikkei kinyomtatva,
          – ha egyéb programokat is szervezne a klub a meccsnapokra a stadion környékén,
          – stb.

          Nem az eredményesség érdekel, nem attól lesz feltétlen prémium egy klub megítélése. Bár Kispestre behozni a prémium életérzést minimum vicces ellentétben áll a rögvalósággal, de persze ahogy írtad, hülyének is kell lennie valakinek.

        2. Azert en remelem sokan leszunk boldog hulyek. Legalabb boldog hulyek.

      2. A megállapítások többségével egyetértek. De szerintem nincs sok összefüggés a jegyár és a nézőszám között. Persze biztosan van egy réteg, akit esetleg elrettent a magas jegyár. Ha megnézed az olcsónak számító klubokat, ott általában ennek ellenére sincs sok néző. Pedig pár csapat jól is szerepel. Pl. névrablók és Paks. Nálunk is inkább egy jobb szereplés nyomná meg a nézőszámot, nem az olcsóbb jegyár. De én sem értem ezt az árképzést, mert tényleg nem ebből élnek. Ráadásul az elmúlt évek kínszenvedése miatt ráfért volna a szurkolókra kompenzációként egy kis árcsökkentés. :-)

        1. Csak pár megállapítás következtetések nélkül:
          – a Honvédnál, Zeténél és Vasasnál nagyjából 1 néző egyenlő 1 forint az oldallelátós bérlet fajlagos árával (valószínűleg véletlen összefüggés)
          – a liga trendvonalát nézve a Honvédnál csak a Kisvárda a felülárazottabb a nézőszámához képest
          – a legjobban Debrecenben járnak az emberek, ahol egyszerre viszonylag sok a néző, és olcsó a bérletár
          – a Kispestével hasonló nézettségű Videotonnál például fele a fajlagos bérletár (ráadásul jobb helyre is szól, mint a Bozsikban)
          https://uploads.disquscdn.com/images/4842dd37452fc077add8a1cdebd9a6040059618eecde4c07569ef66c00ae1d5d.png

        2. Ha a bajnoki pontokat és a fajlagos bérletárat vetjük össze, akkor azt láthatjuk, hogy:
          – a Honvéddal nagyjából azonos teljesítményű kluboknál a fajlagos bérletár a kispest fele-harmada.
          – a trendvonaltól a drága bérletár irányába mi szakadtunk el igazán, miközben a hagyományosan eredményes Videotonnál egészen „olcsón” lehet egy ponthoz hozzájutni.

          https://uploads.disquscdn.com/images/49f23203b5cda404ab65aedc2e9ed387a7f2b8437b15b97af1e46a96d91edc0c.png

  3. Nem úgy volt, hogy a múltkori blog az utolsó ebben a témában ;) . Engem ugyan nem zavar, sőt, csak gondoltam kicsit kötözködöm.

    1. A terv az volt, de aztán közbejött egy – számomra mindenképp – érdekes téma, és az felülírta. Továbbá volt némi nyomás is az elnökség egy tagjától :)

  4. 53000 Ft fizettem a bérletért .Sok vagy kevés ez van .Ami örömteli ,hogy a 89- éves édesapám intézte és persze magának is vett egy nyugdíjast . Ez volt a dicsekvés része .

  5. Vehetned a Pear Jam koncertjegyet is alapul. Igy gyakorlatilag szinte ingyen jarunk meccsre.

    1. A posztban nem vettünk semmit alapul, tehát a drága és olcsó fogalmak egymáshoz vetített, relatív meghatározások, amiket egyedül az NB I-en belül értelmezünk.

    2. Egy Pearl Jam riff többet ér, mint az elmúlt 3-4 idényünk összesen…

      1. Ha már Prossert, Kosztát meg Bobált sírjuk vissza, akkor nagy a baj.

        1. én Kesztyűs Barnát sírom vissza, csak nem mertem leírni a ban miatt

  6. Nekem meg folyton az az érzésem, hogy hiába nő a klub mérlegfőösszege, valójában itt nincs pénz. Hogy hova folyik el, nem tudom. Szerintem a klub költségvetése átfolyós jellegű. Belepumpa, visszaszivattyú. Pl. ezért van ott Kunci, hogy ne legyen dugulás.

    De nem véletlen, hogy nem igazoltunk senkit, viszont mindenkit eladtunk, aki nem volt lebetonozva. Sőt, végül is olyat is, aki le volt (Hidi, Nagygeri, BaráthBoti)

    Az lesz klassz, hogy ilyen „pénzbő” költségvetés mellett úgy esünk ki az idén, hogy gólt se nagyon rúgunk. Lényegében mindenki erősebb az első osztályban, mint mi. Akkor meg tök mindegy mennyi a jegyár.

    A ZTE elleni nyitómeccsen ott leszek. Vélhetően kikapunk és ez esetben az idén engem nem látnak a Bozsikban, mert pénzért nem fogom idegesíteni magamat, mikor ezt megtehetem ingyen is a tévé előtt.

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.