Mastodon

Csak nekünk van jogunk hátrafelé nézelődni

Kapcsolódva délelőtti posztunkhoz, legeneráltunk egy olyan tabellát, ami a tavaszi meccsekből van számítva. Mármint azokból a tavasziakból, amiket valóban tavasszal, a téli szünetre jellemző játékoskeringő utáni bajnoki szakaszban rendeztek.

A helyzet cseppet sem rózsás, de azért találtunk kapaszkodót. Naptárilag vizsgálva, a tizenkettedik helyünk – bár illeszkedik az elmúlt évek trendjébe – csalódás. Szerencsénkre azonban a Pécs csontutolsó, még a két lúzerbagázst, a Zetét és a Vasast is képes volt alulmúlni. Vagyis a negyedik helyre hajtók közül mi játszunk egyedül egy papíron nálunk (is) gyengébb csapattal.

A Vasas és a Diósgyőr között nincs nagy távolság – helyben, merthogy pontszámban azért egy majdnem duplát találunk. A Fradi Paksra megy, mindkettő középcsapat tavasszal, ahogy a Kecskemét is, aki viszont a surranópályán tavaszi ötödikké nemesedett Siófokhoz látogat. Vagyis nyer a Dió, iksz lehet a Paks, és talán kikap a Kecsó, azaz nekünk elég az egy pont. Vagy nem.

Ha hozzuk a kötelezőt, akkor megvan a negyedik hely.

Valaki mindenképp negyedik lesz

Szám bácsiIlyen is régen nem volt. Illetve olyan volt, amikor számolgatni kényszerültünk egy-egy bajnokság végéhez közeledve, de akkor az úgy szólt, hogy mennyi és hány pont kell még a bennmaradáshoz. Helyezésről, pláne nemzetközi kupás helyről mifelénk régen nincs szó, korábban meg nem számolgattunk, mert csak az volt a kérdés, hogy hány pontot verünk a másodikra.

A helyzet új, de megbírkózunk vele. 1995 után újra élcsapatnak számítanánk, ha valaki ránéz a tabellára, és mondjuk a szeme nem járja végig a teljes sort, hogy kiderüljön, az élcsapat ebben az értelmezésben nem más, mint a legszerencsésebb középcsapat.

Fontos ez a negyedik hely egyáltalán? Igen! Egy klubnak, különösen egy Kispestnek nem lehet soha más a célja, mint a dobogóért harcolni, vagy legalább annyi csapatot megelőzni, amennyit csak tud.

Megérdemelnénk a negyedik helyet? Igen! A bajnoki rendszerű tornáknak az a lényege, hogy a résztvevők gyűjtögetik sorra a pontokat, majd év végén ezeket a pontokat összeadják, és akinek több van, az nyert. Ebből következik, hogy ha legalább annyi, vagy több pontot gyűjtöttünk, mint más csapatok, akkor érdemeink elismerése mellett valahányadikak leszünk. Például negyedikek.

De az utolsó négy fordulóban csak egy döntetlenünk van, háromszor kikaptunk. És? Előtte meg 25 fordulóból behúztunk 12-őt, döntetlenre adtunk hatot, vagyis csak hétszer kaptunk ki. Ráadásul ezekre a fordulókra (bajnoki hajrá) a többi közvetlen vetélytárs sem lehet büszke, ha ez számítana bármit is. A Paks ötöt kapott Szombathelyen, a Kecsó kikapott Pápán, a Diósgyőr pedig a sírból hoza vissza a sanszát épp ellenünk.

Szóval számolhatunk nyugodtan.

Negyedik a Honvéd, amennyiben:

győz. Mivel egy pont előnyünk van a többiekkel szemben, igy ez nem is lehet kérdéses. Mind közül a legtisztább helyzet, messzemenőkig szurkolóbarát, nem kell figyelni a más pályákat, meccs helyett a livescore oldalait frissítgetni mobilon.

döntetlenezik, és

  • a Kecskemét is legfeljebb döntetlent játszik Siófokon, valamint a Paks otthon a Fradi ellen.
  • A Diósgyőr ebben az esetben mindegy.

kikap, és

  • a Paks legfeljebb döntetlent játszik a Fradival, a Kecskemét és a Diósgyőr pedig nem nyer.
  • Ha a Kecskemét egy pontot szerez, akkor ugyanannyi győztes meccse lesz, tehát a gólkülönbség számítana. Jelenleg mi +7-en állunk, a Kecsó +8-on, ami csökkenni fog kettővel, mert egy fegyelmi határozat értelmében a Fradi elleni 2-1-es vereségét 3-0-ra módosították. Mivel jelen verzióban a Honvéd kikapott,a +7 legalább +6-ra csökken, ami megegyezik a Kecskemét mutatójával. (Ha kettővel, vagy többel kapunk ki Pécsett, akkor nincs miről beszélni, a Kecskemét pontszerzése esetén.)
  • Amennyiben a Honvéd és a Kecskemét is +6-os gólkülönbségen ragad, akkor a több lőtt gól fog számítani (ha jól tudjuk), vagyis nekünk úgy kell kikapnunk eggyel, hogy az legalább 4-3-as végeredményt jelentsen, valamint többet lőve, ha Siófokon nem 0-0 a döntetlen.
  • Az egymás elleni eredmények a Kecskemétnek kedveznek, és gondoljuk ez fog dönteni, ha minden mutatónk megegyezik.
  • Ha kikapunk, és a Diósgyőr nyer otthon a Vasas ellen, akkor azonos pontszám mellett, de több győzelemmel mindenképp megelőz minket.

Nézzük a realitásokat. A Diósgyőr nyilván nyer a harmatos Vasas ellen, tehát minimum egy pontot el kell hoznunk Pécsről. Ha ez megvan, hatodiknál rosszabbak már nem lehetünk. A Paks-Fradi bármi lehet, de vendégsikerre nem szívesen játszanánk józanul, tehát totós nyelven legyen 1X, azaz nekünk három, illetve egy pont kéne az üdvösséghez és a reménybeli kazahsztáni túrához. A Siófok otthon bárkire veszélyes lehet, a döntetlen pedig minimum benne van. A Kecsó hektikus, bárkitől ki tud kapni, ahogy bárkit képes lehet elverni.

A lényeg, hogy iszonyat valószínűtlennek tűnik egy egyszerre nem nyerő Kecskemét és Paks (a Diósgyőr miatt mindenképp kell a pont Pécsett), vagyis csak a győzelem jó nekünk, ha komolyan gondoljuk a negyedik helyet.


Szombaton tehát lehet szurkolni a helyszínen (nem lesz tévéközvetítés!):

  • 15h Pécs – Honvéd
  • 15h Paks – Fradi
  • 15h Siófok – Kecskemét
  • 15h Diósgyőr – Vasas

tabella

Vajon kiket utoljára otthon?

Valaki biztosan búcsúzni fog, a kérdés inkább az, minket ez a várható tényszerűség mennyire vág majd földhöz? Ki lesz az, akiért sírni fogunk, ki az akiért nem, és ki az, akiről majd utólag fedezzük fel, mekkora értékünk is volt. Valamint Bozsó.

Hazai idényzáró következik, hogy még egyszer együtt lássuk őket, sőt, a taps is kijár, hiszen az elmúlt másfél évtized legjobb bajnoki helyezése lóg a levegőben.

Behari a Balaton mellől.

Szép az idő, a víz még hüsi, Sorin pedig Botis tanár úr. BL-döntő Földváron, én mégis az öreg szamuráj miatt izgulok. Harmadik csapata vagyunk Magyarországon, eddig mindenhol három évet játszott, és nálunk most ért el ehhez a határhoz. Pedzegeti már egy ideje, hogy menne haza, most lehet, tényleg megteszi. Vagy elküldi Hemibá. Mindkettő benne van a pakliban, a lényeg, hogy a maradása necces. Hogy a posztjával, valamint a Kemenes – Botis – Debi – Gege – Délczeg fémjelezte kvázitengelyünkkel mi lesz, az most nem tartozik jelen behari témájához. Szóval ő az egyik vélhetően búcsúzó.

A másik talán Lovric. Ez ugyebár máris egy keményebb szint. Ivan messze-messze a tavalyi formájától, talán az sem túlzás ha azt mondjuk, egy igen gyenge éven van túl. Kispesten pedig az a szokás, hogy az ilyen évek után jön a kötelező viszlát. Remélem csak rémeket vizionálunk a klubház folyosóira, ezért róla jó lenne valami biztosat hallani. Ha másért nem, ő tudna pótolni egy esetlegesen távozó Botist.

Harmadik tippünk Délczeg, a szerethető csatár, akinek a leigazolása szinte terített betli. Három gól iszonyat kevés nagyjából húsz meccs alatt, a kaputól való permanens elfordulásai pedig ezen is túlmutatnak. Délnek nagyon kéne valamicske önbizalom, amit a Bozsikban talán sosem szerezhet meg. Esetleg máshol.

Ott van aztán a cséká, Hajdú érdekes helyzete. Szélen nem játszatjuk, balbunkóban viszont előtte van Vidó és Novák is. Ha jól emlékszem, Norbi egri, az Eger pedig feljutásra áll, hogy ősszel megkezdhesse a húszévente gyakorolt villámlátogatását az élvonalban. Vajon egy hazatérés szóba jöhet, ha Kispesten senki sem garantálja számára a kezdőt?

És akkor a lényeg: ki lesz az aki a kezdőket garantálja? Supimesteren néha azt érezni, töke tele az egésszel, nyűg már neki ez a klubmodell. Szerintünk a Honvédot szereti, a szurkolók mára elfogadták, az eredményeket csak ő hozta itt az elmúlt években, és mégis. Csak épp a tulaj. Nincs sportigazgató továbbra sem, nem egyértelmű Szalai Laci szerepe a hierarchiában, nem látni Supi kihez fordulhat, ha nem Don Emilióhoz. Ne szépítsük: Supit kőkeményen kifingatták Kispesten!

Sosem hittem volna, hogy a legendás nullegyes tavasz után én valaha Supka-pártivá nemesülök, és most mégis büszkén teszem mindezt. Hallani róla is csúnyákat, látjuk a hibáit is, szó se róla, de valahogy mégis működött a rendszere. Hatalmas kár lenne érte.

És akkor néhány szó a resztliről is. A Hore, Hidi, Akassou, Marshal Mufi négyesből utóbbi kettő tuti megy, előbbiek viszont teljesen súlytalanok. Tchamira tippünk sincs, nála kérdéses, hogy Supkán kívül ki játszatná egyáltalán? (Kicsit hangos a tévé, nagyon nyom a Bayern, négysajtos a pizza, a sör meg maci.)  Bozsónál reméljük nem élünk az opciónkkal, és visszaküldésével gyengítünk egy nemkicsit a jövőre potenciális vetélytárs Siófokon. Hadzic sötét ló, de ha Palásthy anno megkapta a sanszot a folyamatos sérülései mellett, akkor talán neki is megadjuk.

Az utolsó nagy kérdés egy hármas a stabil alapcsapatból. Ha Sánta nem véd, marad? Remek kapus, vétek padoztatni, de nálunk ugyebár ott van Kemenes Szabi. Akinek az idei nyár egy remek kilépési pont lehet valami jobb csapat felé. Ahogy Debinek is, és hallani bizony kósza hireket a Lokiról. Ezért a hármasért nem kicsit tudna fájni a szívünk, hiszen egyrészt talán nálunk véd az NB1 legerősebb kapuspárosa, másrészt pedig láthattuk télen, hogy három meghatározó játékos bebukása mivel jár(hat).

Hogy nem ennyire rózsás a helyzet, az a slusszpoén, mégpedig a sérüléséből felépülve sem játszó Németh Norbi, aki köré/mellé talán fel lehetne skiccelni a követkehző Honvéd tengelyét. Nála a helyzet annyiban speciális, hogy megérzésünk szerint Supi leírta őt, tehát ha az egyikük marad, akkor a másik nem.

Kemény lesz? Igen, de addig itt van még a hozzánk veretlensége tudatában érkező Debrecen megregulázása, illetve annak kísérlete. Az sem kisebb, de simán teljesíthető feladat.

A Kecsó ikszelt, a többiek velünk párhuzamosan, vagy előttünk kezdenek. Kezünk a sorsunkban, ha egyet nyerünk, kurva nagy pechvogelt kéne kilepkehálózni a madárállományból. Miért pont ne a Loki ellen? Az elmúlt fordulókban ugyan elhagytuk a pontokat, hogy végül izgulhassunk kicsit, miközben a játékunk jórész megvolt, a Dió ellen pedig már fociztunk is. Na, – merthogy nem olyan vészesen szar ez a csapat, csak valahogy nem jött ki belőle a saját tudása. Akár most is beleszaladhatna valaki abba a folyamatosan élezgetett késbe, hogy kijöjjön belőle egy jófajta hurkavacsora. (Hmm, nyamm-nyamm.)

Kezdőt nem tippelünk, legfeljebb Vécseit szeretnénk, ha igazán jól játszana, gólt lőne, mert ennek a tavasznak éppen ő a legkomolyabb hozadéka. Mondjuk ki: többen beleszerettünk, hisz végülis a saját kutyánk kölke, egy legalábbvadócz és egy talánpisont, vagy talán még több, egy Vécsei.

Búcsúzunk tehát idénre a Bozsiktól, és búcsúzunk néhány játékostól is, de nem akarunk búcsúzni az álmainktól. A negyedik helytől.