Ha már kezdesz begolyózni a bezártságtól, mert kiolvastad az összes könyved, a Netflixen megnézted a világ összes filmjét, és a családdal is átbeszéltetek minden lehetséges témát Ablaktól Zsiráfig, akkor hadd ajánljuk figyelmedbe a friss levegőt és a túrázást. Természetesen este nyolcra mindenki legyen otthon, mert a gonosz vírus előszeretettel vadászik éjszaka! (Kivéve, ha van nálad fénymásolt A4-es papír!)
Megfigyelésünk szerint, az emberek hajlamosak felkerekedni azért, hogy magas dolgokra felmászva megnézzék távolról, mi van ott, ahonnan felmásztak a magas dologra. Aztán szeretnek gyönyörködni házakban, kastélyokban, templomokban, mindenféle nagy épületekben. Sokan inkább a zöldet szeretik, és erdők felé veszik az irányt, mások pedig a vonatokat, buszokat, ezért pályaudvarokra, felüljárókra járnak fényképezni.
Mi a kerítésekért rajongunk.
A kerítés ugyanis egy kifejezetten érdekes dolog. (Posztunkban természetesen a kerítés kerítésről, és nem a jogi kerítésről lesz szó.)
A kerítéseket azért húzzák fel az emberek világában, hogy elválasszák egymástól a valahol, valamikor és valahogyan elemi egységként megkonstruált területüket. Eddig az enyém, onnantól pedig nem. Helyrajzilag.
A kerítéssel kijelölt területen ezt követően a tulajdonosa azt csinálhat, amit akar. Éppen ezért érdekes, hogy a kerítés az esetek egy jelentős százalékában mindössze egy egyszerű drótkerítés, illetve valamilyen vasrács, ami a területhatár jelölésére tökéletesen alkalmas, azonban alig rendelkezik bármiféle
- visszatartó erővel a telekhatárokat nem tisztelők távoltartására;
- és a telekhatáron belül szabadon csinált dolgok privát szférában tartására.
A kerítés hagyományosan annyit jelent, hogy eddig és ne tovább.
Én kifejezetten szeretem a kerítéseket. Vagyis nem pont a kerítéseket fizikailag, hanem amit jelképezni próbálnak, ahogy használjuk őket, ahogy megéljük a kerítések jelenlétét a társadalmi valóságunkban, ésatöbbit.
A kerítés, bár az emberek és területek mesterséges szétválasztására szolgálna, a magyar embereket mégis inkább összehozza: ahol valami kerítés van, az biztos valami tiltás, tehát nézzük meg mi lehet az, és miért tiltanak el minket tőle? A magyar embert nem lehet átverni holmi dróthálóval! A magyar embernek már a FÉNYKÉPEZNI TILOS! tábla is vörös posztó, hiszen innentől biztos lehet benne, hogy a táblával valamit el akarnak rejteni. Ha nem lenne kint a tábla, fel sem tűnne, így viszont gyanús, nagyon gyanús.
Mostanában nagyon szép, és érdekes kerítéseket sikerült becserkésznünk túráink során. Ezekből kaptok alább egy kis válogatást.
Vasárnapra tervezett célpontunk is egy igazi klasszikusnak, sőt, Nagybetűs Klasszikusnak ígérkezik. Hódolatra tehát fel!
A körülbelül másfél méteres oszlopokra drótkötözéssel rögzített hálóban szinte tapintani lehet az elmúlt évtizedek magyar történelmét. Szippantsuk mélyen bele, és érezzük, ahogy átjárja egész testünket.
A beton és drót ilyenforma kombinálása a térelválasztásra, valószínűleg a MÁV jóval nemesebb, vasbetonból készült egyenkerítésének egyfajta olcsó parafrázisaként indulhatott vidékhódító útjára.
Ha valaki legalább annyira szerelmes a kerítésekbe, a kerítések szimbolikájába, mint mi, akkor számára a hideg időkben is meleg szívvel ajánljuk megfontolandó túralehetőségnek a Budapesthez viszonylag közeli Iváncsát.
Természetesen előfordulhat, hogy pont nem alkalmas a hétvége, mert épp egyéb programunk akadt, netán lakásunkhoz vagyunk kötve, azonban – és figyeljétek a magyarok fineszességét! – ilyen piszlicsáré okok sem kell, hogy távol tartsanak minket kedvenc hobbinktól, a kerítések tanulmányozásától! Egész véletlenül ugyanis észrevettük, hogy a Bp. Honvéd második csapata rendszeresen pont a meglátogatott kerítések a túloldalán mérkőzik, és ezeket a mérkőzéseket, ha nem is mindet, de rendszeresen közvetítik a Honvéd internetes webkikötőjén: a Honvéd portálján. (Egyes éles szemű azonban még kezdő kerítésbarátok a viszonylag jó minőségű felvételeket kimerevítve olyan érdekességeket is megfigyelhetnek, mint a link mögött található videón látható magas, kerítésnek látszó valami. Kedvükért eláruljuk a megfejtést: a magas, kerítésnek látszó építmény egy labdafogó háló.)