Mastodon Mastodon

Létezik egy Kocsis Dominik-Jonsson tengely a számok világában, ami nem biztos, hogy elsőre mindenkinek tetszeni fog

Tegnap, az őszi játékperceket elemző posztunkban tettünk egy olyan erős kijelentést, hogy inkább a saját nevelésűek játsszanak, mint az új igazolások.

Ma finomítunk rajta, merthogy a számokat nem csupán egyféleképpen, hanem tetszés szerint lehet csavargatni, ezért könnyen előfordulhat, hogy aki az egyik elemzésben pozitív szereplőnek tűnt, az egy másikban már nem feltétlen lesz az.

Például Kocsis Dominik, aki az ősszel pályára lépő öt saját nevelés egyike (Szabó Alex, Kerezsi, Keresztes, Bocskay), és aki egy olyan számot produkált, ami számomra nem kicsit meglepő. A másik név Jonsson lesz, és nála talán még Kocsisnál is nagyobbat néztem.

Előre szólok: az ember szeme néha csal.


Elmélet

Biztos van valami másik neve, azonban mi jobb híján plusz-mínusz mutatónak nevezzük azt az értéket, amit úgy kapunk, hogy csak azokat a perceket nézzük, amikor az adott játékos a pályán volt, és összeadjuk az addig rúgott és kapott gólok számát, majd a különbségüket vesszük.

Nyilván érdekes lehet a plusz (lőtt gólok) és a mínusz (kapott gólok száma) mutató is külön-külön, azonban erre jelenleg nincs mérésünk. Lehet, hogy majd lesz valamikor, mert esetleg finomíthatja a következő grafikonokat, azonban most ezen ismert adathiány tudatában vizsgáljuk a csapatot.

Fontos: csak azokat a játékosokat vettük figyelembe, akik legalább nyolc meccsen, tehát az összes meccs felén pályára léptek. Az mindegy, hogy mennyi időt.


Meccsenkénti átlag

Gólkülönbség a pályán töltött idő alatt (egy meccsre vetítve)

Egy meccsre vetítve Prenga (-0,93) átlaga a legrosszabb, azonban szoros a verseny Kocsis Dominikkel (-0,88) és Zsótérral (-0,87).

A csapat átlaga -11/16=-0,69.

A nyers számok önmagukban nem sokat jelentenek, hiszen nem ábrázolják a játszott meccseket és főleg nem a játszott perceket, és ugyebár nem mindegy, hogy valaki a -14-es gólkülönbségét hat vagy tizenhat meccsen hozza össze.


Gólkülönbség vs. mérkőzések száma

A grafikon vízszintes tengelyén az adott játékosok saját gólkülönbsége, a függőlegesen a pályára lépések száma, és a metszéspontokban maguk a játékosok találhatók. A piros segédvonal a csapat összesített gólátlagát mutatja, amitől balra találjuk a rosszabb, és jobbra a jobb gólmutatókat.

Ezen az ábrán még a védekezésért nem kicsit felelős Prenga található legmesszebb a vonaltól (ha merőlegest állítunk a piros vonalra a játékos adatpontjáig, akkor Prengánál lesz a leghosszabb a vonal a negatív oldalon), utána következik Kocsis és Zsótér.

Mielőtt belemennénk a mélyebb elemzésébe, gyorsan tegyük hozzá, hogy ez a grafikon mindössze egyetlen dimenzióban különbözik az előzőtől, mégpedig a darabszámban, ami nem biztos, hogy önmagában jelent bármit.


Gólkülönbség vs. játszott percek

Viszont ha ezt az új dimenziót nem darabban, hanem percben, mégpedig játszott percben adjuk meg, akkor talán látványosabban előbükkan a vizsgálatunk tárgya.

Rögtön fel kell tűnjön, hogy Prenga és Zsótér közelebb került a csapatátlaghoz (piros segédvonal), miközben Kocsis Dominik iszonyatosan eltávolodott. Igen, jelenleg az a helyzet állt elő, hogy

Kocsis Dominikkal a pályán messze rosszabb a csapat gólkülönbsége, mint nélküle.

Talán úgy lehetne a leglátványosabban elmagyarázni, hogy mennyire, ha

  • Kocsissal 58 percenként kapunk egy gólt,
  • a Honvéd gólkülönbsége -11 tizenhat meccsen,
  • ha Kocsis ezzel a mutatóval végig játszotta volna az összes percet, akkor a Honvéd gólkülönbsége -24 lenne.

Sőt, ennél – ha lehet – valamivel még rosszabb a helyzet:

Az eredmény változása Kocsis lecserélése után
Az eredmény változása Kocsis becserélése után

A vízszintes tengelyen a fordulókat, a függőlegesen a meccsek adott perceit látjátok. A kék pont jelentése az, hogy Kocsis lecserélése vagy becserélése után nem változott az eredmény, a piros pedig, és itt mondok hozzá értelmezést is:

  • a lecserélés esetén azt jelenti, hogy Kocsis nélkül pozitív lett az adott meccsen a Honvéd gólkülönbsége (tíz lecserélése után ötször),
  • a becserélés esetén pedig azt jelenti, hogy ha Kocsis bejött, akkor a csere után negatív lett a Honvéd gólkülönbsége. Hatszor cserélték be, ebből négyszer nem változott az eredmény, kétszer viszont rosszabb lett, tehát

és itt megint két pont következik:

  • ha lecserélik, akkor 50 százalék eséllyel jobb lesz nekünk utána,
  • ha pedig becserélik, akkor 40 százalék eséllyel rosszabb lesz, és 60 százalék, hogy nem változik semmi.

Ha valami, akkor ezt egy elképesztően rossz statisztika. Innen nézve különösen érdekes a szurkoló szeme és a mérések közötti esetleges eltérés. Miközben Kocsis ebben a mutatóban tényleg a béka segge alatt kullog, addig a közönségszavazatok, illetve a közönség reakciói alapján (l. pl. ünneplése, éltetése) Szappanos mellett a legnagyobb kispesti kedvenc jelenleg.

Természetesen, tisztában vagyunk vele, hogy valószínűleg ott van a megítélése mögött a saját nevelések hendikepje, azonban az is tagadhatatlan, hogy látványosan hajt, be meri vállalni a cseleket, legalább próbálkozik, még ha – mint azt látjuk – csapatszinten eredménytelenül is. A szándékot viszont nem lehet eltagadni tőle. Tényleg nagyon az a nyamvadt első gól, és hátha utána.


A Jonsson-anomália

Kocsis mellett mindenképp meg kell említeni Jonssont, aki a grafikonnak, illetve a szurkolói megítéléseknek is pont a másik végén helyezkedik el.

Nagyjából ugyanannyi játékperce van, mint Kocsisnak, azonban nem -14, hanem a csapatból egyedüliként pozitív, +2-es a privát gólkülönbsége.

Először nézzük a Kocsisnál már használt cseregrafikonokat:

Jonsson le
Jonsson be

Hoppá, megjelent egy új szín, a sárga. Értelmezzük a helyzetet:

  • Jonssont négyszer cserélték le idén, ezt követően kétszer is negatív irányba mozdult el a csapat gólkülönbsége,
  • Jonssont kilencszer cserélték be, és ebből ötször(!) pozitív, egyszer pedig negatív irányba mozdultunk el, míg háromszor nem történt változás.

Ugyan egy későbbi elemzésünk tárgya lesz majd a pályán töltött idő és a csapat pontszámának viszonya, azonban annyit el lehet szpojlerezni, nem véletlen, hogy

  • Jonsonnal a pályán 1,47 a pontátlagunk (16 meccsre ez 23,5 pont lenne),
  • a másik véglet Kocsis Dominikkel viszont csak 0,75 (12 pont),
  • miközben a csapat jelenleg 1-es átlagnál tart (16 pont).

Egyelőre érthetetlen Jonsson elképesztően pozitív mutatója, próbálunk utánajárni, hogy mi lehet valamiféle valódinak nevezhető oka.


Szerző: vh

Egy lőrinci kispesti Kőbányáról. Megtalálsz a Twitteren, emailt itt tudsz írni nekem, ha pedig üzennél, akkor a Telegramon keress. ||

“Létezik egy Kocsis Dominik-Jonsson tengely a számok világában, ami nem biztos, hogy elsőre mindenkinek tetszeni fog” bejegyzéshez 27 hozzászólás

  1. Hiányolom az összehasonlításból a hőmérsékleti adatokat, páratartalom, légnyomás stb. Miért született ez a poszt?! Ennek utána kellett menni… nem picit, mennyi időbe telt ez?!. Szeretném az egész csapatra kérni a Jonsson összehasonlítast ha lehet… Döbbenet. Nem is értem. Ez a cikk egy nagyon csúnya másnapon születhetett de az is benne van, hogy a csapat teljesítménye már a blog szerzők igen csak megedzett szürkeállományat is megkezdte.

  2. Jonsson többször is játszott védőt és támadóbb felfogásban mint Alex vagy Doka . Ebből adódóan többször lehetett létszám fölényes helyzetben a csapat .

  3. Azt sem igazán értem, hogy mikor Morales visszafelé mutogatott Hemibára ennél kisebb ügyeket feldobva, az öreg 2 órán belül csinált a videóbejelentkezést, hogy szegény Massimo beteg. Most konkrétan Courts azt vetette fel, hogy az egyik játékosunk rasszista módon viselkedett, amit a klub a szőnyeg alá sepert, erre a 56848 kispesti sajtós kollégából órák óta egy sem tudott reagálni, hogy szegény Tom beteg? Tényleg mi a tetves faszomra kapják ezek a fizetésüket?

    1. legyél megértő, Azurák Putyinak ki kell pihennie a hétvégi wellnesst, nem kell itt türelmetlenkedni, még csak 2 napja nyilatkozott a skót szélhámos, van még időnk, szerintem februárban elég reagálni

      1. Ez egy újabb rossz vicc, cimbora. Ez egy olyan nyilatkozat volt, amire egy magára valamit is adó klubnak AZONNAL reagálnia kell és tagadni mindent, függetlenül attól, mi az igazság. Rendben, hogy a Kispest jelenleg a béka segge alatt lévő klub, de pár évtizede még a világ legeldugottabb sarkában is ismerte minden focirajongó, idáig egyszerűen nem süllyedhettünk… Vagy mégis.

  4. Lehet hogy az a megfejtés, hogy Jónsson egy hasznos játékos?

  5. Amennyiben X játékost csak akkor küldünk be, ha már nyerésre állunk, vagy ha nagyon nincs más, ez is lehet. Láttam már olyat a FIFÁ-nak nevezett játékban, hogy a gólkirály azért lett a mindig csak szünetben beküldött támadó középpályás, mert a kezdőként játszó kifárasztotta a védőket és már előnyt is szerzett a második félidőre, így volt terület és kinyíló védelem is.

  6. Johnson esete is mutatja. A statisztika sokszor távol áll, sőt elrugaszkodik a valóságtól!

  7. Megye I-ben ezt rég kitalálták, ott Jonson játszana Kocsis Dominik igazolásával, ami egy olyan statisztikai paradoxont jelentene, amitől a PowerQuery is csak egy hátraszaltót dobna, és inkább színlelné a kék halált.
    Komolyra fordítva : Öröm volt olvasni ezeket a statisztikás posztokat, mert elgondolkodtató felvetéseket tartalmaz. ( Múlt héten vagy 2x néztem meg a Money Ball-t ( nagy kedvenc ) , és mire elgondolkodtam volna, hogy ez az NB1-ben is működne-e, addigra jön Hanta 2 posztja és zárójelbe teszi az egészet. :) )
    Jó dolog a statisztika, mert több szempont alapján több eredményt lehet kihozni, de szerintem akkor kapsz teljes képet, ha ezeket együtt nézve értékeled ki.

  8. Kozben Tam baratunk nehany whiskey gozos ejszaka utan elobujt a skot hegyekbol, hogy elmondja miert is nem sikerult a magyar kaland… http://www.csakfoci.hu/magyar-foci/nb-i/honved/a-honved-volt-edzoje-allitja-a-rasszizmus-uzte-el-magyarorszagrol-ekkor-jottem-ra-hogy-ez-nem-az-az-orszag-es-nem-az-a-klub-ahol-a-karrieremet-elorevihetem

    A kedvenc mondatom a dzsiniusz ladtol: „Kilenc akadémiai játékost is integráltunk az első csapatba.” Ez kb ugyanaz a bullshit, amit nalunk eladott, hogy hogyan lett negyedik a Dundee-vel 16 fiatallal, mikozben a 80%-uk semmit vagy egy felidot sem jatszott.

    A reality distortion kemeny az arcnal…

    1. Már bocs, de az első csapat, az nem = a kezdő csapattal…
      Lehet, hogy valóban integrált 9 fiatalt. Sőt, simán., ha csak a szóhoz jutókat nézem, vannak vagy 6an.

      1. Ja persze. Meg ha mondjuk adott egy 5 perces beszedet az akademian akkor azt is be kene irnia a CV-be, hogy tobb szaz utanpotlaskoru jatekost – koztuk tobb tucat korosztalyos valogatottat – mentoralt…

        1. 😂😂😂
          Hát jaa, jelezned kellene neki, hogy ezt kihagyta

    2. czukor a Lad. Kibaszott nagy szélhámos, de emlékét megszépíti, hogy sikerült egy még nála is nagyobb mekkmestert ültetni a padra. Elképesztő idény, ha a fradival történe ez, popcornnal a kezemben fetrengenék a röhögéstől az Üllői-Hungária sarkon. De sajnos velünk történik.

  9. Na kicsit utánanéztem. Az első pár forduló kivételével Kocsist le és becserélése valamint Jonsson be és lecserélése mindig többed magával történt. Kvázi torzítja a statisztikát, hisz amikor mondjuk lejött Jonsson a pályáról, akkor vele együtt másik 1-2 játékos is lejött. Tehát a pontstatisztika romlását lehet a másik 1-2 játékos jó játékának a kiesése okozta…ugyanez a becserélése…ha nem egyedül jött, akkor a javulás akár a másik 1-2 játékosnak lehet köszönni, nem feltétlen Jonssonnak….az általad vázolt -/+ statisztika akkor lenne releváns, ha
    1. azokon a meccseken, amikor Jonsson játszik, akkor Kocsis nem játszik, vagyis egyszerre csak az egyikük van a pályán
    2. egész meccs alatt csak 1 csere van (vagy Jonsson v. Kocsis)
    3. a csapat összeállítása változatlan, csak Jonsson és Kocsis személye változatlan
    4. ha olyan tényezők, mint mondjuk emberhátrány, emberelőny nem befolyásolja a játékosok szereplését. Tehát nyilván az a játékos aki emberelőnybe vezetésnél száll be az vélhetően győztes meccsen hagyja el a pályát, aki emberhátrányba, 0:2-nél száll be, az vélhetően vesztesként hagyja el a pályát, függetlenül a mutatót játéktól….
    Ha ezek teljesülnek, nagyjából akkor lehetne eldönteni, hogy melyikük személye eredményesebb pontgyűjtés szempontjából. :)

    1. Sok mindent figyelembe lehetne venni, azonban ha nagyjából ugyanannyi időt töltenek a pályán, és Jonsson gólkülönbsége 16-tal jobb, mint Kocsisé, az valószínűleg kell jelentsen valamit. Felőlem akár azt, hogy az első hatvan percben más a csapat, hogy addigra eldőlnek a meccsek, és amikor Jonsson bejön a pályára, akkor már minden mindegy. Nem szép megállapítás, de ez is egy lehetőség.
      Talán a későbbiekben kiderül, úgyis lesz még pár ábránk az idényről.

      1. Nyilván ha pusztán a csapatteljesítmény nézzük, akkor lehet valóban Jonsson irányáb dönti el a mérleget….igazából kíváncsi lennék mondjuk olyan egyéni mutatókra (nem ugrik be ennek pontos neve), hogy milyen labdatartás, pontos passz, lefutott km volt a vizsgált időszak alatt, mert lehet az jobban mutatná, hogy melyik játékos ténykedik hasznosabban.

  10. „Hoppá, megjelent egy új szín, a sárga.” :D
    Valld be Hanta, jobban szereted a szezon végi statisztikákat/grafikonokat elkészíteni/kielemezni, mint meccsre járni… :)

    1. Jaja, valahol szeretem, mert ilyenkor jön rá az ember, nem biztos, hogy helyesen ítélt meg adott helyzeteket, játékosokat, hogy egy-egy karakter (pl. Nagy Dominik tenyérbemászó stílusa) mennyire elfedhet a pályán egyébként fontos dolgokat (Nagy Dominikkal sokkal, de sokkal eredményesebbek vagyunk, mint bárkivel). Nyilván van az embernek szeme, meg van képzettársításon alapuló tartós megítélése, azonban ezek nem mindig passzolnak a mérhető számokkal.
      Aztán vannak az emberek, akik ugyebár „látják”, mert olyan hozzáértőek, és akik általában hatalmasakat koppannak, amikor egy-egy komolyabb összefüggésre nézve teljesen vakok. Tényleg jobb mindent megmérni, aztán legfeljebb trivialitás jön ki belőle (mint pár napja a lőtt és kapott gólokat vizsgáló posztunkból), azonban a trivialitásokban is bőven van tapasztalat. Például a gólos posztnál, hogy a Vasas(!) is jobb helyzetben van nálunk, mert egy fenntarthatóbb gólkülönbség felé történő elmozdulásban nekik kisebb utat kell megtenniük, mint nekünk.
      Ja, és az sem baj, ha szép színesek az ábrák :D

      1. Nagyon helyes, tartsd meg ezt a jó szokásodat!
        A +/- egyébként az egyik legbecsapósabb statisztika, ami csak létezhet egy csapatsportágban, ráadásul minél „több játékosos” csapatsportról beszélünk, annál kevésbé múlhat egy emberen az eredmény alakulása (mondjuk az is érdekes lehet, hogy egy hivatásos statisztikus szerint például a kapusnak mennyivel lehet több ráhatása erre a statra, mint mondjuk a balhátvédnek).
        Az NBA statisztikusok például egy ideje bevezették a „real +/-” mutatót, ami szerintük jóval közelebb áll az igazsághoz. És ez minden bizonnyal így is van, mert ezt a listát tényleg a liga talán legjobbjai vezetik, akik a normál +/- statisztikában bizony nem mind tartoznak az élmezőnyhöz.

  11. De közben azt se felejtsük el, hogy Kocsis minden pályán töltött percével a 350 millió körüli fiatal szerepeltetési pénzhez visz közelebb. Kvázi a csapatnak teljesen mindegy, hogy a 8. v. 10. helyen zár, ellenben 350 millió már lehet az az összeg, amiért érdemes a táblázaton két hellyel – de még nem kieső – helyen tartozkódnia.
    Gyanítom ez a koncepció.

  12. En tudtam hogy a jonsonnak jo a plusz minusz mutatoja, mert ezt mindig figyelem automatikusan, de ettol meg a jonson szar akarcsak a kocsis dominik, de a kocsis dominik sajat nevelesu fiatal, annak legalabb van ertelme, a jonson menjen vissza a gejzirekbe frizura modellnek.

  13. ha jól emlékszem volt kb. 5, 100%-os ziccere a mi Dominikunknak, ha csak azokat belövi már milyen szép mutatói lennének, de ugye még fiatal és szoknia kell a közeget, az nb1 őrült ritmusát, az oroszlánbarlangokról nem is beszélve

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.