- A TAO-val felturbózott akadémiai rendszer hatásai alig érezhetőek a válogatott keretén.
- Az NB I-es játékosok többségükben legfeljebb kiegészítő szerepre alkalmasak, és
- a helyükön honosított, esetleg az NB I-ben soha pályára nem lépő légiósok, tehát nem a magyar futball termékei játszanak.
- Rossi mégis egy működő elegyet varázsolva belőlük, kijutott velük az Európa-bajnokságra.
Pedig 2012-ben csak egy pizzára ugrott le Budapestre.
Vajon hol vannak az akadémisták a válogatottból? //
2011-ben vezette be a kormány a TAO-támogatási rendszert, vagyis akik akkoriban akadémisták voltak, azokat nyugodtan vehetjük még a régi rendszer maradványainak. Tehát Holcsika, Botka és Kalmár, vagyis két Hemingway- és egy Tarsoly-bébi csak korlátozottan nevezhető az új modell termékének. Sallai már igen, vagyis a kezdőben az új akadémisták száma egy (1) fő, vagy ha nagyon, de tényleg megengedőek vagyunk, akkor négy (4). Plusz Szoboszlai az egyetlen emtékás évvel. Tehát legyen öt (5). Nem is rossz arány, amennyiben nem nézünk a számok mögé: a kezdőcsapat összes 125 2009/10-et követő idényéből mindössze 17 (13,6%) köthető magyarországi akadémiához. A TAO bevezetését követő éveknél az arány mindösze: 9/107 (8,4%).
A padról beállva nulla (0).
A padon viszont ott ragadt Bese és Hangya (még régivágású Várszegi-bébik), valamint Varga Kevin és Schäfer, akiket azonban már tekinthetünk TAO-gyerekeknek.
Szigorúan véve tehát a 23 játékosból, a 2009/2010-es szezont követő időben kilencen (9) fordultak meg valamelyik magyar akadémián, azonban csak hárman (3) vannak olyankok, akik a TAO-támogatási rendszer bevezezetése után kerültek az egyik akadémiára.
Gulácsi az MTK után Angliában, Szalai Attila és Szoboszlai Dominik Ausztriában, Willi Orban Németországban, Nagy Ádám pedig részben Spanyolországban nevelkedett. Hozzájuk csapható még Szalai Ádám is, aki 2004-ben, 17 évesen került ki Németországba.
A padról beálló Könyves Topolyán, Nikolic Zentán, Nego pedig a Nantes-nál nevelkedett.
Nincs meccse Magyarországon //
Gulácsi Péter, Willi Orban, Szalai Ádám, Szoboszlai Dominik, nulla, azaz nulla meccsel rendelkezik NB-s szinten. A kezdőből négyen (4).
Szalai Attila 19 évesen hazaugrott egy kicst Mezőkövesdre Ausztriából, majd két év után Ciprusra igazolt. Kalmár és Schäfer az akadémiát követően alig egy, Sallai két évet töltött a magyar bajnoki rendszerben és igazolt külföldre.
A Nemzeti Bajnokságok büszkeségei //
Az NB I (és NB II) több fix játékost is ad a válogatottnak, vagyis nem szégyen az, ha valaki sokáig NB-s szinten ragad, esetleg átmenetileg sem igazol külföldre. Viszont a válogatottsághoz legalább szükséges, de nem feltétlen elégséges (Dibusz, Nikolic, Nego, Lovrencsics, Sigér), hogy stabil kezdő legyen a Fradiban vagy a Videotonban.
Jó, az Izland elleni kezdőből egyedül Fiola számít masszív bohócligernek, azonban szépen jön fel a Fradiba magyarként beférő, ráadásul alapembermnek számító Botka. Rajtuk kívül csak Holendernek van veretesebb múltja az NB I-ből.
A cserék között már más a helyzet. Konkrétan mindenki kiszámítható enbés játékos, ráadásul ketten külföldön is kipróbálhatták magukat, és nem is feltétlen eredménytelenül. (Lovrencsicsnek volt jó szezonja Lengyelben, Nikolics Lengyelben és a Amerikában is gólkirály lett.)
A padon ragadók közül egyedül Schäfer ugrotta át az NB I-et.
Következtetés? //
Nincs sok, pláne nem egy meccskeret alapján.
Annyi mindenképp látszik, hogy az utóbbi nyolc-kilenc évben TAO-val feltőkésített akadémiák kibocsátásának hatása* gyakorlatilag marginális a válogatottra nézve, miközben a honosított, illetve más futballkultúrákban nevelkedő játékosok kvázi olyan posztokra kerültek be a válogatottba, ahová bár lennének stabil NB I-es játékosaink, azonban számukra a nemzetközi rutin megszerzése általában a július-augusztusi pár UEFA-selejtezőre korlátozódik.
*_ Egy 2011/12 környékén 14 éves korában akadémiára kerülő játákos 2020 novemberében legalább 22 éves, vagyis bőven felnőttnek számít. A TAO-programnak tehát már meg kellene látszódnia a legjobbnak számító magyar ladarúgók listáján, vagy legalább nagyon közel kellene lennünk ahhoz, hogy hamarosan érzékelhető nyoma legyen.
A magyar NB I-ből el lehet jutni a válogatottig, azonban Rossi, úgy tűnik, és ha teheti, akkor inkább külföldről válogatna, és a hazai játékosokat meghagyná a kiegészítő szerepekre.
Aminek viszont érdemes örülni, hogy a kellően változatos, sokszínű válogatott több futballkultúrát képvisel, vagyis Rossinak több játékrendszerhez, elképzeléshez is meglehet a megfelelő embere, miközben az elmúlt években feltőkésített NB I-nek is van egyfajta szívóhatása (főleg a korábban bejáratott, európai középszintet képviselő bajnokságok elől), tehát észrevehető mennyiségű olyan játékos szerepel benne, akikre epizódszerepeket lehet osztani a válogatottnál.
Reálisan nézve, egyedül talán az lehet fájó, hogy a 2011-ben bevezetett TAO-támogatási rendszernek igazából nem látni nyomát a válogatotton.
Egy mondatban //
A magyar válogatott jelen formájában csak korlátozottan nevezhető a magyar futball termékének, azonban Rossi.
[update] Az Eb-selejtezőkre és pótselejtezőkre benevezett összes (44) játékos adatait itt találod. Sajnos, előre ki kell ábrándítsalak, a kép még súlyosabb lesz, mint Izland ellen.
[update] Ha valakit nagyon zavarna a valóság, akkor számára őszinte szívvel tudom ajánlani Szöllősi György Na, ugye 2.0 című vezércikkét az NSO-n. Az MLSZ érdekességeket és összefüggéseket vadászó anyagát viszont mindenkinek, akinek az a baja, hogy szerinte nem örülök eléggé egy meccs másnapján, hanem mindenféle másról írogatok.
III. ker az ellenfelünk a kupában.
az jó, egész pálya látható a kerítésen kívűlről.
III. ker az ellenfelünk a kupában.
Az akadémiai rendszer szarozása mellett megfontolásra ajánlok egy tényt, amivel úgy látom a lentieket olvasva, sokan nincsenek tisztában…A főnix gold nem az akadémiai rendszer konkurense…Az, hogy Lac ill. Hanta is leírja hogy gründolt egy saját utánpótlásklubot, az állami akadémiai rendszer választása helyett, így nettó faszság..Az akadémiák nem foglalkoznak kisgyerekekkel, mint ahogy a főnix goldnak nem a fő profilja egy bizonyos korosztály fölött a gyerekek fejlesztése …Ezért is vitték Szoboszlait egy rövid időre az MTK akadémiához hogy ott tudják magasabb szinten versenyeztetni…A másik, hogy bármennyire kreatív módszerekkel dolgoznak a főnixnél, más nem tudta megcsinálni egyelőre (talán Csoboth van hozzá közel, de Szoboszlaitól mégis messze)…Így elgondolkoztató , hogy esetleg az apa-fiú kapcsolatból következően az eltérő edző-tanítvány viszony illetve a rengeteg plusz munkaóra-e a sikerük titka…
Felmerül még ennek kapcsán hogy valóban az akadémiai rendszerrel van gond, vagy az alatta lévő korosztályokat nem tudják normálisan fejleszteni…Én nem vagyok szakértő de sok hozzáértő (pl Dárdai) azt mondja, hogy az akadémiáknál már késő, ha az alatta lévő korosztályokban nem kapták meg a szükséges munkaórát és képzést a gyerekek.
/Edit
Amúgy ez az apa-fia saját utánpótlásklubban nem egyedi eset a magyar fociban, lásd Buzsáky…De amikor kinőtte a Grund Fc-t, ő is ment az MTK-ba…
Végigolvastam, csak így a végére nem értem, hogy igazából mit is akarsz mondani??
Szerintem azzal mindenki egyetért hogy az akadémiák outputja kevés, de elképzelhető, hogy ez nem az akdémiai rendszer hibája, hanem már előtte rossz a képzés…Röviden.
Az rendben van, már tudjuk ezt kb. 8-10 éve, hogy az óvodás korcsoporttól edzeni kell a gyereket.
De itt jön a kérdés, hogy miért nem ezt csinálták akkor a TAO-pénzekből, egyéb állami juttatásokból? Ezt is mondták már sokan 2010 körül is.
Az a szomorú helyzet, hogy ez nem pénzkérdés szerintem…A tao pénzeken ezt faszság számon kérni…
Közpénz a tao-pénz, amiből rengeteget húztak le magánemberek zsebre.
Az ég kék , a fű zöld…A közpénz velejárója, hogy ellopják, a mérték kérdés…De tao pénzből épültek a létesítmények, ahol a gyerekeink sportolnak, illetve tao pénzből kapják a mezt, stb…Persze vannak olyan emberek akik szívesen fizetnek ezekért…
Ó, bocs, nem tudtam, hogy egy fidesznyikhoz van szerencsém.
Ez szerintem csak féligazság.
A TAO pénzeket úgy adják, hogy nincs cserébe semmi követelmény, elvárás (max annyi, hogy még több pénz folyjon vissza hozzájuk). Ha pl te adsz pénzt, akkor esetleg elvárod, hogy ne legyen pazarlás, a legjobb edzőket hozzák stb stb. Legyen eredménye a támogatásodnak. Ezek alapján számon lehet kérni a tao-t, mivel nem hatékony, mert nem eredményre adják, hanem újabb megbízatásért.
akkor ha van vegtelen penzem es a kedvencem a foci, akkor azt ugy koltom ,hogy hallgatok SZAKEMBEREKRE pl Dardai.
az a baj hogy a tao eszetlen kolteset es herdalasat semmivel nem lehet legitimizalni.
Fehérváriként, klub szimpátiát félretéve, picit hadd szóljak hozzá, bár tudom, nem lettem kérdezve. ;)
Szóval, alapvetően nem úgy indult a Főnix, hogy ‘majd én megmutatom’.
Inkább úgy (persze ez csak leegyszerűsítve van), hogy vitte több, Szfvár környékire, de nem érezte, hogy azt a képzést kapja gyerek, amit kellene. Innen jött Bollával a találkozó, beszélgetés, és a többi történelem.
Később próbálták a kapcsolatot a Vidivel, majd később a puskás velük, de xy ok miatt nem lett belőle semmi. (Sztem szerencsére)
Jelenleg ott tartanak, hogy 1-2 szponzorból + nevelési költségből élnek. Bár van tagdíj a gyerekeknek, de az nem váltja meg a világot náluk.
Bármilyen hihetetlen, de TAO ott nincs. Ellenben hozzáértő fiatal magyar edzők igen.(hihetetlen, igaz?)
Miért is?
Nekem lányom van, próbáltam sok sportot, de mindig az volt, focizni akar. Lehet tetszett ahogy nézem, érdekel a csapatom, a válogatott, nem tudom, de így alakult.
Pici adalék: bMLSZ egy tollvonással elintézte a Főnix leánycsapatát, ugyanis minden NB1es csapatnak kötelező u14től lány csapat, és, ugye annyi leány nem akar focizni, hogy pl a megyében egynél több csapatravaló összejöjjön…
Naszóval lányom most fiúk között tanul. Úgy, hogy első edzés után közölték, u12ig nem fog tudni a fiúk közé beférni, de 12 éves koráig járhat egy amolyan tömegsport jellegű csopiba. Ja, aki u12ig nem ér fel a korosztályhoz, nem marasztálják. Szó szerint.
Persze, aztán majd később keresgélhetek valamit, ha továbbra is akarja, de ez legyen az én bajom. :)
Viszont.
4, azaz négy db edzés után, az első nyilvános edzésen mit láttam?(szülő nem mehet be) Az addig ‘csőrrel’ bumm bele helyett belsővel-külsővel vezeti a labdát, tudja hova kell menni, ha a kapusnál van a labda, el tudja venni a labdát nagyobbaktól is és cselezni is próbál.
Miért is írom ezeket?
Mert szerintem SzD magyar termék, magyar kútfőből. Aki onnan fiatalként kikerül külföldre, az is.
Az alapot, a technikát magyar edzők adják. Az összes többit, külföldön kapja meg, mert Mo-n esélytelen, de attól még magyar. Még ha nem is akadémiai. Bár elnézve, mennyien akarnak oda járni, mióta SzD-t megismerték, talán az lesz.
úgy látom te sem érted. A főnix gold kb arra jött létre, hogy az akadémiai rendszer előtt képezze a kölköket…Az a céljuk kb hogy a nb1-es klubok akadémiájára nyomják be a gyerekeket…Fun fact, az alapítók gyerekei mind az MTK akadémiájára mentek (Szoboszlai, Molnár, Bolla,) igaz Szoboszlai csak 1 évet volt ott
Úgy látom, te nem érted.
Nem azért. Azért, mert up-ban nem kapták meg, amit vártak.
Főnix nem tart csapatot u19 fölött.
Nem azért, mert nem akar, hanem mert nem tud.
Szoboszlai nem azért ment az MTK-hoz(gyerekkori néven SK akadémia), mert annyira jó volt, hanem mert az egyetlen, ahol lehetett nemzetközi szinten mutogatni a tehetséges gyereket.
Még egy dolog: apa-fia dolog kapcsán, ahol két apuka gyerekének pályája között ekkora különböző van, ott szerintem a tehetség jobban számít…
Ja értem, te jobban tudod hogy mi a főnix gold célja, mint ők maguk…Okés, olvass sokat…Majdnem az összes tehetséges gyerek 15 évesen elkerül akadémiákra tőlük, van aki a puskásba, a fradiba, és páran az mtk-ba…
Az elmúlt években (amúgy nem alaptalanul) agyonajnározott jégkorong válogatott legnagyobb sikerének kulcsemberei: honosított kanadaiak (Banham, Sarauer stb.), székelyek (Sofron), nagyon fiatalon külföldre kikerülők (Hári, Galló, Sebők), illetve ez utóbbi kombinációja (Bartalis) voltak.
Mielőtt kötekedés lenne a székely is magyar, csak itt már Könyvesen is vita van ezért így…
kosárlabda dettó, (Ivkovic Allen és Govens)
Rosco édesanyja magyar és Budapesten is született, azért ne vegyük egy kalap alá egy Nikoliccsal vagy Negóval. Hogy egy Govens mit keres a magyar válogatottban, az már egy jóval komolyabb kérdés, szerintem semmi keresnivalója ott, de ha a szabályok engedik, akkor sajnos élni is kell vele… Mint ahogy Nego is egyértelmű erősítés a válogattotunknak, még ha engem zavar is a látványa.
Miért zavar?
Biztos, mert nem fehér…. :-))
Kambert és Lovreszt sem látnám szívesen a magyar válogatottban, pedig Ők még arra is vették a fáradtságot, hogy megtanuljanak magyarul…
Akinek van egy magyar felesége, itt él a családjával, magyar iskolába járnak a gyerekei, és kéri az állampolgárságot, az nálam magyar. De nekem Nego-val sincs bajom…
Hihetetlen, hogy te ezt komolyan gondolod. Mi alapján döntöd el hogy ki magyar? Származás? Vérvonal? Tudja e kívülről a székelyhimnuszt, miközben hátrafelé nyilaz?
Mondj egy okot, ami miatt Nego magyar. Csak egyet.
Bem apó és Garibaldi. Ez kettő.
Ajajj…
Talán mert a válogatottunk Magyarország néven szerepel a különböző sorozatokban. Mi köze Negónak Magyarországhoz?
Egy pillanatra azt hittem komolyan gondolod ??.
Például egy betűt nem tud magyarul…
Nikolics a magyar többségű Zentán született, édesanyja magyar. Ellentétben például Filippel, akinek csak a nagyszülei révén vannak magyar felmenői. De ettől még hozzánk tartozik. Mondjuk a Kárpát-medence nem is számít külföldnek.
Jogos.
Így van, Rosco ellen még játszottam is serdülő utánpótlásban.
+ gyorskorcsolya
Szerintem ezt a gólt amit Vidal rúgott Peru ellen mindenképpen meg kell néznetek.
Én nem találok megfelelő jelzőket akkora dugó!!!!!!
https://youtu.be/_GGqrU8EmrQ
másik szögből :)
https://uploads.disquscdn.com/images/2c071c5d17b25c828e6bc9e6537936b9233e6fc1e1fa827513270e3f8c0d1090.jpg
Ezt hogy tudtad így elkapni? Vagy egy videóból van?
sorozatkép funkció meg egy kis szerencse :D
Nálam mai napig az etalon a nálunk is pár meccs erejéig megfordult Mracskó Misi gólja , szöglet után…
Plókaival micsoda kettős lehettek volna :))
Ezen a meccsen estem sírig tartó szerelembe Skvorc barátunkkal. Hogy még egy akkora alibista fost hogy tudtunk leigazolni… Emlékszem a hazaiak egyik csatára labdavezetés közben 3 métert vert rá 20 méter alatt, majdnem elsírtam magam. Egyesek meg Batikot ekézték meccs után, pedig rajta látszott, hogy akarna, csak nincs formában, Dino barátunk meg egész meccsen igyekezett úgy rejtőzködni, hpgy minél kevesebb dolga legyen…
„Az üzletember, akinek Marco Rossit köszönhetjük”
https://index.hu/sport/2020/11/13/az_uzletember_akinek_koszonhetjuk_marco_rossit/
szerintem aki tegnap meccset nézett és szereti a focit, a válogatottat, annak katartikus élmény volt!
katarzis után ilyenek gondol/ír az ember a fociról :
( aztán majd egyszer később elemezni is lehet)
Persze, az utolsó öt perces fordítások eleve katartikusak. És kellett már egy jó élmény ezekben a súlyos napokban, hetekben, hónapokban…
Ettől az idézett szöveg még egy túlmisztifikáló coelhózás, bárki is írta. Bocs.
https://hvg.hu/sport/20201113_szoboszlai_eb_potselejtezo_izland_valogatott_foci
ui.
ha ez túlmisztifikáló, akkor a CSAKblog nagy része is az, főleg régebbről a személyes visszaemlékezések (az én kispest sztorim..stb)
szóval szerintem nem túlzó és főleg nem coelho, hanem ez a foci
A mítoszok semmiképp sem egy nap alatt születnek, kicsit több kell hozzájuk :)
Azt rommá adom, hogy lehetne már jövő nyár…
„A mítoszok semmiképp sem egy nap alatt születnek,” – tényleg nem, néha pár perc is elég, vagy akár 1 olyan mozdulat 1 meccsen. :)
nagyon remélem, hogy ez a siker jó hatással lesz a focinkra úgy általában, még talán Kispesten is.
Szendrei U21ben meghatározó lehet…Gazdi, Baráth(?), Tamás potenciális válogatott kerettagok, most még nagyobb a tét nekik is, remélem lassan kiegyenesedik a Honvéd is és beindulnak az említett húzó embereink Eppellel és Balogh-gal kiegészítve!
ízlés dolga. szerintem annak a sportágnak, ahol 1-2-3 gól van egy meccsen, nem áll jól, ha ezek többsége a játékidő utolsó 5 százalékában esik, amikor az egyik csapatnak már nincs vesztenivalója. egyszerűen – primitív
Szerintem ezt a véleményt elsősorban inkább Szöllősi Pártfőtitkár és Főcenzor úrnak címezd, aki – úgy tűnik – egy ilyen győzelmet azonnal igyekezett kihasználni, hogyan döngölje az elmúlt 10 év futballforradalmának eredményeit mások orra alá – és pályázzon ezzel az elnök úrnál újabb zsíros pozíciókra és milliókra.
Nem gondolod inkább, hogy ez a ciki?
idézet tőlem…
„és páran pogácsást idézgetik b+ …(nincs az az univerzum, ahol a faszi hivatkozási/vita alap lehet!!)”
Szerintem blokkold, én is azt teszem most, beteg sajnos szegény, nem lehet rajta segíteni…
Egyedül hemingvejnek volt vállalható akadémiája . Köszönjük az öreg halásznak, botka Bundesliga szint. Rossi pedig seria A. Holendert meg csatárként kene játszani. Ha Fradi megveri barcat minden idők legjobb magyar focis éve
Köszönetképp írd már helyesen a nevét ;-)
A fradi itt senkit nem érdekel…..
Fradi még botal sem veri meg a Barcát !
Egy magyar akadémista tizenegyesével vezetünk a ruszkik ellen. Valamilyen Szendrei.
Remek poszt,gyönyörű időzítéssel.
Szilykének a híres 444-ről azonnal elnyerte a tetszését,Ádika gratulációját még várjuk.
Aki felhőtlenül akar örülni az EB-nek,az olvassa pogácsást. Értjük?!
Ádi tök jó, hibátlan cikket írt.
Hemingway-ről egy cikk Marco Rossi kapcsán, Hemi azt mondja, hogy nála az emberi kvalitások sokat jelentettek minden vezetőedző kiválasztásánál, így Rossinál is:
https://index.hu/sport/2020/11/13/az_uzletember_akinek_koszonhetjuk_marco_rossit/?fbclid=IwAR0FjxoaIY0q3hzGbXw_6Uq_K7_oAd4l8tXhIbgew-D1YaeCyQh7CEH6B30
Nézzük jobbról, no meg nézzük balról is a dolgot. Itt vannak régóta az akadémiák, most itt meg vannak a stadionok, és rengeteg beletolt pénz. Az eredmény meg enyhén szólva is kérdőjeles.
Nem is értem, hogy miért hisszük, ha veszünk (indokolatlanul magas áron) jó hardvert, viszont a szoftver egy rakás szar, akkor az jön ki a végén amit szeretnénk vagy hogy egyáltalán kijön valami!
Jó a felvetés…Itt az a kérdés, hogy kinek mi a feladata…Szerintem a politikától a keretfeltételek megteremtését lehet számon kérni…De pl. azt hogy egy 11 éves gyereket megtanítanak-e focizni, milyen bohócok foglalkoznak a gyerekekkel ill pénzek hogy vannak felhasználva, azt szerintem a szövetségen….Nekem ezért fura az orbánozás, csányizni kellene…Nem, és nem ugyanaz a kettő…
„Szerintem a politikától a keretfeltételek megteremtését lehet számon kérni”
Pontosítsunk egy kicsit. A politikától a jogi keretfeltételeket lehet és kell számon kérni. A működtetéshez szükséges pénzt viszont a gazdaságtól, és ez utóbbi az ami nem működik. Mesterségesen (ebben a politikai/gazdasági struktúrában) nem lehet/szabad, mert mindent eltorzít. (A cucuban más volt a helyzet, mert ott a gazdaságot az állami tulajdon működtette, viszont a kapitalizmusban alapvetően a magántulajdonnak kellene azt tennie.)
A magyar gazdaság hosszú ideje annyira gyengén teljesít, hogy nincsenek valós klubtulajdonosok. akik voltak (pl. Hemi) azokat szép lassan elüldözték. Egyedül a liláknál van még hagyományos értelemben vett tulajdonos. Néző is csak alig van, mert nincs az embereknél annyi pénz hogy rendszeresen és tömegesen elköltsenek alkalmanként 3-5000 Ft-ot. Egy családi kilátogatást (1-2 felnőtt és 2-3 gyerek) nem lehet megúszni 10 eFt/alkalom alatt, és ezt kevesen engedhetik meg maguknak. Nincs érdemi jegyárbevétel, nézők, szurkerek hiányában alig van sál, mez, …stb értékesítés, és a játékosértékesítésből származó pénzek is esetlegesek, az alacsony érdeklődés miatt a foci nem működik a szórakoztatóipar részeként. Az egyesületek alapvetően a központilag elosztott TV jogdíjakból és TAO pénzekből élnek. A központilag osztogatott pénzek nyilvánvaló kontraproduktivitást eredményeznek, és idegenlégiósok tömeges megjelenését eredményezik, ami meg visszafogja a játékosnevelési munkát, a jól képzett magyar fiatalok megjelenését a játékospiacon.
Kb. ezekért mondtam, hogy a „szoftverrel” van a baj.
Sajnos nem…A mindenkori gazdaságpolitika feladata, hogy mit csinál a redisztribúció során, mennyit szed be és hová mennyit ad…El kellene felejteni a piac mindenhatóságát, meg a piac láthatatlan kezét, ami megold mindent…Sajnos bebizonyosodott nemzetközi szinten is, hogy ez nem így van. Vannak olyan területek / esetek amelyeket piac nem tud működtetni, teljesen valid ilyenkor az állami beavatkozás…Csökkenő színvonal, klubcsődök, szerencsehuszárok klubtulajdonosként, lerohadó infrastruktúra, kifizetetlen futballisták, bundameccsek…Ezt hozta a piac a magyar fociba…Sokszor leírtam már, semmi baj az állami pénzzel a fociban, azzal van a gond, hogy nem hatékonyan van felhasználva…De ennek nem szükségszerűen kell így lennie…
Az állam feladatai igen sokrétűek, de nagyon nem szerencsés (leszámítva az ilyen jelenlegi válsághelyzeteket), ha teljesen maga alá akarja gyűrni a piacot (és persze fordítva sem!), mint ahogyan most teszi ezt a kormányzat többek között a focival. A sporttámogatás a nem látványsportoknál érthető és elengedhetetlen, ám a foci alapvetően nem tartozik ide. A foci már elég régóta (70-80-as évek) a szórakoztatóipar része, az utánpótlás nevelésétől kezdve a nemzeti és a nemzetközi világversenyekig bezárólag. Kb. azóta lehet beszélni a nyugati foci látványos fejlődésétől, előretöréséről, és persze a magyar foci lecsúszásáról. A profi/üzleti mentalitás hatékonyabb volt a játékosok kelet-európai negyed/fél/bújtatott profi foglalkoztatási módjánál, ami jelenleg is megvan a magyar fociban, csak sokkal áttételesebb módon. A játékosok foglalkoztatása már hasonló, mint a nagy kluboknál, de most az egyesületek finanszírozása lett szinte teljes mértékben állami. A jelenlegi helyzet bizonyítja, hogy ez az út holtvágány. Minden egyes (állami)forint amit eddig, és ezen túl is beleraknak a magyar fociba, az ablakon kidobott pénz! Érdemes visszagondolni arra az időre amikor magántulajdonban lévő TV csatornák vetekedtek/licitáltak az NB1-es mérkőzések közvetítési jogáért, tehát finanszírozót most is lehetne találni a piacról. Nyilván ezek a társaságok nem ajánlottak annyit, mint amennyit jelenleg az MTV fizet, de mondjuk meg őszintén, hogy nem is ér annyit. A jelenlegi állami, közpénzből történő közvetítési jog megvásárlás teljesen okokból fakad. Kitúrták a tényleges/valódi, kockázatot vállaló és profitot elváró tulajdonosokat isa magyar labdarúgásból, és jelenleg számolatlanul ,és ráadásul protekcionista módon öntik a pénzt a klubokhoz. A habzsi-dőzsi állapot sok mindennek és mindenkinek kedvez, csak a pénz racionális felhasználásának, a csapatok közötti érdemi versenynek, és a magyar focinak nem. Ez pontosan az az eset, amikor a kevesebb sokkal több (lenne).
A másik alapvető kérdés, a magyar gazdaság egészének silány teljesítménye, és az ebből származó rendkívül alacsony vásárlóerő. Ez alapvetően országirányítási probléma, a silány kormányzás (és itt gyakorlatilag az egész elmúlt 30 évről lehet beszélni) okozta problémákat nem lehet átlépni. Néző/szurkoló nélkül a foci pontosan olyan értelmetlen dolog, mint üres nézőtér előtt színházat csinálni, és élvezhetetlen a játékosnak is.
A rendszerváltás utáni magyar helyzetet meg pontosan az extremitása miatt teljesen figyelmen kívül kell hagyni. Megszűnt a régi (állami tulajdonláson alapuló) gazdaság, és abból fakadóan az addigi szponzoráció is, és nem volt helyette más. Egy idő után kezdett konszolidálódni a helyzet (pl. a Honvédnál Hemi), elindult egy racionális, tényleges értékeken alapuló gazdálkodás (állítólag ezen alapul a kapitalizmus is!), és most ennek a konszolidációs folyamatnak a felszámolását nézhetjük, élhetjük meg.
A rendszerváltás utáni magyar helyzetet meg pontosan az extremitása miatt teljesen figyelmen kívül kell hagyni.
– Semmit nem lehet figyelmen kivül hagyni, mert minden vminek a következménye.
Egy idő után kezdett konszolidálódni a helyzet (pl. a Honvédnál Hemi)
– Valóban megmentő volt az Öreg, köszönet neki érte…de hamarosan kiderült, hogy erős korlátokkal működteti a rendszerét és igazából csak akkor tudott nyereségesen működni, mikor jöttek a nagyobb támogatások az akadémiáknak + a tao…
elindult egy racionális, tényleges értékeken alapuló gazdálkodás (állítólag ezen alapul a kapitalizmus is!)
– Igen…. :) + a piac önszabályozó mechanizmusai. :)
A kapitalizmus lényege a tőke, a tőke alaptermészete a koncentráció, minl nagyobb tőke, annál nagyobb gazdasági és politikai befolyás és már köze nincs az egésznek a „tényleges értékekhez”, hanem csak a tulajdonosi kör érdekeit szolgálja.
Ugyanúgy mint nálunk kicsiben…csak ezt jobban átlátjuk, mert kisebb és a szemünk elött alakult ki, tudjuk mennyit lopott fleto vagy ov és jobban látszanak a tulajdonosi körök vonalai.
Persze ez nem azt jelenti, hogy így jó, ahogy most van!
Sok jó hatása van és sok xar….és 1 biztos, ha itt a piac határozza meg a sport támogatási rendszerét, tuti, hogy nincs új stadionunk és nincs új Puskás aréna stb.
Persze nem lenne felcsút sem , meg kisvárda…nem tudom, nem tudjuk, hogy alakult volna…
Teljesen egyetértek Hantával.A ferencvárosnál a töredéke sem jött vissza még bl.csoportkörrel sem.A felcsútról meg nem is beszélve akik minden jóérzésű embert idegesítenek.Az m4-en még ajnározzák is őket,mintha számítanának is valamit.
Örülök a kijutásnak az EB-re!?
Azért nem semmi hogy sikerült földbedöngölni az Izland félig öregfiúkból álló válogatottját!!?
…Csak a Kispest senki más…!!!?❤️?
A poszt amúgy jó, a tényeken alapszik, amik mint tudjuk makacs dolgok…
Szendrei tizijével vezetünk a ruszkik ellen. (U21)
Ajjaj, Szily mester a csakblogra hivatkozik. https://444.hu/2020/11/13/mit-valaszoljon-az-a-focidrukker-aki-irtora-orul-a-valogatott-gyozelmenek-de-kozben-azzal-cseszegetik-hogy-ezzel-vegul-is-orban-viktornak-ad-igazat
Békés hétvégét kívánok minden kedves olvasó- és kommenttársnak!
Na várjuk a vendégeket :)
és boldog karácsonyt is…
444 :) :) :) https://uploads.disquscdn.com/images/0b8384eb11a7be14872c04f0444dafca3c080b8ee5fb7ae44a131e8f4679c45b.jpg
Holnap megveszem a Hócipőt, gondolom Tedy bácsinál is haleluja van :)
Hogy érdemi hozzászólás is legyen, térjünk vissza öt év múlva erre az akadémikus kérdésre! (Addig is olvasgatom a külföldi portálokon inkább a svájci és a német válogatottal kapcsolatos hasonló baráti elemzéseket. Ja, nem mégse)
Minden jót!
nem értelek… :) Te sem tudsz örülni már semminek…ott a qrva elemzés mindenszava igaz, legalább annak örülj.
vedd meg a HVGt is, abban legalább volt 1 jó írás a meccsről.
Besírok ezeken a kommenteken, hogy az a baj, ha Hanta kitesz egy posztot. Attól aki örülni akar ennek a válogatottnak, örüljön, ki tiltja meg?
Én örülök hogy kijutottunk, kurva jó lesz megint egy EB-n szerepelni, de ettől még én is hányok az NS vezércikktől, nyilván nem az ezerszeresre könnyített ág miatt jutottunk ki, hanem mert a csodás 2010 utáni sportpolitika diadalt ült… És mielőtt letámad a nemzeti üdvhadsereg, tök jó ez a bővítés, mert így a gyengébb focijú országoknak is megvan az esélye a nagy seregszemléken való részvételre, másrészt Rossiéknak sem kell mentegetőzni, nekik ebben a szituban kellett kijutniuk és megoldották, ami az ő szintjükön szintén szép feladat, a demens Lékensz, vagy valamelyik hazai mágus már elhasalt volta a tavaly előtti Nemzetek Ligájában, vagy tavaly a horvátok/walesiek ellen itthon.
Ettől még igaz, amit Fanta ír.
Felírom a Murphy-féle törvénykönyv következő magyar kiadásához: Ha egy poszt igaz*, akkor az időzítésével lesz a baj. (* a valóságot tükrözi) ?
Az igazságát is vitatom alapvetően, de nincs kedvem most beleállni…Gyenge a magyar akadémiai rendszer, de az hogy a felnőtt válogatottban hány akadémista van, nem feltétlenül a megfelelő mérce, pláne 10 éves időtávlatban….
Tehát akkor a játékosok nem ott játszottak, ahol játszottak az elmúlt tíz évben? Mert igazán állítás nincs megfogalmazva a posztban, mindössze egy tényeket rögzítő táblázat tételes leírása. Ami esetleg koncepciózusnak tűnhet, hogy külön ki van emelve, hogy az akadémiai rendszer a TAO előtti/TAO utáni korszakban hogy termelt, valamit, hogy a TAO utáni korszak játékosai manapság 22 évesek nagyjából. Ennyi talán bele kell férjen. (Megjegyzem, megállapítás ehhez sem tartozik.)
https://telex.hu/napirajz/2020/11/13/ot-percre
A magyar válogatott jelen formájában csak korlátozottan nevezhető a magyar futball termékének: na és? Ott vagyunk az Eb-n!
valahol itt abba is lehetett volna hagyni és mindenki jobban jár. :)
ami utána jön, az majdnem mind igaz, csak nem gondolom, hogy 1 ilyen meccs utáni reggelen kell ezzel baszakodni.*
2 egymást követő EBn vagyunk ott!!
ha 5-6 éve vki ezt mondja, mit nem adtunk volna érte !?
*Ő erre írta lentebb, hogy miért most, csak én pl. másképp látom, ismét. :)
„2 egymást követő EB-n vagyunk ott!!”
Ja: 2 egymást követő EB-n bővítették a létszámot…
ez a posztod sem szuletett volna meg ha mind2re Supkaval jutunk ki :D
https://media3.giphy.com/media/PSrrFxTp6qWGY/giphy.gif
basszus… ez rossz hír :/
csak lexarom, bocs… :)
Hát azt látom, az egyszerű gondolkodást már az ilyen többismeretlenes egyenletek igencsak megzavarják :)
Figyi, már jeleztem a múltkor, hogy azért mert fixációd vannak, nem kötelező bunkónak is lenni.
Tudod, akkor, amikor azzal cseszted szét a blogot, hogy pl. én akartam Feczkót a Honvédba, majd belinkeltél 1 régebbi oldalt, ahol pont az volt a kommentekben, hogy NEM akarnám őt a Honvédba.
Na, kb ennyit érnek az agymenéseid és az iszonyat összetett gondolkodásod.
A maival kapcsolatban segítek, hátha te is felfogod…
1. Senki nem mondta, hogy a 24es EB egyenértékű a korábbi szűkebb létszámúval.
2. Senki nem mondta, hogy Hantának nincs igaza az elemzés nagy részében, én speciel az időzítést tartottam rossznak.
Pelso,
nem én csesztem szét a blogot, hanem néhány arc, akinek frusztrációi vannak attól, hogy nem lett igaza pár kérdésben.
Én a te kommentedre reagáltam, te írtad, hogy 5 éve hogy örültünk volna ennek, erre reagáltam, hogy bővítették a létszámot és ennyi.
Persze, hogy mindenki örül, hogy kint vagyunk, de a Szöllősi-féle „na, megérte, hogy miket fektettünk bele a fociba” – szöveg nagyon torzító egyelőre.
milyen létszámbővítés történt most? 2016ban bővítették 24-re, most is ugyanennyi lesz. Ami változott, hogy nem a selejtezőcsoport harmadikok játszottak pótselejtezőt, hanem az NL osztályok legjobb, nem kijutott csapatai.
Semmi baj ezzel, hogy kitette, de valahogy ez a TAO téma én úgy emlékszem, hogy az elmúlt években párszor már ki lett vesézve ezen a fórumon, semmi nóvum nem született ma sem ebben a témában, és a tegnapi meccs nálam nem megfelelő apropó a legrágott csonthoz…
Nekem nem a poszt tartalmával (minden pontja ül), hanem az időzítésével van bajom. Ahogy karácsonykor sem az elmúlt egy évben le nem hajtott WC ülőkék számát, illetve a fürdőszobában eltöltött plusz órák számát vágjuk egymás fejéhez a feleségemmel, úgy egy futballünnep alkalmából sem feltétlenül a TAO-nak és a zakadémiáknak kellene a fókuszban lenniük. Mint lentebb írtam, jó lett volna pár nap, mondjuk egy vagy két hét múlva.
erősen lehangoló, hogy ezt X. alkalommal kell leírni és 2X példával illusztrálni. :/
és páran pogácsást idézgetik b+ …(nincs az az univerzum, ahol a faszi hivatkozási/vita alap lehet!!)
Besírok ezeken a kommenteken…
én is.
10 nap es elpicsazzuk a zoldeket, 10 nap es elpicsazzuk a zoldeket, 10 nap es elpicsazzuk a zoldeket
Szar ez bárhonnan nézzük. Sikerült velem megutáltatni a versenysportot. Egy olyan országban ahol havi 2-3 millióért lehet 0 játékpercel ücsörögni a kispadon, ne beszéljünk már sikerekről. Nagy pechje van a népnek, hogy vezérünknek nem a munka a hobbija. Igaz mitöl is lenne, sohase próbálta.
„2011-ben vezette be a kormány a TAO-támogatási rendszert, vagyis akik akkoriban akadémisták voltak, azokat nyugodtan vehetjük még a régi rendszer maradványainak.”
Ebből az állításból az következik logikusan, hogy a 2011 előtt már működő akadémiákra egyáltalán semmilyen hatással nem volt a TAO. Ennek analógiájára: ha, teszem azt, egy kórház 2011 előtt szétrohadt, azóta viszont felújították, akkor a jelenlegi feljavított állapota nem a felújításból, hanem az az előtti állapotból következik.
Szerintem ez finoman fogalmazva is erőltetett, ahogy az az állítás is, hogy a magyar futball nem a magyar futball terméke. A táblázatban, ha jól számolom, 23 játékos összesen 276 idénye szerepel. Ebből 154-nél szerepel a HUN. Ez 55,7 százalék.
Hogy ez sok vagy kevés, arról lehet vitatkozni, ahogy a hazai utánpótlásképzés hatékonyságáról, az arányok megítéléséről is. Akár elfogultan is, belefér. De a tények elég fontosak, ráadásul makacsak is. És persze az elmúlt 30 év kontextusa sem hagyható figyelmen kívül. Mindent egybevetve a magam részéről emelem és lengetem kalapom a magyar futball mostani sikere előtt.
Pardon, rosszul számoltam. Szóval a táblázatban szerepel összesen 276 idény, és ebből összesen 161-nél szerepel a HUN vagy az UAKA. Ez 58,3 százalék. Tényszerűen nem felel meg tehát a valóságnak, hogy a magyar futball nem a magyar futball terméke.
Csak, hogy tisztázzuk a „terméke” fogalmát: (nem fog sikerülni)
– Nego a magyar foci terméke.
– Fiola, Botka a magyar foci terméke.
– Holender a magyar foci terméke.
– Szoboszlai, Gulácsi, Orban, Szalai Attila és Szalai Ádám nem.
– Kalmár és Sallai határeset.
– Nikolic dettó határeset, hiába játszik itthon, mert neki – a válogatotthoz – nagyon jót tett az a pár év külföldön.
Nehezen megfogható kategória nyilván a „terméke”, bevallom, nálam is érzésre megy.
Ráadásul Rossit el sem tudom dönteni. Idehoz egy másik mentalitást, egy másik szakmai hozzáállást és nívót, majd ittragad hat-nyolc évre, és a magyar fociban működik. Na, ő akkor micsoda? Mert egyszerre rendszeren kívüli és belüli.
Szoboszlai, Gulácsi, Orban, Szalai Attila és Szalai Ádám nem.
Veszélyes vizek ezek…Ha valaki kiugróan nagy tehetség és ez 16 évesen látszik, majd külföldre elviszi egy nagycsapat és onnan csinál karriert, és lesz válogatott, akkor az nem a magyar futball terméke?…Szoboszlai miért nem a magyar futball terméke, az apja csinált belőle futballistát a főnix gold-ban..
Nem szégyen az, ha egy magyar válogatott játékos nem a magyar futball terméke, nem értem miért kell negatív hangnemet belelátni. Szerintem kifejezetten fasza dolog, hogy ha valaki fiatalon kikerül, és később a válogatottságig viszi. Egy teljesen idegen közegben, idegenként kell bizonyítania, hogy jobb, mint a helyiek. Gondoljunk bele, mennyi ellenpélda van, hogy valaki fiatalon kimegy, majd pár év után hazakullog a kényelmesbe. Aki kint megragadt, az tényleg akar valamit a focitól. És mint ilyen, sajnos könnyen lehet, hogy mentálisan tényleg nem a magyar foci terméke.
Ha jól emlékszem, akkor Szoboszlainak a faterja (és Bolla faterja) inkább alapított egy új klubot, annyira elégedetlen volt a magyar képzési rendszerrel.
:-)) Bennem őszintén szólva fel sem merül, hogy azon gondolkozzak ki a magyar futball terméke, te kezdted ezzel a címadásodat magyarázva…
Ha jól emlékszem, akkor Szoboszlainak a faterja (és Bolla faterja) inkább alapított egy új klubot, annyira elégedetlen volt a magyar képzési rendszerrel.
Igen, ez a főnix gold…Érdemes utánaolvasni, milyen kreatív ötletekkel fejlesztették a gyerekek technikai képzettségét, hogy minél gyorsabban hozzanak döntéseket és minél inkább fent legyen a fejük labdavezetéskor stb,,
Hát épp ez az ?
Amit pénzért meg lehet venni, arra most kivételesen és szerencsére van, miközben az ún. szakma, akinek termelnie kéne belőle, az teljesen más nívót képvisel amolyan tehetetlen tömegként, mint a lehetőségei, amit alátesznek. Szomorú ellentmondás. Egyszerűen nem elég a pénz, ha nincs mögötte széles bázison nyugvó elhivatottság.
Jól emlékszel! Megalapították a Főnix-et és onnan került a Salzburgi csapathoz.
Szoboszlai faterjának esze ágában se volt itthon keresni neki csapatot.
Bolla fia a fideszotonban nyomja jelenleg.
Mert az apja nem látott a magyar futballban annyit, hogy az komoly szinten teljesítő játékost faragna a fiából. Úgyhogy gründolt neki egy klubot.
A mondat úgy lenne teljesen helyes, hogy Szoboszlai nem az állami magyar futball terméke. De ettől még a fenti sem helytelen.
Ja, látom már volt lejjebb és úgyis tudod. Na, de ez a lényeg. Hogy ha egy apuka, aki ért is hozzá, látja, hogy egy milliárdokból kitömött akadémián nem lesz belőle semmi – úgyhogy inkább a kezébe veszi a dolgokat.
Ha ez a 90-es évek 2000-es évek lenne, azt mondom rendben. Annál mélyebben ritkán volt a magyarfoci. De most, amikor aztán tényleg megvan minden materiális szinten ahhoz hogy a gyerekekből legyen valami, ez a sztori elég szégyenletes.
Rossi egyértelműen nem a magyar futball terméke. Nincs is ezzel baj, a hazai úgynevezett szakma még a megújulás előtt áll (finoman szólva.) A válogatottnál Dárdai óta számítom a kvázi új korszakot (a Leekens-féle totális melléfogást felejtsük el), rá mondta valki, nagyon találóan, hpgy futballkülföldi. Abszolút kellenek az ilyen impulzusok, de azért a magyar futball is ott van a hatások között. Gazdit kihagytad amúgy, ő stabilan kerettag, játszik is, ha épp nem koronavírusos. És akkor mindjárt javul az arány. :-)
Az a baj, hogy ha tényleg belemegyünk a részletekbe, akkor nagyon nehéz tényleg valódi itthonról érkező és pozitívnak minősíthető hatást találni. Botka és Lovrencsics például ilyen, amióta Rebrov a Fradinál van. Érdekes viszont, hogy a Videoton játékosai közül ki van a válogatott közelében most, és ki volt egy-két éve. Rossi ismeri a kispestieket, talán kicsit kivételez is velük, azonban itthonról tényleg csak azokat veszi figyelembe, akik valóban jó teljesítményre képesek, és akik érdekes módon szintén erős, és furamód nem magyar hatásnak vannak kitéve (Nikolic, Carillo, Rebrov, és maga Rossi).
Iszonyat bonyolult ez a szövet, és úgy tűnik a Hagyományos Magyar Labdarúgás (mármint az, amit az elmúlt 30-40 évben annak hittünk, és akikből a szakma mai nagyjai kiemelkedtek) ismét megmutatta a szinte totális alkalmatlanságát, ahogy megmutatta már Dárdai és Strokk alatt is, és mégsem lépett előre egy tapodtat sem az elmúlt években.
„…és mégsem lépett előre egy tapodtat sem az elmúlt években.”
Na ez az, amit szerintem nem lehet kijelenteni. Azért jövögetnek ám a tehetségek innen-onnan, nyilván nem mindjárt nemzetközi szintű teljesítménnyel, de például a mi srácainkon egyértelműen más szellemiséget – sikeréhséget, bizonyítási vágyat, a korukhoz, rutinjukhoz (annak hiányához) képest bizonyos magabiztosságot – látok, és ma már nem az a mindennapos, hogy a tehetős apuka esetleg kevésbé tehetséges gyereke játszik az ifiben, mert a tehetős apuka vesz a z öltözőbe hajszárítót, tusfürdőt, stb., esetleg kifizeti a rezsit, amire a legatyásodott klubnak nincs pénze. Ez a 2000-es évek elején elég gyakori volt, a hajszárító konkrét példa, egy akkoriban a Vasas-ifiben próbálkozó baromi tehetséges, de a fentiek miatt a kedvét elvesztő ismerősöm mesélte.
A hatékonyságról lehet és érdemes is kvaterkázni, de az nem igaz, hogy semmi előrelépés.
Ha már elemzés…lehet, hogy már a fogalmakat is érdemes lett volna kicsit jobban átgondolni.
Szerintem mindenki a magyar foci „terméke”, aki a magyar válogatottban játszik!
(az 1 másik dolog hogy az a qrva tao csak az nb1-et érinti és nagyon rosszul hasznosul…)
És nyilván más kategória 1 honosított, mint 1 sajátnevelés az nb1ből, de voltak/vannak országok, ahol a válogatott játékosok nagyobb része honosított vagy/és külföldön játszik, akkor annak a nemzetnek nincs saját focija ?
Ami tényleg megérne 1 hosszabb elemzést, hogy a 70-es évektől milyen gazdasági, politikai, morális züllés húzta le a nemzeti bajnokságot arra a szintre, ahonnan 30 évig nem sikerült világversenyre kijutni!?
Melyik politikai kurzus milyen sportpolitikát csinált ?
Mennyit tettek bele, milyen eredményekkel ?
Milyen külföldi példák vannak ? vannak-e egyáltalán tuti minták ?
Mennyire lehet, lehet-e egyáltalán függetleníteni 1 adott ország gazdasági szintjétől a profi foci színvonalát ?
Nem kéne még valamennyi időt adni ennek a legújabb mlsz projektnek, amit több esetben érintettünk itt a blogon is, amiben több mindent átvettek a Dárdai” féle koncepcióból ?
stb…….
Mesti, 2011 csak a TAO bevezetése, és nyilván hat minden akadémiára. Viszont akik előtte végeztek, vagy a végzés közelében voltak akadémián, azokat még nyugodtan lehet réginek nevezni, hiszen a klubok saját bevételeiből működtetett akadémiára jártak. Az első TAO-pénzek 2012-13 környékétől jelennek meg a futballban szélesebb körben.
A válogatott kezdőcsapatában elvétve találunk magyar nevelést, illetve alig olyat, aki itthon szerepelne, vagy itthon szerepelt volna tartósan. A kibővített adatoknál (l. update a poszt végén) jól látható, hogy a kapitány, ha csak teheti, kerüli az itthon játszókat, és oda tényleg csak kivételes teljesítménnyel (pl. Botka, Lovrencsics, Holender!) lehet bekerülni. Akik játszanak azok nagyrészt vagy nem itthon nevelkedtek, vagy hosszú évek óta nem itthon játszanak, tehát (valószínűleg) SZERENCSÉNKRE, alig vannak rá hatással a hazai szakemberek. (Jó, ez erős degradálás, de basszus, nézzük már meg mire vitte a hűdenagy hazai szakmaiság az elmúlt évtizedekben.)
azert van abban valami edes baj, hogy Bukarestben a következö csapatok lepnek majd palyara a csoport merközeseken: Ukrajna, Eszak Macedonia, Ausztria :D az EB kremje ;)
Amikor a fél svájci válogatott albán gyökerű,amikor a gyarmatokról származó fekete játékosok erősitik a francia,angol,belga,holland stb.válogatottakat,akkor elég nagy elfogultságra utal dolog a magyar válogatottat fikázni.Az akadémiák helyett mit kellene csinálni,hogy jobban jöjjenek a fiatal tehetségek?Szöllősi egy hülye,én ugráltam a legjobban,amikor Bobál Gerivel 7-0-ra levertük a felcsút ifit,de el kellene már engedni az orbánfóbiát.Majd ha jön a fletó,akkor aztán olyan focink lesz,hogy ide járnak csodájára…..
Szöllősi egy vicc, élő ember nem veszi komolyan, nem értem miért hivatkozási alap bármelyik faszsága…De sajnos ezek a posztok itt ugyanazt az indoktrinációt képviselik, csak a másik oldalról…
Milyen oldalról, könyörgöm, milyen oldalról? Mi a hazugság, ferdítés, vagy csak szimpla ténybeli tévedés a posztban? Legalább azzal ne gyanúsíts már puszta rutinszerű egyik-másikoldalazásból, ami kurvára nem szerepel a posztban.
// Amúgy segítek, és kitettem az összes adatot a teljes selejtezősorozatra: https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vSA0C4cRKh-whLwqnl0q_eBRjYEa9arL_f2gQl0M6IdBWL3YYiAWm89mQv8NUH-rsTx8N3EjnxEf8Jz/pubhtml
Egyrészt szerintem eleve rossz a felvetés…Az akadémiai rendszer hatékonyságát nem feltétlenül az méri, hogy hány játékost ad a válogatottnak…Szerintem valami olyasmit kellene nézni, hogy milyen arányban lesznek nb1-s játékosok, milyen arányban kerülnek alsóbb osztályokba és hány embernek sikerül külföldi karriert csinálni…A válogatott egy kirakatcsapat, így pl. szerintem beleférnek a honosítások más országok is alkalmazzák ezt a módszert, hogy egy kicsit erősebbek legyenek….Más sportágban (jégkorong, kosárlabda) sem merül fel problémaként ugyanez. Másrészt ne sértődj meg, de a címadás az kifejezetten alja…Ennyi erővel az aranycsapat sem a magyar futball terméke Jimmy Hogan miatt…(aki nem tudja ki ő, olvasson utána)…Szerintem el kellene felejteni a melldöngetős magyarkodást meg ezt a fajta szarozást, hogy ha valami jó, vagy siker van, az nem magyar…
https://produktivitas.mlsz.hu/
Érdemes legörgetni a listákat az akadémiáknál. A Honvéd még kifejezetten jól áll, azonban sajnos elszomorító az általános kép, hogy hol játszanak az elmúlt tíz-tizenkét évben nevelt játékosok.
Na ez a gáz…Az akadémiáknak az adott korosztály elitjátékosait kellene legmagasabb szinten fejleszteni…Néhány akadémia ijesztően szar…
Én épp a minap gondolkoztam el rajta, hogy eddig hány olyan játékos jött ki az akadémiáról akik csak Nb1-es szinten meghatározó emberek lettek. Nálam csak pár ember van: Botka, Baráth, Vécsei, Nagy Geri, Holender, Gazdag. Ès ennyi. Valamit talán tényleg nem jól csinálnak.
Már elnézést, de ez bullshit. Évek óta óriási vita van arról jégkorongos berkekben, hogy akkor most kell-e honosított, vagy nem a válogatottba. Illetve ha igen, akkor azok a magyar gyökerűek legyenek-e csak, vagy jöhet bárki. Szóval a szövetség hiába választotta anno azt, amit most Csányiék is, attól még a szurkolók nem teljesen értenek vele egyet és most kezd a szakma is ellene menni.
Pl.: http://www.jegkorongblog.hu/2019/09/19/csokkenthetik-a-honositottak-szamat-a-valogatottban/
Ott a pont!
Vágjátok, hogy ők mind ott születtek és nevelkedtek gyakorlatilag? :D
24 csapatos EB ide vagy oda, azért rendesen meg kellett érte küzdenünk.
http://www.csakfoci.hu/magyar-foci/magyar_valogatott/kiderult-senkinek-nem-volt-olyan-durva-csoportja-mint-magyarorszagnak
A fenti a Te véleményed. Ez pedig Pogácsás Gyurié:
„Az Eb-re jutás, ha tetszik, ha nem, visszamenőleg igazolja az elmúlt évtized erőfeszítéseit, a stadionépítéseket, a külföldi edzők szerződtetését, a nulláról induló, hatalmas nemzetközi versenyben munkához látó akadémiák tevékenységét, a klubok megújítását, a sportfogadásból befolyó összegek és a televíziós jogdíjak becsatornázását a finanszírozásba, magát a taorendszert, egyszerűbben: azt a kormányzati politikai akaratot, amely a zászlajára tűzte, hogy az agonizáló, rövid távon csak vesződséggel járó és népszerűségvesztést hozó magyar futballt újjá kell éleszteni – mindannyiunk örömére.”
nehogy már pogácsás gyurival vitatkozzunk…pls.
Annyi pénzt kaphat az az ember, hogy akkora hülyeségeket bárki leírna annyiért, amekkorákat ő.
Ő egy igazi komisszár.
Mondjuk én mögé tettem a tényeket is, és véleményt is csak mérsékelten fogalmaztam meg.
Az egyetlen, amiben egyetértünk a Valósággal Erős Hadilábon Álló Sportújságírókirállyal, hogy irgalmatlan sok pénz van a magyar fociban, tehát Botkának és Fiolának (valamint Dibusznak, Lovrencsicsnek, etc) már bőven megéri itthon játszani. Igaz, a válogatottba közölük csak keveseknek van esélye bekerülni valóban fontos tétmeccsen.
Ellenben akik ma játszanak, azok szinte kivétel nélkül a 2010 előtti, sőt a 2011-ben bevezetett TAO-rendszer előtti akadémiák termékének számítanak, vagyis – áhhh, csak halkan merem leírni – még valamiféle versenyhelyzetben nevelkedtek, ami azóta megszűnt a Pogácsás által is említett kormányzati politikai akarat által jobbra-balra becsatornázott, haveri alapon osztogatott közpénzek miatt. Paradox módon valószínűleg a politikum épp a kontraproduktivitásával hozta létre a produktumot. Szóval jogos a köszönjük!
Gyuri azon is finoman átlendül, hogy a mostani tökéletes évtized előtt csak 16 csapat juthatott ki egy EB-re. Ha most is így lenne, nyilván a közelébe sem kerülnénk.
Itthon a 32 profi csapatból 12 indul az NB I-ben, ez az összes 37,5%-a.
Az UEFA 55 tagállamából 24 jut ki az Eb-re, ez az összes 43,6%-a.
Egyrészt nem érzem problémának, másrészt mindig az aktuális kiírásnak kell megfelelni, és ez most sikerült.
A hatvanas években például négycsapatos volt az Eb, igaz, alig harmincegynéhány UEFA-tagállamra, majd lett nyolc, miközben a tagállamok száma nem változott. Ha valóban kontinenstornát szeretnél, akkor – szerintem – annak úgy van értelme, ha a kontinensről kellően sokan jelen vannak, de azért nem mindenki. Alacsonyabb létszámmal az elitnek szólna, abban viszont nincs semmi érdekes, netán ünnepi a többség számára.
Amúgy önmagában a jugók meg a szovjetek szétesése durván megnyomta az EB-re kijutni akarók számát, szerintem jó ötlet volt, hogy felemelték, korábban kellett volna..A 16-os EB, ennyi európai országgal szerintem karcsú…
Vitatta ezt bárki is? Én csak annyit mondtam, hogy visszafelé mutogatni nem elegáns, egy 24 csapatos EB-re lehet Illés Béciék is ki tudtak volna jutni.
24-es EB-re, 10 pótselejtezőkörrel, követhetetlen NL-szisztémával, amiből még az is pótselejtez kábé, aki a rendes selejtezőben csoporthatodik lesz :)
tegnap azon gondolkodtam a 80. percben, hogy ha kikapunk, lefújás után vajon bejelentik, hogy a 21-es EB 32 csapatos lesz, és a legjobb 16 kieső játszhat márciusban egy újabb selejtezőkört, hátha így kinn lesz végül minden rendező…
amikor a 90-es évek végén még gombfociztunk otthon, a mi bajnokságainkat irányítottuk ilyen stabilitással :)
Na látod, ezt az egyet nem lehet elvitatni, sportpolitikában korábban a béka segge alatt voltunk, ez jelenleg nem így van. Részint ennek köszönhetjük a 24 csapatot, a pótvizsga utáni pótvizsgán való kijutás lehetőségét, valamint hogy egy olyan góllal egyenlítsünk, aminél az utolsó 4 labdához érő ember nem magyar.
Jaja, végül is csak a 30 valamire is való európai válogatottból ott van 24. :)
Vitatom, ez a valamire való relatív…Az előző eb-n nem vallottak szégyent a kiscsapatok, másrészt voltak olyan komoly csapatok (hollandia, szerbia), amelyek így sem jutottak ki…A szerbeknek ugye most sem sikerült…
Mondom, van 30 komolyabb európai válogatott, ebből 24 ott van. Most az, hogy Hollandiának 2016-ban vagy Szerbiának nem sikerült mostanság kijutni, ez ezen semmit nem változtat. A VB már reálisabb fokmérő a 13 európai válogatottal. Ott már nem tud olyan kijutni, akinek végképp nincs ott a helye. Semmi gond nem volt a 16 válogatottas EB-vel.
Nem tudom mit jelent a szégyen nem vallása, de mivel nagyjából 15 közel hasonló erősségű középmezőnyös válogatott van, aktuális formától függetlenül, így azért nehéz ordító különbségekről beszélni. Ugyanakkor meg ez a lebonyolítási rendszer a bunkerfocit jelentősen megnövelte, hiszen az 1 pont is kincset ért. Így sikerült megcsinálni a tutira leggólszegényebb EB-t. És ez most sem lesz másként.
arnyaltabb lenne a kep, ha mind a 38 jatekost megvizsgaltad volna, akikkel az eredmenyt elertük. vagy eleg lenne akar az elmült 12 honapot kielemezni, nem csak egy adott meccset….de egy biztos tuti nem a merközes masnapjara tettem volna, az idö most az ünneplese, fanyalogni raerünk a jövö heten is :)
Az árnyaltabb képhez: „Nincs sok, pláne nem egy meccskeret alapján.” – tehát magam is elismerem, hogy egy meccsről van szó.
Amúgy a poszt pont nem fanyalgás, hiszen ismét idézném – a szerintem – kulcsrészt: „Aminek viszont érdemes örülni, hogy a kellően változatos, sokszínű válogatott több futballkultúrát képvisel, vagyis Rossinak több játékrendszerhez, elképzeléshez is meglehet a megfelelő embere, miközben az elmúlt években feltőkésített NB I-nek is van egyfajta szívóhatása (főleg a korábban bejáratott, európai középszintet képviselő bajnokságok elől), tehát észrevehető mennyiségű olyan játékos szerepel benne, akikre epizódszerepeket lehet osztani a válogatottnál.”
Vagyis, hogy a válogatottat több hatás éri, több futballkultúrából építkezik, és épp ez az egyik legnagyobb erőssége. Az akadémisták csak hiányoznak, mert menő lenne, ha több lenne belőlük.
Tudom, hogy manapság nem kurrens a sokszínűséget erényként, egyáltalán jó dologként hangoztatni, de egye fene, ezt az ódiumot büszként vállalom.
„Reálisan nézve, egyedül talán az lehet fájó, hogy a 2011-ben bevezetett
TAO-támogatási rendszernek igazából nem látni nyomát a válogatotton.” – egy meccs alapjan….
Lehet, hogy igazad van, nem tudom, de egy meccs alapjan ilyen konkluziot altalanosan lehuzni szerintem erös. Sokszinüseg meg jo dolog, ezzel senki nem vitatkozott.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vSA0C4cRKh-whLwqnl0q_eBRjYEa9arL_f2gQl0M6IdBWL3YYiAWm89mQv8NUH-rsTx8N3EjnxEf8Jz/pubhtml
Csak a kedvedért megnéztem az egész sorozatra. Szpojler: még súlyosabb a kép, mint Izland ellen.
megtiszteltetes! :) melo utan atnezem, hogy keressek benne optimizmusra okot ado tetelt (pl kapasbol egy: a 2016-os EB-hez kepest hatarozottan nött az akademistak szama a csapatban) masreszröl, ha azt vartuk, hogy 2020-ra tele lesz TAO akademistaval a csapat, az azt jelentene, hogy a csapat atlageletkora kb 23 ev lenne. Ez a szam a következö eb-ra ( ha kijutunk) markansan nöni fog, ha masert nem, azert mert az elsö generacio akkor eri el a legjobb futballista kort es a mostaniak, mar kiöregedtek. Egy szo mint szaz, ha akarom igy magyarazom, ha akarom ugy. Termeszetesen a felcsuti teakonyhaktol es az atlathatatlansagrol, meg az „elvesztette közpenz jelleget”-töl en is hanyok. De ha csak azt latnam, amit az ellenzek akar ti. minden sz@r akkor minden az is lesz elveszitve a jo dolgokat. Vagy, ha csak azt latnam, amit a kormany akar elhitetni, hogy minden meseszerü, akkor minden az is lesz, nem meglatva a rossz dolgokat. En szeretek a talajon allni a vilag szines, nem csak fekete es feher! peace!
Jap, ezért is van minimális állítás megfogalmazva, helyette inkább marad a kesergés.
A 44 játékosból talán, ha páran felelnek meg egyébként a kritériumnak: Sallai (23), Gazdag (24), Varga Kevin (24), Schafer (21), Pávkovics (23), Vida Máté (24) és Balogh Norbert (24), vagyis Schafer kivételével azért már bőven benne vannak a korban, miközben Sallai (517/900 perc) egymaga közel háromszor annyi játékpercet töltött a pályán, mint a többiek együtt (186 perc).
Tehát a reménykedés se annyira egyszerű, ha a 21-24 éves korosztály egyelőre ennyit hozott össze.
en ennel optimistabb vagyok, az utanpotlas valogatottjaink, gyakrabban erik el a döntöt, söt utanpotlas VB.re is többször jutottak ki, mint az azt megelözö 20 evben. Ennek elöbb utobb a felnött focin is latszodnia kell! valsozinüleg tartositani tudjuk maginkat az europai közepmezöny közepen az elkövetkezö 10 evben. Neha egy egy arcpirito vereseggel neha meg egy megtepett bajszu oroszlannal. Vilagverök persze nem leszünk
Hol írom alá most? (Egyébként nekem is van valami hasonló reményem. Egyedül a közegtől félek, ami az amúgy esetleg sokra hivatott játékosokat, válogatottat is képes visszahúzni. De hátha most nem, és még az ún. szakma is képes lesz megújulni.)
pont ezert gondoltam, hogy most az ünneplesnek van itt az ideje, es a filozgatas raert volna az NL meccsek utan (ami bitang fontos, ha valami csoda folytan megelöznenk az Oroszokat es elsö helyen vegeznenk, akkor az 90%-os esely a VB potselejtezöre, es tuti biztos EB potselejtezöt jelentene).
Akkor bajnokik lesznek :)
Ja, csak a szórakozás mióta KÖZÜGY?
Legyenek jók KÖZPÉNZ nélkül!
Hasitasi megkapta azt a posztot, amire tegnap óta várt. ??
:-)) Amúgy ezt gecizésből csinálja, vagy egy ilyen meccs másnapján tényleg az ezerszer megénekelt TAO-t kell szarozni… Szerintem más országokban egy ilyen kiélezett meccs után nem azzal foglalkoznak, hogy ki hol focizott mielőtt válogatott lett…Mert ki a faszt érdekel…
Szerintem van egy fasza válogatottunk, vannak a bő keretben bőven kispesti kötődésű arcok, nem beszélve Rossi-ról, én maximálisan azonosulni tudok a magyar válogatottal és őszintén tudok szurkolni a fiúknak…
Amúgy ezt a posztot ugyanúgy ki lehetett volna tenni ha vesztünk tegnap, csak pár mondatot kellene megváltoztatni…Gyanítom, ez is történt volna…:-)
Azzal a részével egyetértek, hogy pár napot még várhatott volna vele, ezek a tények – az akadémiák nem túl acélos teljesítménye – ugyanúgy igazak 1 hét múlva is, mint ma az örömmámor pillanataiban.
Csak ezt már mindenki olvasta korábban mindenhol…Szerintem az a valid kérdés, hogy miért szarok az akadémiák, a tao a baj, vagy valami más? érdemes-e úgy pénzeket ölni az utánpótlásba, hogy ugyanazok az idióták foglalkoznak a gyerekekkel…stb
Háde pont ez a lényeg: Rossi szarik mindenre ami körülötte van, a lényeg, hogy eredményes legyen a válogatottja. A többi csak utólagos számolgatás és belemagyarázás, illetve valóságértelmezési kísérlet. (l. akár ezt a posztot, akár a Pogi kommentárját)
Ami viszont számomra érdekes észrevétel volt, hogy bár tartom, Rossi szarik a nevekre, valahol mégis kerüli az NB I-et, és az itthon játszókat, ha csak teheti.
háde b+ Hanta…ez az elemzés annyira jól lett időzítve, mint ha a fergeteges nászéjszaka utáni reggelen sürgősen közlöd a csajjal, hogy igazából rusnya, mint 1 madárijesztő és csak a húga miatt vetted el. // a hasonlat nem tökéletes, de most nincs időm jobbra
Jó, értem, valahol jogos.
Amúgy én tényleg gecire örülök, legyek Újpest-drukker, ha hazudok.
Viszont azt megszoktam, hogy ha van egy téma, ami épp érdekel, és van időm/kedvem feldolgozni, akkor a végterméket simán lehet, hogy kiteszem az oldalra. Nem mindig van így, de általában azért igen. Szóval fel se merült, hogy hagyjam a rendszerben, esetleg időzítsem máskorra.
és legfőképp Pina
<3
A franc olvas kommenteket, ha nem szükséges ?
Felmerült délelőtt a téma egy csetben, ránéztem, ez jött ki, gyorsan összedobtam belőle egy posztot, hamár foglalkoztam vele. Ennyi a sztori. Nem kell minden mögé Hatalmas Világösszeesküvéseket vizionálni, netán Végzetes 0rbánfóbiát, vagy mittuduoménmit. Arról írok, ami épp érdekel, és ami kész van. Uff.
ja :D de ahogy irta valaki , tenyleg klinikai eset.
ha hatnak a gyogyok akkor zenbuddhista , ha nem akkor meg mindenki mas hungarofob :D
leoltottuk „szegényt” szépen sorban… majd segítségére siet hantaboy és megadja, amit kért…:D faxa, tanítónéni…