Mastodon Mastodon

Megjött a VAR!

Az NB I 2021-2022-es szezonjától Magyarországon is működik a VAR-rendszer. A MLSZ közel két évvel ezelőtt, 2019 augusztusában kezdte el a VAR-projekt megvalósítását. Az elmúlt időszakban az NB I-ben szereplő csapatok stadionjait technikailag alkalmassá tették a VAR fogadására, és a bajnoki rajtra a VAR-rendszer használatára kiválasztott játékvezetők felkészítése is befejeződött.

A VAR-buszokban hárman ülnek majd, a videóbíró, a videóbíró-asszisztens, valamint a visszajátszás-kezelő operátor. Videóbírónak összesen 16, videóbíró-asszisztensnek 15 főt képeztek ki, míg a visszajátszásokért felelő operátorokból 14-en állnak rendelkezésre júliustól. A VAR-rendszer bevezetésével párhuzamosan az alapvonali játékvezetők alkalmazása megszűnik az NB I-ben.

A VAR július végétől négy típusú, a mérkőzést befolyásoló döntés meghozatalában segíti a játékvezetőket az OTP Bank Ligában: gólok, büntetők, közvetlen piros lapok, hibás azonosítás esetén. A lesek esetében, vagy amikor kérdéses, hogy egy szabálytalanság a büntetőterületen belül vagy kívül történt, közvetlenül a VAR tesz javaslatot a játékvezetőnek, ilyen esetekben nem lesz szükség a játékvezető újabb felülvizsgálatára. Az OTP Bank Liga-mérkőzésekre kilátogató szurkolók a következő időszakban a következő videóval találkoznak majd a stadionokban: (kiemelt videónk – szerk.)

via mlsz.hu

Amennyiben a VAR nektek is annyira új és egyelőre homályos, mint nekem, akkor ajánlott olvasmányunk a hatályos szabálykönyv, és annak is a 138. oldalon kezdődő A videó játékvezető asszisztens (VAR) protokoll c. fejezete.

A lustábbak kedvéért a vonatkozó oldalakat kivágtam, és feltöltöttem ide.


Örülünk Videóbíró sporttársnak?

Betöltés ... Betöltés ...

? a hozzászólás // előmoderált
? az offtopicot // az offtopicba.

Szerző: vh

Egy lőrinci kispesti Kőbányáról. Megtalálsz a Twitteren, emailt itt tudsz írni nekem, ha pedig üzennél, akkor a Telegramon keress. ||

“Megjött a VAR!” bejegyzéshez 17 hozzászólás

  1. Én örülök, hogy jön a VAR, csak ehhez jó és tökös játékvezetői csapatok kellenek.
    Pro:
    – Talán kevesebb hibás döntés marad
    – Kevesebb lesz a műesés, alattomos szabálytalanság
    – Magyar játékvezetők ismét visszakerülhetnek a nemzetközi vérkeringésbe

    Con:
    – A stadionban kint lévő néző újabb hátrányt kap a tv nézővel szemben. Mi csak azt látjuk, hogy nézi a VAR, de a TV előtt ülő rögtön kapja majd a 3-4 kameraállásos lassítást. Nézhetjük majd mobilon, hogy mi is volt.. Kíváncsi vagyok mennyi időnek kell a FIFA-nak, hogy ezen változtatni engedjenek és kirakják NFL módra a kijelzőre a történést
    – Leseknél jönnek a hangyaf@sznyi lesek, ami majd attól függ, hova rakják a vonalat. Remélem nem lesz ezzel visszaélés.
    – Részben elveszik az azonnali gólöröm érzését, főként ha már 2-3x pofára leszünk ejtve (visszavonják valamiért a gólt)

    VAR-t én csak úgy engednék használni, hogy minden esetben a játékvezető hozza meg a döntést. Egy meccsen belülről lehet érezni, hogy hol van a határ a fault és a „mehet tovább” között. Egy Iványi, aki engedi a kemény játékot megkapja majd Erdőst VAR-ként, akkor hogy fog működni az előbbi magas faultszintje (hagy rúgják szét egymást a csapatok) az Erdős féle (szétfújom a meccset és akkor nem hibázok) felfogással. Egy ilyen felállásban Iványi a tizenhatoson belül továbbot fog inteni olyanra is, ami visszanézve megadható lenne, de az adott meccsen alkalmazott faultszint miatt nem kellene lefújni. Erdős meg majd a fülére mondja, hogy büntető? Vagy biztonsági játékos lesz és nem szól? Szóval lesznek itt még érdekes esetek, lehet továbbra is szidni a bírókat! :)
    A legnagyobb gond azzal lesz, ha rövid időtávon belül közel ugyanazt az esetet kétféle ítélettel hozzák le és nem lesz transzparensen elmondva, hogy melyik volt a rossz..

    1. érdekes témákat feszegetsz, ebből is látszik, hogy a VARnál (a gólöröm kérdést leszámítva) azon múlik, hogy jó, vagy rossz, hogy hogyan használják.
      – les: az angolok megmutatták, hogyan lehet rosszul alkalmazni, az EB meg szerintem megmutatta, hogyan lehet flottul működtetni a leseknél a VAR-t. ha emberi szemmel 1-2 visszajátszás után nem látható egyértelmű les, akkor ne centizgessenek. erre maximum fél perc elég a gólok után.
      – fault szint: ez is a gyakorlati alkalmazáson múlik, hivatalosan csak akkor szólhat közbe a VAR, ha a játékvezető szerintük egyértelmű hibát vétett. Egy tizenhatoson belüli egyértelmű szabálytalanság elméletileg nem lehet fault szint kérdése, de tényleg érdekes lesz, hogy a magyar játékvezetőknél hogy fog ez működni.

  2. Nagyon jó,hogy lesz VAR,tavasszal a Vidi elleni meccsen a bírónak nevezett gazember megszégyenült volna.

  3. Igazából az lesz az érdekes, hogy a VAR mikor lép működésbe? Vagyis mondjuk mindkét csapatnak lesz mondjuk 3-3 VAR kikérési lehetősége? Vagy valaki nézi a meccset a VAR-(i)rodából ( :D ) és amikor valami gyanúsat lát, akkor egyből szól a bírónak? Vagy a bíró kéri ki, ha nem 100%-s magában? Azért azt jó lenne tudni. Mert nyilván, egy ilyen VAR-t is szét lehet trollkodni, ha a csapatok bármikor kikérhetik (pl. időhúzási céllal)

    1. Azért az alkalmazása elég jól le van írva, vagyis nem a csapatok miatt fogja esetlegesen széttördelni a meccseket.

  4. Juhász Roli és a könyöke hálás lehet hogy az aktív pályafutásuk ezt már nem érhette meg…

    Amúgy rengeteg nemzetközi példa van arra, hogy ezt is lehet piszok szarul használni. Gondolom itthon se lesz vitamentes az alkalmazása.

  5. VARom hány balfasz magyar bíró bírálja majd fel a rendszert és hoz rossz ítéletet.

  6. Nem értem mi ezen a bonyolult…a VAR a VOR-ban az AVAR-ral és a RO-val az ORF-ben segít, ha a játékvezető TV-t mutat fel.

    (azért még egyszer-kétszer el kell olvasni…Hanta te jelöltél be részeket sárgával?)

    1. Az ORF-et ismerem, az az osztrák közszolgálati TV-rádió : )
      Attól tartok az esetek nagy részében ugyanúgy lesznek vitás esetek, mint voltak, illetve az, hogy néha pl. az EB-n sok dolgot nem néztek vissza , ami szintén borzolhatja a kedélyeket. Persze hasznos, de egy felesleges gólöröm nagyon visszahúzó tud lenni

      1. nekem az tetszik, ami az NFL-ben van, azaz mindkét csapatnak van x lehetősége, hogy kérje a visszajátszást, aztán annyi és akkor nem megy az, hogy kb egy senki által nem észrevett 1 centis les miatt, mikor már mindenki őrjöng a lelátón, egyszer csak azt mondják, sorry gyerekek, ez mégsem gól, míg lehet a másik oldalon egy másik csapatnak hasonló esetet vissza sem fognak nézni .. na ezt nem szeretném átélni

  7. A gólvonali modult állítólag nem vették meg hozzá. Lehet hogy kacsa, de így hallottam.

    1. annyi kameraállásból, ami bármilyen VAR ítélethez szükséges, a gól/nem gól eseteket is könnyedén meg kell tudniuk majd állapítani a VAR játékvezetőknek. A „rezgős” gólvonal-technológia egy másik termék, ami lehet a VAR-al együtt, vagy anélkül is használni.

  8. Hurrá! Majd még kellene egy fellebbviteli testület, amihez a döntést kifogásoló csapat fordulhat akár meccs után is.
    Később a FIFA és az UEFA bevezethetné a robot bíráskodást. Akik vitatják az ítéletet azokat a robot pl. lesokkolhatná.
    Teljesen elcseszik ezekkel a „korszerű” változtatásokkal a JÁTÉKOT!

    1. ‘Akik vitatják az ítéletet azokat a robot pl. lesokkolhatná.’

      ???
      Lenyegesen levesebb reklamacio lenne, az biztos.

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.