Mastodon

Két apróság a szombati poszthoz

Egy // a bedobás akkor szabályos, ha mindkét láb a vonalon, vagy azon kívül van. Ha kissé belép a pályára, az a szabály szerint nem gond, ameddig legalább a sarka a vonalon van.

Kettő // természetesen Kadiri leshelyzetének elemzésekor vicceltünk, hiszen egy matematikai nonszenszt írtunk le. A hajtás után elmagyarázom.

A helyes kép

A képre két segédvonalat húztunk be (feketével), mégpedig az ötös és az alapvonal meghosszabbítását egészen addig, amíg a perspektívából adódóan nem találkoznak. (Szombaton a tizenhatost és az ötöst húztuk be – helytelenül: l. perspektivikus torzítás, vagyis a lencse annyit torzít, hogy a három párhuzamos, tehát az alapvonal, ötös és tizenhatos meghosszabbítása csak páronként metszi egymást.)

Rózsaszínnel összekötöttük Kadiri utolsó szabályos testrészét (sarkát) a két segédvonal találkozási pontjával, azonban fontos, ez a vonal nem jelent semmit, hiszen itt nincs legalább két pont, amit a pályán vettünk volna fel. (Szombaton a védő vállát vonalaztunk be, ami önmagában egy nonszensz, hiszen amíg a láb viszonylag közel van a talajhoz, addig az mérhető a szintén a talajra festett vonalakhoz, addig a váll, illetve fej attól másfél-két méterrel magasabban van, tehát egy újabb dimenziót is vizsgálni kellene, amire az ilyen felbontású állóképek már végképp alkalmatlanok.)

zöld vonal a lényeg, vagyis a védő leginkább belógó testrészét (ez valószínűleg a lába, de pár pixel lehet csak az eltérés a vállával, azonban utóbbit nem mernénk vizsgálni) és Kadiri utolsó szabályos testrészét (sarkát) összekötő vonal. Jól látható, hogy ez a vonal a segédvonalak találkozásától balra folytatódik a végtelenben, ami azt jelenti, hogy olyan szöget zár be az alapvonallal, amiből könnyen belátható, hogy Kadiri közelebb található hozzá, mint a védő.

A megoldás tehát: les.


disclaimer egy // utólag is elnézést, ha nem voltunk kellően egyértelműek a szombati posztban. A VAR számunkra továbbra is egy abszurd valami, nehezen tudunk komolyan beszélni róla.

disclaimer kettő // a poszt korábban is kiment volna, de még mindig vannak gyerekbetegségei az oldalnak a költözés miatt. Most (hétfő, napközben) épp rendre Bad Gatewayre futunk.


mindettől függetlenül // továbbra is tartjuk, az ilyen lesek a VAR előtt nem léteztek a természetben, és ha Mózes még egyszer felmenne a hegyre, akkor tizenegy ponttal jönne le onnan:

11. Ne nézd meg a te videódon azokat a helyzeteket, amiket eddig sem néztél meg, és ne ítélj mást ilyenkor, mint amit eredetileg is ítéltél volna.


🗣️  a hozzászólás // előmoderált.

Szerző: vh

Egy lőrinci kispesti Kőbányáról. Megtalálsz Blueskyon, emailt itt tudsz írni nekem, ha pedig üzennél, akkor Signalon vagy Telegramon keress. ||

22 hozzászólás
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] a rossz döntést, hiszen látnak minden centit, mégsem lehet tenni ellene semmit, mert nem ad rá lehetőséget a […]

Andreas Mikitovics
Andreas Mikitovics
2 éve

VARozzunk egy kicsit. Az idén ellenünk is fújtak be vitatható 11-eseket ( pl.: Klemenz, Lukic). Gondoltam emiatt nem árt megnézni ami a tegnapi az Atalanta-RB Leipzig meccsen történt. A második félidő elején (1:0-ás lipcsei vezetésnél) volt két szabadrúgás a hazaiak javára. Az első után kezezés (szerintem nem volt az) miatt jött rögtön a második szabi. Akkor a sorfal már a 16-oson belül állt fel. A lövést a sorfalban álló Leipzig játékos kézzel blokkolta (alkar+kézfej).
Ezután jött a VAR vizsgálat ahol tisztán látszott a kezezés. Azaz 11-est kellett volna ítélni. A Spanyol spori nézegette, nézegette és továbbot intett, mert szerinte az váll volt!!!!!
Itt lehet megnézni az összefoglalót és az esetet 7:50-től.
https://highlightsfootball….

Paal
Paal
2 éve

Melócunami volt, utána meg benyaltam a Covidot, így csak most tévedtem ide a blogra.

Teljesen egyetértek a felvetéseddel, de kicsit más konklúzióval. A magyar-szerb válogatott meccs óta emésztegetem, hogy a hazai VAR még iszonyat gyerekcipőben járkál. Azon a meccsen Bognár volt a VAR szobában, – amolyan nem hivatalos VAR-os meccs volt – és volt a szerbeknek egy támadása, ami alatt még HajdúB szerint is két tizenegyest lehetett volna adni. VAR-os emberünk ki is hívta a bírót, aki megnézte mindkét esetet, majd azt mondta, hogy megyünk tovább, nincs tizi. (Első eset, 16-oson kívül kezdte rángatni, majd talán már bent engedte el, második eset: védő földre támaszkodó kezéhez ért a labda. Hazai nb1-ben meg lett volna adva. Kérdés kinek volt igaza, itthon mit mondtak erről az nb1-es keretnek.
Héten néztem a BL és EL meccseket és olyan esetekért, amiért itthon pirost vagy tizit adnak, vissza se nézték, vagy ha visszanézték sem úgy ítélték meg.
A linked sajnos nem működött, de az RTL Most Plus-on fennvan az összefoglaló. Szerintem itt a Klemenz, Lukic tizikkel szemben az volt a nagy különbség, hogy ha levágjuk a srác kezét és elképzeljük, hogy továbbmenne a labda, akkor elakadt volna a testében. És a spanyol bíró ezt így ítélte meg. Egyébként én imádom, amikor kihívják a bírót és ő továbbra is kitart az ítélete mellett, persze ha ez nem csalás. Itt én nem éreztem bizonyítottnak, hogy megnagyobbította a testét.
Nekem itt a fő kérdés, hogy van-e FIFA/UEFA instruktora, segítője a hazai VAR-ozásnak. Értékelik-e a döntéseket. Itt is van nemzetközi trend, megkapjuk ebből, hogy mi finomodott ki a PL, Bundesliga, La Liga, Serie A tapasztalatokból. Van nemzetközi best practice sharing? Hogy várjuk el, hogy ismét legyen BL bírónk, ha csak azt mantrázza Hanacsek, hogy a VAR bevezetéssel hogy javult a játékvezetésünkben a helyes döntések százaléka.

Kadiri eset tiszta volt, @veghhanta:disqus érdemes felmenni meccs utáni napon a mediaklikk.hu-ra, általában a közvetítésben benne van a VAR-tól kapott kép, akkor nem kell húzogatni a vonalakat.
Itt egy kérdés lehet, hogy a védőn megpattanó labda módosít-e a megítélésen. Sajnos nem, mert nem tekinthető tudatos passznak a védő mozdulata
Az a leshelyzetben levő játékos, akihez a labda úgy kerül ellenfelétől, hogy az a labdát szándékosan játszotta meg (kivéve a szándékos védést), nem tekintendő helyzetéből előnyt szerző játékosnak.
comment image

veghhanta
2 éve
Reply to  Paal

Amúgy ha a VAR (VOL) esetén egy számítógépes rendszer elemez, akkor miért várunk sokszor perceket? Ennyire nem lehet lassú a számolás. Konkrétan nálam, kisipari módszerekkel:
– kikockázás, képernyő megállítása a megfelelő pillanatban, képernyőmentés készítése – kb fél perc
– képernyőmentés betöltése rajzoló programba, terület megnövelése, hogy legyen hova húzni a vonalat – kb fél perc
– vonalak behúzása (3-4 db) – kb egy perc
– mentés, exportálás – kb fél perc
Komoly ráhagyással ez házilag megvan 2 perc alatt, szóval a VOL-nak azért illenék jóval rövidebb idő alatt eredményt felmutatnia.

Paal
Paal
2 éve
Reply to  veghhanta

Én úgy raktam össze a fejemben, hogy bekalibrálják a pályát minden kamerával, így onnantól kezdve csak a les szempontból releváns testrészt kell megtalálni. Ez jelen esetben a Zete védő lába, illetve Kadiri jobb sarka. Jó esetben innentől nem kell vonalakat huzigálni, ezt már a bejelölt pont alapján a rendszer megteszi.
Ami az időt meghosszabbíthatja, hogy a támadás elejétől végig kell nézni az összes szituációt. Volt-e előtte kezezés, ellenfélről lepattanó labda értelmezése, minden passznál elemezni az esetleges lest. A legszebb az lett volna, ha Kadiri lese előtt lett volna egy védő kezezés, hiszen akkor a gólt gondolom vissza kellett volna vonni a les miatt, de a kezezés miatt tizenegyest kellene ítélni. Aztán magyarázd el a 150 méterre a vendégszektorban ülőnek, hogy hogyan lett a gólból tizenegyes..
Nem értem a Fifa álláspontját, hogy miért nem lehet a stadionban megmutatni a döntés alapját, miben gyengíti ez a játékvezetők megítélését. Ebben nagyon tetszik az amerikai focis gyakorlat, ahol meg is mutatják és a bíró el is mondja, hogy miért úgy döntött ahogy. Nem csodálkoznék, ha 5-10 éven belül a mi focink is ide jutna. A stadionba járók negatív megkülönböztetése nem fenntartható! Elvégre értünk van a foci!

bataati
bataati
2 éve

Egy jó Philip Tarlue-s tányért valaki? :Dcomment image

Zs.
Zs.
2 éve

A VAR a jelenlegi formájában tökéletesen alkalmas az intézményesített csalásra. Szinte minden helyzetben lehet találni valamit ami szabálytalan. Innen kezdve pedig csak az a kérdés hogy a központi szándék alapján mit vizsgálunk és mit nem.

Blaser Ferenc
Blaser Ferenc
2 éve

Kérdés: A meglévő VAR mellé engednék-e a szabályok, hogy más rendszert is aktiváljunk és fejlesszünk Magyarországon és a kettő egymás mellett működhessen? Maruzsi László találmányára gondolok. – https://adt.arcanum.com/hu/view/MagyarHang_2018_06/?query=Maruzsi%20László%2056%25&pg=108&layout=s

2012 körül 56%-os pontosságot tudott a teljesen automatikus kamera-számítógép rendszer, a hivatalos FIFA teszten ( a FIFA elvárása 98%, de szerintem ezt a pontosságot a jelenlegi VAR sem éri el) -https://adt.arcanum.com/hu/view/MagyarNemzet_2012_03/?query=Maruzsi%20László%2056%25&pg=118&layout=s

Kezdetben mondjuk elég lenne, ha jelezné, hogy a labda kint volt-e, vagy a gól megállapításánál. Aztán folyamatosan fejlesztve a lesek megítélésénél is használhatnánk. A 2010-es számítógépek óta sokat fejlődhetne a rendszer. A mai számítógépekkel és kamerákkal szerintem ugrásszerű lehetne a fejlődés és támogatással hamar elérhető lenne egy valóban nagy pontossággal működő modell, ami a játék megszakítása nélkül segíthetne a bíróknak.

Érdekesség, aki esetleg nem tudná, a tesztelést (többet is) a régi Bozsikban végezték, talán azért volt az a sok kamera a tribünnel szembeni lelátón(?) -https://adt.arcanum.com/hu/view/NemzetiSport_2010_03/?query=Maruzsi%20László%20Bozsik&pg=355&layout=s

Már az is sokat segítene a szerencsétlen VAR rendszeren, ha az oldal és alapvonalaknál 10 méterenként lenne 4K/8K állandó kamera, pl. előre kalibrált „utolsó ember” vonalakkal, amit használhatna a VAR, mert legtöbbször szerintem nincs elég kameraállás egy-egy eset eldöntésére.

Ja, és ha már kamera, meg tudná mondani valaki, hogy egy elvileg a legmagasabb osztályba tartozó stadionban miért kell romániai villanyszerelőket megszégyenítő ízléstelenséggel keresztül lógatni a TV közvetítések kábeleit a tribün homlokzatán? ( a képen bal oldalt, a fehér fal előtt elvezetve) Nincs kábelrendszer kiépítve? Akkor, hogyan kaphatott minősítést?! Bocs, de engem nagyon zavar az ilyen sufnituning megoldás
comment image

obviusz kapitány
obviusz kapitány
2 éve

Miért lenne helytelen a tizenhatos vonalának használata? Párhuzamos az alapvonallal, szóval elvileg ugyanolyan jó, mint az alapvonal vagy az ötésfeles (vagy akár a felezővonal). Más kérdés, hogy szemmel láthatólag a tizenhatos meghosszabbítása NEM az alapvonal és az ötésfeles meghosszabításának metszéspontjába futna be. Valszeg torzít a kamera lencséje (tehát nem csak a perspektíva játszik). Ezek után csak remélni tudom, hogy a VARosok kalibrálják a számítógépet meccs előtt a kamerákhoz, máskülönben nem sok értelme van a vonalazásnak.
A torzítás miatt viszont tényleg érdemesebb az egymáshoz közel lévő alapvonalat és ötésfelest használni a házibarkács vonalazáshoz.

veghhanta
2 éve

Jaja, a lencse okozta perspektívatorzítással már nem is akartam fárasztani a népeket, ezért „egyszerűbb” azt írni, hogy két meghosszabbított párhuzamos között vizsgáljunk, és ne azokon kívül.

Elméletileg az ötös, illetve tizenhatos oldalvonalának az alapvonalra mért szögéből, illetve az oldalvonalak hosszából számolható a játékosok utolsó szabályos testrészének távolsága az alapvonaltól. Kíváncsi lennék, hogy a VAR pontosan hogyan csinálja. Erről valahogy nem írt az MLSZ sosem PR-cikket. Leszámítva ezt: https://szovetseg.mlsz.hu/hir/megalapozott-dontes-szuletett-kisvardan

zergetoll
zergetoll
2 éve

A VAR kérdést nem úgy kell feltenni, hogy amit VAR-oztak annak alapján jó-e az ítélet. Mert többnyire jó. De csak többnyire. VElünk szemben több a kétes ítélet VARostul. (pl. Klemenz kezezése a Loki ellen) A kérdés az, hogy mit VAR-oznak és mit nem. Amit nem azt miért nem?

Corporall
Corporall
2 éve

Szerintem egy egyszerű kisebb szabályváltoztatással ki lehetne küszöbölni a problémát: minden játékos kapjon egy helyzetjelzőt a meze alá. A rendszer a meccs minden pillanatában érzékelné, ha egy, vagy több játékos lesen van. A VARosoknak csak le kéne csekkolni, hogy mi volt a lövés pillanata, és, ha les, akkor az vétlen volt vagy sem. Nem is kéne megállítani a játékot, csak rászólnának a spori fülére, hogy mi a helyzet és kész. Minél egyszerűbb egy szabály, annál jobb…

Döme Sanya
Döme Sanya
2 éve
Reply to  Corporall

Ehhez még jeladó se kell. Egyszer bekalibrált pályán, azonnal ki tudja mutatni egy egyszerű program is, sőt, magától jelzi a lest, a kezezést a gólt, stb.. A bírónak csak felügyelnie kellene, és szabálytalanságoknál döntenie. Amennyiben a mai számitástechnikában ez probléma lenne, akkor nagy baj volna.

papparam
papparam
2 éve
Reply to  Döme Sanya

Azért elég sok tényező van, ami döntően befolyásolja a leshelyzetet, pl. hogy a labdát éppen ki, mikor, merre, kinek rúgta, a tétlen lest, stb., ezeket így együtt szerintem nem olyan egyszerű automatikusan detektálni. Nyilván nem lehetetlen, de azt nem mondanám, hogy olyan könnyen kivitelezhető lenne, mai számitástechnika ide, vagy oda.

Hasitasi
Hasitasi
2 éve

Gondolom nem csak én érzem úgy, hogy ez a vonalhúzogatósdi egy focimeccs hevében vicc. Mi volt a cél vajon a VAR-ral? A nagy igazságkeresésben az egyik fél mindig vesztes lesz. Most néztem a Leipzig meccsének az összefoglalóját, ott is VAR-oztak az egyik gólnál, szerintem nem volt nagyobb les a Kadirié sem, és ott megadták a Lipcsének a gólt. Nem mellesleg ott is vártak vagy egy percet a vizsgálat eredményére. Hazavágta a meccs élményt a VAR szerintem. Jobb volt amíg csak a humán erőforrás pillanatnyi döntésén múltak az ítéletek, és nem keverték bele az elektronikát meg a számítástechnikát.

marklar
marklar
2 éve
Reply to  Hasitasi

Mivel az egész hóbelevancz Omerikából jön, inkább azt érdemes megnézni, hogy ott hogyan csinálják, konrétan az NFL ben. Alalpjában jól működik, mert nem három fasz hanem több csinálja, régebb óta csinálják és gyorsabban tudnak döntést hozni + minden edzőnek van félidőnként 1-1 chalenege lehetősége is, amikor vagy kérheti hogy nézzenek vissza valamit, vagy kérhet újravizsgálást is, amikor valóban akár percekig is áll a játék. Illetve a negyedik negyed utolsó kétperces figyelmeztetése után a döntéseket az NFL központban lévő bírák hozzák meg, akik amúgy élőben monitorozzák a helyszínen dolgozó, nem konténerben, hanem a lelátó egy adott pontján ülő varozó bírókat, akik tehát a helyszínen és követik a mérkőzést, nem csak egy konténerben, avgy isten tudja hol. Tehát a dolog tud jól is működni.
Amivel én még kiegészíteném az utólagos felülvizsgálata a súlyos szabálytalanságok utólagos felülvizsgálatát és a sportszerűtlen szabálytalanságok utológos szankcionálását akár felvételről is (ahogy ez az angoloknál igen kiválóan működik)
Az idióta elengedjük a lest dolgot meg simán kivágnám a picsába, mert sérülésveszélyes és kabaré kategória.
Botrányok az újhazában is vannak és minden évadba belecsúszik egy két nagyobb balhé, de az egész arra megy rá, hogy biztosítson egy magasabb és kiegyensúlyozotabb bíráskodási nívót, ami idényekre lebontva működőképesnek tűnik.
Persze az egésznek az alapfeltétele egy bizonyos fokú transzparencia és felelősségvállalás és akkor itt most abba is hagyom miért nem működik jól, hiszen UEFA, MLSZ, Magyarország ez a hármas már eleve kvantumfizika szintre emeli az egészet.

dixneuf
2 éve
Reply to  marklar

Azt tegyük hozzá, hogy az amcsi fociban nincs folyamatos játék, a kb. 10-20 mp-es attackok után (tudom, hogy amúgy asszem 40-50 mp van felállni a támadó csapatnak) visszarendeződés van, minden vizsgálatra sokkal több az idő , és bírók szerepe is más (pl. annyiból, ahogyan bemondják a döntést, kit miért büntetnek).
Ez európai fociban ÍGY nem működne.

(Elgondolkodtam az időkérés lehetőségén, de kirázott tőle a hideg, biztos túl konzervatív vagyok, de már a mai, varos foci sem hasonlít a klasszikushoz, nemhogy a sok lófaszvirág újítással)

marklar
marklar
2 éve
Reply to  dixneuf

A döntések megszületnek nagyon gyorsan, ott állnak a bírók és fél perc alatt megbeszélik, amiben az is benne van, hogy ők odafutnak egyméshoz és megbeszélik ki miért dobott be kendőt, általában, a játék azért áll mert mert van 25 másodperced elindítani az akciót, amit amikor jegelik az órát kihasználnak, de van amikor egy perc alatt végigrohannak a pályán 4-5 játékkísérlettel, az hogy a bíró hangosan bemondja az ítéletet és el is magyarázza pl hogy bemondja milyen szabálytalanság történt és ki követte el két mondat és kb vége, az összefutó kupkatanács helyett meg ott a füles amin dumálhatnak szóval szerintem menne ez jobban is csak nagyobb fokú transzparencia kéne és a bírónak fel kéne vállania az ítéleteit hanggal is.

obviusz kapitány
obviusz kapitány
2 éve
Reply to  marklar

A focibíró elég sokat rohangál. Kicsit fura lenne ha lihegve magyarázná az ítéleteit.

dixneuf
2 éve

Az en ujitasi javaslatom: minden jatekos melle birot! 22 jatekos es 22+1 biro (a +1 a főbíró, az ő szava domt ha a tobbi 22 nem tud donteni)
A cserepadon plusz 5 biro, a fobiro cserel, ha a pályabírók barmelyike elfarad, megserul, vagy nem eleg hatekony a biraskodasa. A birokat kulon szovetsegbe tomoritenenk, ez lenne a nemzeti birosag (roviditve NB) es akik elerik a legjobb biroi szintet, ok alkotnak az NB1-t. A jo megkulonboztetes kedveert a mezuk hatreszere betuket helyeznenk el, es termeszetesen a szponzorok feliratait. Valasztanank meccs birojat, ev birojat, ifju tehetseg birot, arany-, ezust-, bronzsipos birot, es visszavonulasuk utan egy-egy keruleti, vagy kisvárosi birosagot kapnanak berbe 10 evre.

marklar
marklar
2 éve
Reply to  dixneuf

ha azt talán nem de egy erőstechniaki backupot igen,

https://official.nba.com/replay/