Mastodon Mastodon

Drága, de legalább kínosan hosszan bebukott koncepciók

Mielőtt: természetesen Kispesten minden a legnagyobb rendben.

  • 2022.04.23., öt év után lemondott Polyák Balázs, az MTK sportigazgatója. Az öt év alatt az MTK kétszer feljutott, és kétszer kiesett az NB I-ből, elfogyasztott hat edzőt, kipörgetett a feljutásokat követően legalább két tucat légióst, és értékesített több fiatal magyar játékost külföldre (Schön, Schäfer, Vancsa. Bár utalnak rá jelek, egységes koncepció nyomait mégsem lehet felfedezni a klubnál.
  • 2022.04.27., három év után lemondott második ciklusáról Benczés Miklós, a Diósgyőr sportigazgatója. (Itt egy hosszabb cikk a miskolci foci elmúlt éveiről, ide csak címszavakat írunk.) Benczés alatt lett új tulajdonosa a klubnak, miközben négy év kötéltánc után kiestek az NB I-ből, és jelenleg ugyanúgy kötéltáncot lejtenek a feljutás határán az NB II-ben. Elfogyasztottak nem kevés edzőt, keretet cseréltek félévente, és jelenleg ott tartanak, hogy a szurkolóik egy része számára a klub egészen elképesztő sportszerűtlensége volt az utolsó csepp (l. feljutásra esélyes vetélytárstól játékosokat, majd egy másiktól edzőt igazolni idény közben), mert még lehetett hova fokozni.
  • 2022.04.28., Kispesten minden a legnagyobb rendben.

korábban történt // a Vasas egy új koncepcióval (mindenkit megveszünk mindig, plusz fiatalnak mondott magyarok), és a világ minden pénzével négy éve szenved az NB II-ben; a Videoton látványosan összeomlott, tavaly nyáron egy megalázó európai kupapárharc után sportigazgatót cserélt (Kovács helyett Sallói), azonban egy év után sem látszik, hogy szintén a világ minden pénzéből merre lenne a tovább.

nem volt olcsó // de legalább mindenhol megérte.

vagy máshogyan fogalmazva // pedig jó ötletnek tűnt.


címlapkép: Frank Winkler/Pixabay

🗣️  a hozzászólás // előmoderált.

Szerző: vh

Egy lőrinci kispesti Kőbányáról. Megtalálsz a Twitteren, emailt itt tudsz írni nekem, ha pedig üzennél, akkor a Telegramon keress. ||

“Drága, de legalább kínosan hosszan bebukott koncepciók” bejegyzéshez 15 hozzászólás

  1. Most, hogy jó, vagy nem jó, nem tisztem eldönteni, de ner nélkül ütött-kopott stadionokban, szegényházak bajnoksága lenne. Ebbe a semmihez közelibe mégis ki a franc fektetne. Hemi is főleg közpénzből üzemeltetett.

    1. A Hemi-féle „főleg közpénzre” van valami bizonyíték? Vagyis, hogy a „főleg” itt mit jelent? Én szenvedtem vele szinte minden évben, hogy megállapítsam, mennyi közpénz van a Honvédban, és mennyi a saját teljesítmény, azonban sosem jutottam el odáig (Hemi alatt), hogy a „főleg” szót használjam. De ha van bármi forrásod, akkor szívesen venném, és utólag módosítanám a kimutatásaimat.

      1. Mélyen nem bonyolódnék bele, de kizárt, hogy a Tao-ból nem kapott volna a Honvéd. Fiatal kvóta stb. Tudom ezaz a közpént ami nem, de egyébként teljesen kőzpénz.

        1. A TAO egyértelműen közpénz, itt a blogon mindig így kezeltük. Hemingway alatt a csúcsidőszakban nagyjából 1,7 milliárd volt a Honvéd költségvetése, ebből TAO nagyjából 250 millió volt legfeljebb.
          A fiatalkvóta után járó pénzeket az MLSZ osztotta a klubok által megtermelt, és onnan elvont központi bevételekből (tehát tévés pénz, központi marketingkassza, szerencsejátékból befolyó bevételek), ami egyrészt piaci bevétel, másrészt egy része valóban az állam által túltolt vásárlásból származik (l. a tévés pénz a piaci ár közel duplájáért került a köztévéhez). Ebből a háromból közpénznek nagyjából évi 50-100 millió nevezhető legfeljebb. Pontosan nehezen megállapítható, de inkább az 50-hez közel. Ezen kívül volt még az akadémiák normatív támogatása (évi kb 250 millió), azonban ez részben az államtól átvette feladat (kollégium, nevelési munka, etc), tehát ennek is csak egy része nevezhető valóban közpénznek, a többi kötött felhasználású forrás, viszont itt vegyük egybe az egészet, mert nyilván a központi költségvetésből érkezett. Közvetlen önkormányzati, állami támogatás nem volt, állami/félállami cégek sem szponzorálták a klubot (nemhogy erőn felül), a minisztériumtól nem jött pénz, szóval a csúcsidőszakban, amikor 1,7 milliárd volt a klub költségvetése, akkor nagyjából 400-450 milliót, tehát az egész tömeg negyedét merem bemondani, mint állami (közpénz-jellegű) bevételt.

          Ehhez képest tavaly csak az EMMI-től jött közel 2 milliárd egy 5-5,3 milliárd közeli költségvetésbe. Vagyis egyetlen tétel az összes közel 40 százaléka, míg korábban az összes lehetett legfeljebb 25 százalék. Elképesztő a különbség. Ezért sem merem a „főleg” szót használni a korábbi állapotokra.

          A TAO egyébként nyilvános adat, az MLSZ rendszeréből lekérdezhető évenként: https://mlsztao2018.flexinform.hu/sfp_jegyzek
          valamint az egyéb beszámolókkal együtt elérhető a Honvéd honlapján is: https://honvedfc.hu/tartalom/beszamolok

          Ha ennél pontosabb arányokat tudsz, vagy elkerülte volna valami a figyelmemet (esetleg szándékosan ferdítenék), akkor nyugodtan javíts ki.

        2. Egyébként ezzel az 5-5,3 milliárddal szerinted hol állunk a rangsorban?Szerintem simán a 4.helyen.Ehhez képest a 10.pozíció csodás…

        3. A támogatáshoz adjuk hozzá az adókedvezményeket is. Hemi nem a cégeivel támogatta a klúbot, hanem ügyeskedett és kihasznált minden lehetőséget. Ma már ez hidegvízre sem lenne elég, és valószínűleg a másodosztályban lennénk. Csabának fentebb írtam egy támogatási lehetőséget, szerintem ezért igazoltunk annyi sérültet

        4. Kosa megmondta, hogy ugy mar elvesztette közpenz jelleget :D

    2. Én meg pont, hogy azt gondolom, hogy lehet hogy nem lett volna az országnak EL és Bl csoportkörbe jutó csapata, de nem is nyílt volna ekkorára az a bizonyos olló….ami minket illet, Hemingway kurva jól sáfárkodott a rendelkezésre álló pénzzel, az MFA-ból azért szépen jöttek fel olyan játékosok, akikre lehetett építeni, úgyhogy én azt gondolom, ha nincs a ner, vagy éppen van, de nem ilyen szinten tolja bele a kiemelt csapatokba, hanem kicsit igazságosabban, vagy teljesítmény arányosan ossza, akkor egy sokkal kiegyensúlyozottabb bajnokságban vagyunk most élcsapat….Hemingway azután állt át a közpénz gazdálkodásra, amikor szembesült azzal, hogy a saját pénze áll szemben a korlátlan közpénzzel….ki fektettné be egy ilyen szituba a saját pénzét? Hozzáteszem, ha a befektetett pénzek arányába nézzük a Hemingway féle felújítást, és a ner féle Stadion építést, előbbi igényesebb és gazdaságosabb munkát végzett….

      1. Nem vitatkozok, csak azt mondtam, hogy akkor is közpénz volt a fociban, persze most sokkal több van. Ebbe leginkàbb az volt a tragédia, hogy egy szonzort nem tudott szerezni. Tulajdonképpen, ha nem jön Lanza és Rossi semmi nagy Hemi korszakról nem beszélhetnénk. Ő nem a saját cégeivel finanszírozta, hanem próbált gazdálkodni. Senki nem tudja honnan jött a pénz. A beteg játékosok igazolása is egy bartel megoldás szerűség lehetett. Beteg igazolt játékos kezelését fizeti a biztosító, az ellátó meg támogatja a klúbot. Szerintem ezért igazoltunk ennyi bênát. Amennyiben Hemi marad mostanra már sima másodosztály.

        1. Bonyolult, mert a szponzorációs bevételünk évek óta ugyanannyi, függetlenül a tulajdonostól (kb. évi 200 millió környéke), tehát arányokban inkább szerzett, mint a mostaniak. Az mondjuk szintén tragédia, hogy a mostaniak még úgy is képtelenek, hogy mennyi kapu lehet nyitva előttük. (Jelzésértékű, hogy a saját cégeik közül az első csak most, pár hónapja került fel egyáltalán a mezünkre, és ott is csak hátulra.)

          Az, hogy az Öreg nem kívülről (saját cégeivel) akarta finanszírozni, hanem gazdálkodott, az ne legyen már probléma, hiszen éppen ez az előremutató egy vállalkozásnál, még akkor is, ha az történetesen egy futball-vállalkozás.

          A másodosztály egy neccesebb kérdés, mert az elmúlt években az akadémia, illetve a stadion fenntartása annyival megdobná a költségeket, amire a Hemingway-féle modellben már nem volt tartalék. Viszont amíg vannak az NB I-ben olyan klubok, amik most is annyiból gazdálkodnak legfeljebb, mint 2019-ben a Honvéd, addig nem lennék annyira biztos a tuti kiesésben.

  2. Erről egy vicc jut eszembe:
    Kohn elpanaszolja a rabbinak, hogy döglenek a libái.
    – Mivel eteted őket?
    – Szemes kukoricával.
    – Az a baj. Etesd ezután darával!
    Kohn egy hét múlva ismét panaszkodik, hogy még mindig döglenek a libái, pedig darával eteti őket.
    – Mert szamár vagy! . – mondja a rabbi. – zabbal etesd őket!
    Pár nap múlva Kohn megint siránkozik, hogy hiába eteti zabbal a libáit, mégis pusztulnak.
    – Ostoba fajankó vagy, miért nem árpával eteted őket?!
    Másnap megint megy Kohn:
    – Rabelében, hiába próbálkoztam az árpával, megdöglött az utolsó libám is!
    – Most már egy libád sincs?
    – Egyetlen egy se.
    – Kár. Pedig még annyi jó ötletem lett volna…

    A legnagyobb baj szerintem a „beltenyészet”. Ugyanazok az arcok tűnnek fel és buknak meg újra és újra mindenütt, vetésforgóban az MLSZ vezérkarától a klubok „szakmai” stábjait bezárólag. Ahogyan az átkosban mondták, érdemei elismerése mellett más fontos beosztásba került. Senki sem a saját pénzét költi, így nem is érdekli, hogy működik-e, tart egy jó kis „koncepcióprojektcél” maszlagot kinevezésekor elbasz egy csomó pénzt, aztán jön egy másik. Dilettantizmus. Nem tanulták meg, honnan is tanulhatták volna?! Életükben nem láttak belülről profi klubot, de még vállalkozást sem. Csak azt látják, hogy a külföldi kluboknál nagy pénzek vannak, a munkát, a játékospolitikát, az irányelveket nem.
    ha egy hajléktalannak adsz 1 millió forintot, az egy hónap múlva vagy ugyanott áll, pénz nélkül, vagy nem mert meghalt. Komoly üzletembereket a klubokhoz, nem ilyen Kun Béla féléket, meg Kováscs Zotyókat, Orosz Szlimfit Palikat….

    u.i. BZHMNGWY

    1. Nemrég pöccintgették ki az N(er)B1-ből az utolsó komoly vagy kevésbé komoly üzletembert (R. Duchatelet) aki még a saját pénzét kockáztatta.
      Köthetnénk fogadásokat arra, hogy mikor lesz ismét valódi tulajdonosa valamelyik NB1-escsapatnak, öt-tíz vagy tizenöt év múlva. Azért szeretném még megélni. Szurkolok magamnak.

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.