Fehérvárott a téli szünetben nullára csavarják vissza a stadiont, vagyis se pályafűtés, se napoztatás, se semmi nem lesz, mindössze a szükséges állagmegóvásnak megfelelő minimum – jelentette be az elszabadult energiarákra reagáló válságtervében a város polgármestere.
Azt már a Nemzeti Sport tette hozzá, hogy ha januártól sem nyitják meg a Sóstói stadiont, akkor a Videoton Felcsúton játszhatja a hazai mérkőzéseit.
Egy (a lehetőségekről) // utóbbival nincs semmi baj,
ugyanis vannak olyan pillanatok, amikor felesleges provokálni a lakosságot mindenféle fényűzéssel, pláne a magyar NB I-gyel. Ha egyszer kurvadrága lenne működtetni, mert elszabadultak az energiaárak, akkor egyrészt megoldást kell találni, hogy valamiképp folytatódhasson a bajnokság, másrészt nem ártana némi szolidaritást mutatni a társadalom irányába.
De hogyan spórolhatnánk?
Először mindenképp vegyük sorra a korlátozó tényezőket:
- az MLSZ-nek jelenleg három VAR-kamionja van, vagyis egy napon egyszerre legfeljebb három helyszínt tud kiszolgálni.
- egy fordulóban hat mérkőzés van.
- a nézők inkább szombaton és vasárnap tudnak meccsre menni.
- az utolsó őszi fordulót november 12-13-án (négy villanyfényes meccsel!), az első tavaszit január 28-a környékén tervezi megrendezni az MLSZ.
- a televíziós közvetítések miatt valamennyi világítás mindig kelleni fog, azonban ha egy kis mázlink van, akkor a reggel 9 és délután 1 között(!!!) kezdődő mérkőzéseket egész télen természetes fényben lehet lejátszani.
- vannak stadionok amik olcsóbban, és vannak, amik drágábban üzemeltethetőek.
Innentől a játék ugyanaz, mint a Fülesből ismert logikai fejtörők: valahogy össze kell rakni a legoptimálisabb megoldást. Például:
- simán lehet egy stadionban két mérkőzés egymás után. Egy fél 11(!!!)-től, egy pedig 13 órától. Ilyenkor a két meccs nem két energiaszámla, hanem kevesebb, valamint elég egy VAR-kamion hozzá.
- a televízió is alkalmazkodhatna, és mondjuk szombaton párhuzamosan két-két meccs mehetne, az egyik az M4 Sporton, a másik a Duna kettőn, amiből ilyenkor egyébként is sportadót csinálnak. Tehát szombaton négy meccs, vasárnap kettő, meg is vannak a VAR-kamionok.
- akár fokozhatjuk a spórolást azzal is, hogy olyan stadionokban, akár semleges helyszíneken rendezzük a mérkőzéseket, ahol a legolcsóbb az üzemeltetés. Ebben az esetben a kluboknak és a szurkolóknak fel kell ugyan adniuk a hazai pályát, azonban amikor mérlegelni kell a számlák és a bajnokság folytatása között, akkor a semleges helyszín valahogy egészen elfogadhatónak tűnik.
Másfél (némi háttér) // felmerülhet kérdésként,
hogy tényleg ekkora a probléma? Tényleg le kell zárni a szinte csak kéthetente megnyitott stadionokat?
Egyelőre úgy tűnik, hogy igen. Az energiaárak annyira elszabadultak, hogy a fenntartás akár a nyolc-tizenhatszorosába is kerülhet. Eddig nagyjából (tizenkét hónapra számolva) 40-80 millió körül költöttek rezsire a klubok, vagyis könnyen kiszámolható, hogy aki nagyon jól jár ott is 40-ről 320-ra emelkedik a számla, miközben a másik végleten akár egymilliárd fölé is csúszhat a végösszeg.
Ezeket a számokat kell összevetni a klubok költségvetésével, vagyis hogy a másfél kötőjel öt-nyolc milliárdos éves büdzsékben kellene akkora luftot találni, hogy abból kijöjjön a megemelkedett rezsi. (Az egyszerűség kedvéért itt most tegyük félre, hogy nagyrészt eddig is az állam fizette a bulit, és valószínűleg ezután is ő fogja.)
Bónusz szarság, hogy közben az euró is elszabadult, és mivel a klubok sokszor euróban (vagy a mindenkori fizetési kötelezettség napján aktuális euróárfolyamhoz követe) kötnek szerződést a játékosokkal, az árfolyam növekedése azt jelenti, hogy változatlan bérek mellett az elmúlt egy évben (360-ról 430-ra) a forintban számolt bérköltségek közel 20 százalékkal emelkedtek.
Kispesten tavaly 2,9 milliárd ment el bérekre, 84 millió rezsire. A bérek az összes kiadás 65, a rezsi nem egész 2 százalékát tette ki. Ha csak egy átlagos növekedéssel számolunk, és feltételezzük, hogy nálunk is vannak bőven euróhoz között szerződések, akkor azt kapjuk, hogy a bérek 3,2-3,5 milliárdra, a rezsi pedig 700 millió forint környékére ugorhat fel, vagyis ez a két tétel együtt elérheti a teljes tavalyi kiadásunk egészét, miközben elve tíz százalék kiadáscsökkentéssel számoltak idén (4,4-ről 4 milliárd forint). Ennyi tartalék valószínűleg nincs a klubban, még akkor sem, ha idén nyáron megszabadultunk pár jól kereső játékostól.
Ja, és azt ne feledjük, hogy a Honvéd fenntart egy akadémiát, ami egyben egy középiskolai kollégium, vagyis van olyan rezsielem, amin bár lehet valamennyi fogni, fűteni, melegvízzel ellátni, világítani attól még szükséges.
Kettő (a felelősségről) // ha már ennyit elvertünk stadionra,
francért nem próbáltunk meg hatékony, közel zéró energiafelhasználású létesítményeket építeni? A stadionok fedettek, jóval több napelemet is elbírnának (kivéve a sátortetős megoldások, mint Debrecen, Szombathely, vagy a Hungária körút), egy kis geotermikus energia jól jönne például a pálya fűtéséhez, ilyesmik. Nem elég annyival megelégedni, hogy led a világítás, és csá.
Pozitív példának ott van Szolnok*, ahol a TAO-t értelmesen elköltve, termálvízzel oldották meg a fűtést és a villamosenergia előállítását is, ezért őket egyelőre nem érinti az önkormányzat takarékossági csomagja. Vagy Lipót, ahol komoly edzőközpontot húztak fel a szintén termálvízzel fűtött pályákra. (Magyarország termálvíztestének térinformatikai térképét itt találjátok.)
*_ címlapképünk is a szolnoki stadion, ahol jól megfigyelhető, hogy a termálvízen túl, komplett napelemfarmokat is telepítettek a sporttelepre. (fotó: Google Earth)
A régiekkel ellentétben ugyanis az új stadionok nem csupán a tribünök alatt kialakított szükség VIP-ekben, öltözőkben, és a hatalmas kandelábereiken függő lámpák tucatjaiban fogyasztanak áramot, hanem a kismillió, és általában egymással nem is szomszédos új helységet legtöbbször légkondival hűtik-fűtik, a pályát fűtik és napoztatják, a VIP már nem csak egy szoba, egy asztal és pár százas égő, hanem mindenféle látvány, hideg- és melegkonyha, az ehhez szükséges gépparkkal, ésatöbbi. Egy új stadion alapesetben többet fogyaszt, mint a régi, cserébe jelentősen több szolgáltatást is nyújt. Az energiahatékonyság tehát egy relatív fogalom esetünkben.
Viszont amíg a fenntarthatóság annyit jelentett nálunk, hogy a fejépületek komfortfokozatát a végletekig fokozzuk, és ott álmaink szerint majd lesznek konferenciák, esküvők, bulikák, tárgyalások, miazmás, hogy a bevételből aztán elműködgetjük a stadiont, addig nagyon nagy a baj a valóságértelmezéssel.
Budapest valóban egy jelentős rendezvényhelyszín Európában, szinte konferenciaváros, azonban hirtelen lett több új helyszín, és nem csak stadionok, sportcsarnokok, hanem egyéb központok, miközben a kereslet közel sem nőtt a többszörösére. A Bozsik egyetlen előnye, hogy kilométerben közelebb van Ferihegyhez, mint más helyszínek, azonban a közlekedés miatt, időben már messzebb, ráadásul se szállás, se egyéb szolgáltatás nincs a belátható környékén.
Vajon mennyi rendezvényt tartottak a tavaly nyári átadása óta a Bozsikban? Petiminiszter szülcsinapcsizott itt, tartottak pár politikai(!) rendezvényt a választások előtt, a Puskás-unokák állampolgárságát is itt adták át, bár ez a rendezvény is inkább Petiminiszterről és a választásokról szólt, meg volt tizenegyesrúgó bajnokság, és ezen kívül? Dedikált embereket foglalkoztat a klub a stadion egyéb hasznosítására, azonban abban sem vagyunk biztosak, hogy a saját bérköltségüket kitermelik.
És vajon mennyi piaci rendezvényt vonzanak be az új stadionok? Az Üllői utat viszonylag rendszeresen használják, azonban iparági pletykák szerint állami háttérintézmények, államhoz közeli cégek, konferenciák adják a bérlők nagy részét. A Hungária körúton, ahol egyedülálló módon két oldalt is vannak skyboxok, vajon milyen rendezvényeket tartottak ez elmúlt években? Esetleg a Fáy utcában?
A fejépületek komfortfokozatának agyatlan növelése és a használhatóságuk, valamint kihasználtságuk között vélhetően semmi összefüggés nincs, vagyis nyugodtan állítható, hogy ezek a beruházások egy adott elit szórakozására, kiszolgálására készültek. És ha ez az elit jól szórakozik, akkor odaszól a megfelelő helyekre, és lesz pénz. Nem kell itt eljátszani semmiféle normálishoz közeli piaci működést.
Most viszont az a helyzet, hogy egyre több helyen jelezték: eddig tartott, innen nem fog menni. Nincs miből.
- MLSZ – szeptember közepén elfogadott egy határozatot, hogy „a közüzemi díjak jelentős mértékű megemelkedése” is megfelelő indok a mérkőzések időpontjának módosításához, illetve annak kérvényezéséhez.
- Fehérvár – a polgármester jelentette be (l. cikk elején), hogy lekapcsolják a stadiont.
- Diósgyőr (NB II)- kérvényezték, hogy lehetőleg ne legyenek villanyfényes meccseik.
- Vác (NB III)- itt a helyi csapat már az NB III-at sem vállalta, most pedig a kézilabdások kénytelenek kiköltözni a csarnokukból.
- Makó, Balassagyarmat (NB III) – idény közben visszaléptek a bajnokságtól, a Pápa el sem indult.
- Szeged (NB II) – múlt héten bejelentették, hogy idén nem játszanak több villanyfényes meccset.
- Dorog (NB II) – október 11-től felfüggesztették a csapat stadionjának fűtését.
- Debrecen – november 9., az utolsó hazai meccs után a lehető legminimálisabbra csavarják vissza a Nagyerdei stadion energiafelhasználását. Egyelőre az év végéig, utána pedig az energiakereskedők ajánlatai alapján döntenek.
- Honvéd – nálunk egyelőre nincs semmi konkrétum, mindössze pletykákat hallottunk.
- vélhetően hamarosan még több bejelentés érkezik.
- (A mindenféle bezárásokat a K-Monitor itt és itt próbálja meg térképen ábrázolni.)
A kilátásokról
nehéz mit mondani.
Az energiaárak és az elszabadult euró normális körülmények között padlóra vágnák a magyar labdarúgást, azonban mivel az egész felépítmény eddig is az állam csecsén lógott, tényleg lehetetlen megjósolni, hogy mi fog történni.
Annyi biztos, hogy drága lesz. Nagyon drága.
Ha a helyzet nem változik, akkor azon sem lennék meglepődve, ha a bajnokság halasztása is előtérbe kerülne jövőre, hiszen egyre kevesebben vannak akik ezzel a produkcióval „kényeztetik” magukat hetente
Hanta, miért dominók? Egymást döntik fel? Hogyan?
Nem állítom, hogy minden szempontból tökéletes illusztráció.
Amúgy a dominóhatást arra értettem, hogy megjött az első pár nagyobb bejelentés, és nyilván követik majd a többiek, valamint a stadionok üzemeltetési költségének és a rezsiköltségek visszafogása szerintem csak az első lépése lesz valami nagyobb csomagnak, ami a klubokat érinteni fogja.
Friss hír: „A DVSC november 9-én játssza idén az utolsó mérkőzését, onnantól fogva csak annyira fűtik fel a nagyerdei stadiont, hogy biztosítsák az állagmegóvást, és megakadályozzák az infrastruktúra elfagyását – tudta meg az RTL Híradó a Debreceni Nagyerdei Stadion Üzemeltető Kft. ügyvezető igazgatójától.”
Meg is van hozzá a hivatkozás: https://rtl.hu/sport/2022/10/12/a-debreceni-stadionban-is-takarekra-allitjak-a-futest
Frissítem vele a posztot az utókornak.
Balmazban meg már áramot is akarnak termelni, a termálkutak és kisérőgázaik hőjének hasznosításával, többek között a stadion számára:
https://www.haon.hu/helyi-kozelet/2022/10/a-termalkutak-hoit-hasznaljak-futesre
Ugyanitt anno a pályafűtést is így oldották meg, csak aztán túl drága volt bekapcsolni, inkább halasztottak.
Egy spórolási tipp.Mondjuk a fizetések 30-40% os csökkentése és még mindig nem fognak éhenhalni a játékosok.
A mozgási energián kívül a focihoz mi kell? Már megint alulművelt vagyok.
Itthon? Közpénz 🤣🤣🤣
Sose goldotam volna, hogy itt is találkozom majd az OGRRE-val, geológusként jólesett :D
Pedig az MBFSZ térképeit rendszeresen használjuk. Például (most nem keresem ki) onnan vett adatokból írtuk meg, hogy az új Bozsik valószínűleg nem rendelkezik fúrt kúttal, esővízgyűjtője sincs, tehát vélhetően a városi hálózatról locsolnak, ami pedig nem olcsó. (A régi Bozsikban volt fúrt kút.)
Ez az OGRRE es Sinkogabesz kulseje szinte kiabal egy poenert…de nem, inkabb megse.
Bocsanat, en csak genealogus vagyok (🙂)